Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bluetooth działa tylko z bliskiej odległości nokia n73

30 Maj 2011 21:50 2913 17
  • Poziom 9  
    Witam.Problem jak w temacie.Wgrany nowy soft i dalej bez zmian.Bluetooth działa tylko jak jest blisko drugiego telefonu do 20 cm.Gdy odległość się zwiększy wogóle nie wykrywa ani nie jest wykrywalny przez inny tel. Jaka panowie może być tego przyczyna.Ewentualnie jakie koszta naprawy.Z góry dzięki.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 15  
    Problem pojawił się przed czy po aktualizacji? Spróbuj wymienić, lub wyczyścić styki od anteny BT
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 9  
    Telefon juz taki kupilem.Ma ktos moze zdjecie plyty glownej albo schemat? Niewiem w ktorym miejscu jest antena od bluetooth
  • Poziom 38  
    Antena od bluetootha jest przylutowana do płyty(taka biała kosteczka koło wibracji). Możliwe że odpadła i przez to jest problem. Schemat znajdziesz na www.blue-nokia.com
  • Poziom 9  
    zenobeusz napisał:
    Antena od bluetootha jest przylutowana do płyty(taka biała kosteczka koło wibracji). Możliwe że odpadła i przez to jest problem.

Sprawdziłem antena jest na swoim miejscu wszystko ładnie sie trzyma.Dodam że jak go kupiłem bateria była spuchnięta, raczej to nie jest nic wspólnego ale na wszelki wypadek piszę.
  • Poziom 38  
    Jeżeli antena jest ok to masz do sprawdzenia elementy L6030, L6031, C6051, C6052, Z6030, C6039, L3002 (ściągnij sobie schemat z adresu, który Ci podałem wcześniej). Sprawdź czy cewki mają przejścia i czy kondensatory nie mają zwarcia. Może głupio to zabrzmi, ale sprawdź czy antena nie jest przyklejona do płyty klejem np. super-glue, bo już dużo razy widziałem takie wynalazki ;)
  • Poziom 9  
    Dzięki zenobeusz za dalsze wskazówki.Ściągnąłem serwisówke, znalazłem elementy które podałeś

Gorzej ze zlokalizowaniem ich na płycie głównej:|.Antenie sie przyjżałem i nie widze żeby była klejona super glue :D natomiast przyjżałem sie układowi do którego ścieżka idzie od anteny ( mam nadzieje że ten układ odpowiedzialny jest za bluetooth) i zauważyłem brak tego małego elementu cewka?(gdzie go mogę dostać?) pozostałe jak by są krzywo przymocowane tak jak by już ktoś przy tym coś robił.

Czy taki multimetr w zupełności wystarczy do sprawdzania podstawowych układów gsm http://allegro.pl/nowy-multimetr-miernik-cyfrowy-lcd-zobacz-i1636722434.html
  • Poziom 38  
    Widzę, że ktoś już walczył ostro z tym telefonem, układy są już przez kogoś wcześniej lutowane, dużo elementów jest krzywo wlutowanych, ukruszony filtr klawiatury. Bluetooth już tutaj był na pewno przez kogoś "naprawiany". Cewkę możesz wziąć z jakiegoś innego telefonu, raczej jej nie kupisz w żadnym sklepie. Jednak sądząc po wyglądzie płyty, winne może być wszystko w pobliżu. Wydaje mi się, że zamiast tej cewki można zrobić zwykłą zworkę.

Ten miernik teoretycznie powinien wystarczyć do sprawdzenia podstawowych rzeczy, ale sądząc po cenie rozpadnie się w ciągu kilku tygodni delikatnego używania. Polecam coś solidniejszego i z sygnalizacją dźwiękową (bardzo się przydaje przy sprawdzaniu przejść bo nie musisz cały czas zerkać na wyświetlacz).
  • Poziom 9  
    zenobeusz napisał:
    Jednak sądząc po wyglądzie płyty, winne może być wszystko w pobliżu. Wydaje mi się, że zamiast tej cewki można zrobić zwykłą zworkę.

Czyli zamawiam miernik i spróbuje posprawdzać te pozostałe cewki.Czy zwykłą lutownicą kolbową da radę ewentualnie popoprawiać źle przylutowane cewki? czy tylko hot air?
  • Poziom 38  
    To zależy jak duża jest ta kolba :) Lutownicą do rynien na pewno nie ruszysz, ale malutką, to pewnie że się da. Możesz spróbować wlutować zworkę (np. kawałeczek drucika) zamiast tego brakującego elementu.
  • Poziom 9  
    Mam taki o to miernik jak to ustawić żeby móc sprawdzić te układy.Z tego co sie zdążyłem zorientować to DCV to prąd stały.Czy mógłby ktoś opisać poszczególne funkcje miernika.Z góry dzięki.

• Poziom 22  
    Kolego... oddaj telefon do serwisu bo krok po kroku nikt Ci nie będzie tłumaczył co masz robić, skoro jeszcze przed chwilą nie odróżniałeś prądu przemiennego od stałego. Proponuję lekturę: https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum27.html i dopiero później bierz się za urządzenia diagnostyczne i pomiarowe. Poza tym mierniki za 6 zł to wielka lipa :D na pracowni elektronicznej używaliśmy ich jako "kontrolki" czy w ogóle jest napięcie :D

Temat uważam za zamknięty, bo tutaj nic innego niż serwis nie pomoże.
  • Poziom 9  
    MaRciNoOs napisał:
    Kolego... oddaj telefon do serwisu bo krok po kroku nikt Ci nie będzie tłumaczył co masz robić, skoro jeszcze przed chwilą nie odróżniałeś prądu przemiennego od stałego. Proponuję lekturę: https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum27.html i dopiero później bierz się za urządzenia diagnostyczne i pomiarowe. Poza tym mierniki za 6 zł to wielka lipa :D na pracowni elektronicznej używaliśmy ich jako "kontrolki" czy w ogóle jest napięcie :D

Temat uważam za zamknięty, bo tutaj nic innego niż serwis nie pomoże.

