Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Młyn kulowy z silnika od Frani.

pawcios123 30 May 2011 21:28 9590 12
Bosch
  • Młyn kulowy z silnika od Frani.

Młyn kulowy powstał na potrzeby innego hobby, jakim jest pirotechnika. W wielu mieszankach składniki muszą być bardzo dokładnie rozdrobnione, a to urządzenie to umożliwia.

Konstrukcja wykonana jest głównie z drewna. płyta górna i dolna to deska o grubości 2cm, a ścianki boczne to panele podłogowe odpowiednio wycięte.
    Całość jest napędzana silnikiem o mocy 150W, co w zupełności wystarcza. Silnik poprzez pas klinowy napędza duże koło pasowe (również z Frani) które jest przymocowane do osi, jaką jest pręt gwintowany 12mm. Oś jest osadzona w łożyskach serii UCPA, które mają gotowe żeliwne obejmy, oraz, co bardzo ważne mają możliwość poruszania się w tych obejmach co niweluje nieliniowość wału.
    Drugą podporę bębna stanowią dwa kółka od mebli.

Rolki bębna 9eleenty na wale na których obraca się bęben) są często ulepszane ponieważ są bardzo ważnym elementem konstrukcji.
    Bęben powstał z rury PCV o średnicy 200mm. Została ona skrócona do dł 32cm, oraz zostały wytoczone zatyczki z dębu. Ale to ni ja robiłem, tylko kolega z forum pirotechnicznego.

Konstrukcja jak na razie sprawuje się dobrze, jednak nie włączałem jej na długo bo mam przerwę w pirotechnice obecnie. testowałem obciążenie około 10kg i nie było widać po maszynie żeby była obciążona takim ciężarem.

Niestety nie mogę wgrać filmu tak jak to powinno być zrobione, cały czas pisze wysyłanie żądania do elektroda.pl , wobec tego daję link do YT

Kosztorys
    Silnik, deski włącznik - miałem
    Łożyska - 26zł
    Farba - 8zł
    Pręt - 2,5zł
    Pierdółki , śrubki- 5zł
    Kółeczka meblowe - 5zł
    Bęben - 40zl (materiały + robocizna)

Młyn kulowy z silnika od Frani. Młyn kulowy z silnika od Frani. Młyn kulowy z silnika od Frani. Młyn kulowy z silnika od Frani. Młyn kulowy z silnika od Frani. Młyn kulowy z silnika od Frani. Młyn kulowy z silnika od Frani.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    pawcios123
    Level 11  
    Has specialization in: zasilacze i efekty świetlne.
    pawcios123 wrote 32 posts with rating 38, helped 0 times. Live in city pisarzowice. Been with us since 2008 year.
  • Bosch
    Stormchaser
    Level 9  
    Wydaje mi się, że ten bęben powinien być jakoś usztywniony, bo przy lekkim szturchnięciu wypadnie z tych prowadnic.

"fajne" ; )
    Pozdrawiam,
    SQ9SHZ
    Trabi
    Level 36  
    Nie za szybko się kręci? Widziałem dwa młyny kulowe (porcelanowe dzbany z kamiennymi kulami wewnątrz wielkości piłek pingpongowych) i kręcą się zdecydowanie wolniej. Tutaj chyba trzeba by w ogóle "wsadzić" głębiej ten bęben na rolkach, bo podskakuje jak wóz drabiniasty na kocich łbach ;) . Chyba, że podskakiwanie jest częścią tłuczenia mieszanek.