Gdybym kolego chciał oddać telefon do serwisu to bym wogóle nie zaczynał tutaj tematu. Założyłem temat w dziale początkujący, ponieważ chciałbym się czegoś nauczyć (chociaż by podstaw).Nie jestem z wykształcenia żadnym elektronikiem ani nie miałem wcześniej styczności z elektroniką.Chcę coś spróbować zrobić sam dla własnej satysfakcji.Ty też kiedyś zaczynałeś i tak samo pewnie nie wiedziałes co się ma z czym :D A miernik nie jest za 6 tylko za 10 zł:D jak zakumam baze przyjdzie czas na lepszy:D Dzieki za podesłanie lektórki napewno poczytam.
  • Poziom 22  
    szyman2006 napisał:

Gdybym kolego chciał oddać telefon do serwisu to bym wogóle nie zaczynał tutaj tematu. Założyłem temat w dziale początkujący, ponieważ chciałbym się czegoś nauczyć (chociaż by podstaw).Nie jestem z wykształcenia żadnym elektronikiem ani nie miałem wcześniej styczności z elektroniką.Chcę coś spróbować zrobić sam dla własnej satysfakcji.Ty też kiedyś zaczynałeś i tak samo pewnie nie wiedziałes co się ma z czym :D A miernik nie jest za 6 tylko za 10 zł:D jak zakumam baze przyjdzie czas na lepszy:D Dzieki za podesłanie lektórki napewno poczytam.

Zaczynałem, zaczynałem ale moje początki z elektroniką były zupełnie inne i nie chwytałem się od razu na niedziałający Bluetooth tym bardziej że to jest montaż powierzchniowy. Z SMD jest inna bajka...aaa i jeszcze jedno powiem po co to napisałem ;) Fakt jest taki, że zanim naprawiłem pierwszy telefon kilka zostało spisanych na straty :D - także propozycja oddania go do serwisu była jedynie dla Twojego dobra ;) chyba, że nie zależy Ci na tym aparacie ;)
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    DCV - napięcie stałe
    ACV - napięcie przemienne
    DCA - prąd stały
    Ω - rezystancja
    hFE - współczynnik wzmocnienia prądowego tranzystorów bipolarnych
    znaczek diody - tester diod (w sumie to taki omomierz z innym napięciem chyba)- tym się najczęściej mierzy czy jest przejście w przewodzie, bo piszczy kiedy jest (widzę że kupiłeś wersję niskobudżetową miernika bez tego super-pomocnego piszczka)

Miernikiem, który masz zmierzysz tylko wartość napięcia, prądu, opór i sprawdzisz czy coś przewodzi prąd czy nie. Co najwyżej możesz wysnuć wnioski z wyników prostych pomiarów. Układów scalonych nie przetestujesz tak prosto, to tak jakbyś chciał przetestować działanie silnika samochodu samym śrubokrętem :)

Jeżeli powyższe opisy nic Ci nie mówią - przeczytaj najpierw jakiś kurs albo książkę do podstaw elektrotechniki i elektroniki, bo bez tej podstawowej wiedzy nie warto zabierać się za naprawę czegokolwiek.
  • Poziom 9  
    MaRciNoOs napisał:
    szyman2006 napisał:

Zaczynałem, zaczynałem ale moje początki z elektroniką były zupełnie inne i nie chwytałem się od razu na niedziałający Bluetooth tym bardziej że to jest montaż powierzchniowy. Z SMD jest inna bajka...aaa i jeszcze jedno powiem po co to napisałem ;) Fakt jest taki, że zanim naprawiłem pierwszy telefon kilka zostało spisanych na straty :D - także propozycja oddania go do serwisu była jedynie dla Twojego dobra ;) chyba, że nie zależy Ci na tym aparacie ;)

Doskonale zdaje sobie z tego sprawe że mogę coś gorzej narobić. Nietstety taka kolej rzeczy żeby się czegoś nauczyć trzeba coś czasami popsuć(życie):D.Telefon kupiłem miał być dobry okazało się jednak inaczej dlatego chciałbym spróbować własnych sił i zobaczyć czy choć w małym stopniu się do takiej roboty nadaje ;) pozdro

Dodano po 14 [minuty]:

zenobeusz napisał:
    (widzę że kupiłeś wersję niskobudżetową miernika bez tego super-pomocnego piszczka)

Ten pomocny "piszczak" miał niby być.W aukcji było opisane i do gościa specialnie dzwoniłem i sie o to pytałem http://allegro.pl/miernik-cyfrowy-multimetr-dt-830-prof-bstok-6610-i1638130746.html Czyli tym miernikiem nie sprawdze tych źle przylutowanych cewek? Tak wogóle jeszcze raz dzięki za wyrozumiałość.Sam za wiele punkcików nie mam ale grzechem by było nić nie podarowć ;)
  • Poziom 22  
    Przejście sprawdzisz:) Ustaw na diodę -]>|- : to jest pomiędzy Ω - rezystancją, a hFE - współczynnikiem wzmocnienia prądowego. Jak będzie przejście będzie Ci coś zawsze pokazywało. Możesz to najpierw sprawdzić po prostu na zwartych ze sobą kablach pomiarowych. Może to nie będzie precyzyjne ale zawsze lepiej tak niż wcale ;)