"fajne"
  • Bosch
    misialski
    Level 12  
    Interesuje mnie, jak wygląda sprawa powstawania ładunków elektrostatycznych w związku z zastosowaniem kawałka rury PCV.
    Z doświadczenia wiem, że tworzywo to bardzo sprawnie je produkuje w wyniku tarcia. Swego czasu rurociągi z PCV próbował
    stosować mój znajomy w instalacji odsysającej trociny i wióry z maszyn stolarskich. Efektem przepływu powietrza transportującego
    "urobek" z maszyn były kilkucentymetrowe iskry strzelające z rur do elementów uziemionych lub w ręce pracowników.
    Ze względu na niebezpieczeństwo i możliwość powstania pożaru konieczna była zmiana na metalowe, takie jak przy spustach z rynien.
    Jeżeli młynek ten ma służyć do mielenia materiałów pirotechnicznych należało by to chyba bardzo dokładnie sprawdzić,
    aby już na etapie przygotowywania mieszanki nie nastąpił efektowny, aczkolwiek przedwczesny i nie zamierzony pokaz fajerwerków. :angel:
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Iskry z ładunków statycznych to jedno, a drugie to ogół - całość wykonana jest z materiałów palnych (drewno, PCV) i ma służyć do obróbki materiałów pirotechnicznych? Aż się prosi o pożar, tak wysokie obroty, tarcie i drewno? Tysiące lat przed naszą erą wiedziano, że pocierając drewno o drewno uzyskamy ogień...
    pawcios123
    Level 11  
    Spokojnie, bęben nie wypadnie z rolek ponieważ przy większym obciążeniu po prostu będzie się lepiej trzymał. Jeśli chodzi o prędkość, jest jak na razie ograniczona ona średnicą rolki, która to wynika z kołnieża od zatyczki który skutecznie uniemożliwia jej zmniejszenie :x
    Kolega misialski poruszył bardzo, ale to bardzo ważną kwestię jaką są ładunki elektrostatyczne. I właśnie w swoim poście nieświadomie podałeś rozwiązanie tego problemu - od czego jest uziemienie w sieci?
    Będzie trzeba tylko opracować jakiś system żeby bęben miał styczność z materiałem przewodzącym prąd
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Coś mi się wydaje, że nie da się tego tak łatwo uziemić. Od wewnątrz będzie ciężko, a z kolei od zewnątrz nic nie da, bo PCV to bardzo dobry izolator.

Po prostu konstrukcja skopana już w założeniach i w związku z tym niebezpieczna.
    pawcios123
    Level 11  
    jeśli tak to powiedz z jakiego innego materiału to powinno być zrobione
    Trabi
    Level 36  
    Gruba porcelana z porcelanowymi kulami wewnątrz. Tak jest w każdym razie w fabrycznych młynach do mielenia środków chemicznych.
    kidu22
    Level 35  
    To ja dokończe , znajomy zrobił sobie przedłużke do transportu ziarna z rur PCV chociaż orginalne sa metalowe.

Uwierzcie że 1metrowe iskry przeskakiwały do ziemi !! A w odległości ok 2m włos na głowie się jeżył,, nie byłem odważny bliżej niepodchodziłem.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Trabi wrote:
    Gruba porcelana z porcelanowymi kulami wewnątrz.

Myślę, że równie dobra byłaby stal nierdzewna. No i z ew. odprowadzaniem ładunków nie byłoby problemu.
    BRYS_
    Level 22  
    Właśnie zmierzyłem wymiary metalowej puszki od podkładu akrylowego:długość 14 cm,średnica 10 cm.
    Czyli patrząc na wymiary twojego bębna dwie takie puszki pracujące obok siebie spokojnie by się zmieściły.
    Oczywiście musisz dodać 2 kolejne kółka i dwa krążki na osi napędowej by każda z puszek podparta była w 4 punktach.
    Jako odprowadzenie ładunków zastosuj 2 paski elektrostatyczne mocowane w samochodach tak aby "leżały na puszkach".
    Młyn kulowy z silnika od Frani.
    W środek takiej puszki można podoczepiać małe magnesy neodymowe by polepszyć efekt mieszania.
    A i samo urządzenie staje się bardziej uniwersalne,czasem trzeba wymieszać jakąś farbę lub lakier :D
    PS:Nie wiem jakie są zasady bezpieczeństwa dotyczące ogólnie pirotechniki ale przed mieszaniem jednorazowo 10 kilogramów "czegoś tam"(domyślam się że chodzi o proch czarny)chwilę bym się zastanowił-licho nie śpi.
    maciex1993
    Level 15  
    Należy pamiętać że w takim młynie nigdy nie mielimy gotowych mieszanin a jedynie poszczególne ich składniki, co diametralnie zmienia postać rzeczy.
    Szanujący się i myślący hobbysta zawsze mieli wszystko osobno.
    Wówczas żadne wyładowanie elektrostatyczne nie narobi problemów.
    Jeszcze co do prędkości, jeżeli siła odśrodkowa nie dociska mediów mielących do ścianek bębna to na pewno młyn spełnia swoje zadanie.