Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytania a propos charakterystyki dipola 1 el. UKF CCIR w pol. V.

ADEK1000 31 Maj 2011 10:15 2012 4
  • #1 31 Maj 2011 10:15
    ADEK1000
    Poziom 24  

Witam.

Niedawno wykonałem samodzielnie za pomocą giętarki dipola o długości łącznej 146 cm. Dipol będzie pracował w paśmie UKF CCIR i jest wierną kopią dipola do UKF CCIR produkcji POLKAT-u. Ma on impedancję 300 OHM, zaś "szparę" między rurkami każdej części dipola 10 cm.

Już się doczytałem, że jedynym słusznym wzorem na wyliczenie 1-elementowego dipola UKF CCIR jest wzór:

141 podzielić na częstotliwość = łączna długość dwóch ramion dipola.

W związku z tym mam pytanie:

Instalując ten dipol na maszcie 3-metrowym, 3 metry nad dachem, w bok od masztu na 90-centymetrowym wysięgniku, w polaryzacji pionowej (V) jak będzie wyglądała charakterystyka tego dipola. Chciałbym, aby była ona taka jak na poniższym rysunku. Proszę o odp., co zrobić, jak zainstalować ów dipol w pol. V, aby tak było:

Ile cm ma mieć wysięgnik do dipola 1 el na UKF CCIR w takim przypadku? Czy 90-centymetrowy wysięgnik starczy ?

Po prostu chcę, aby dipol miał dwie równe twarze (przody), ponieważ pierwszy przód dipola będzie patrzył na PKIN, Łazy/Raszyn, Pruszków, Legionowo, Wołomin, zaś drugi przód dipola będzie patrzył na Płońsk, Ciechanów, Przasnysz (kierunki świata: Warszawa, Łazy/Raszyn, Legionowo, Wołomin - południowy wschód, południe, zaś Płońsk, Ciechanów, Przasnysz - północny-zachód, północ).

Proszę o odpowiedzi.
    Pozdrawiam,

-Adam-

0 4
  • Pomocny post
    #2 31 Maj 2011 17:03
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Koniecznie poczytaj opracowanie Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB " Poradnik UltraKrótkoFalowca " .
    http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty2/0067/main.html
    Strony od 901 do 910 .

Szczególnie strony 902 (charakterystyki promieniowania) i 909 (wpływ masztu na dipola) .

Pozdrawiam.

0
  • #3 31 Maj 2011 18:21
    ADEK1000
    Poziom 24  

Witam,

Do Sz.Przedmówcy,

Przeczytałem wszystko dokładnie od strony 901 do strony 910 i nie widzę tam identycznego wykresu charakterystyki dipola 1 el. jak mi chodzi i jaki zamieściłem w 1 poście.

Proszę o Odp. i wyjaśnienie co i jak, aby dipol miał 2 równe przody (po około 90 stopni każda).

Proszę o szczegółowe wyjaśnienia na ten temat posiłkując się własną wiedzą oraz tymi dwoma stronami z "Poradnika UKF" poniżej :

Czekam na Odp.

Pozdrawiam,

-Adam-

0
  • Pomocny post
    #4 31 Maj 2011 19:15
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

ADEK1000 odpowiadam zgodnie z zadanym tematem " Pytania a propos charakterystyki dipola 1 el. UKF CCIR w pol. V. " .

Wszystko jest m.in. na stronie 908 :

I wykres - podobny jak Twój - przy zachowaniu wiązki -3dB :
    rys. b

Na rys. a - możesz zobaczyć/wyliczyć impedancję dipola /2 fali (2 x ¼λ) dla odległości - Maszt-Dipol.

Twoja odległość dla f=95MHz przy maszt-dipol 0,9m to jest 0,28λ - co wynika z tabeli, że dipol /2 falowy powinien mieć impedancję około 73Ω .

^^^^^^^^^
    -------------- To było na temat dipola 1/2λ ----------------

Teraz dla dipola Zamkniętego - charakterystyka promieniowania będzie prostopadła do płaszczyzny tego dipola i dokładnie taka jaką podałeś na własnym rysunku.

---- ---- ----
    Nie rozumiem tylko jednej Twojej wypowiedzi :

Cytat:
    Niedawno wykonałem samodzielnie za pomocą giętarki dipola o długości łącznej 146 cm.

i skąd wziąłeś taki przelicznik :
    Cytat:
    Już się doczytałem, że jedynym słusznym wzorem na wyliczenie 1-elementowego dipola UKF CCIR jest wzór:
    141 podzielić na częstotliwość = łączna długość dwóch ramion dipola.

ADEK1000 - widzę, że na Twoje Troski nie ma tu odpowiedniego działu na tym Forum.
    Przenosząc jeden Twój temat do dział radiotechnika serwis, został on przeniesiony do jeszcze innego działu aż wreszcie wylądował w Koszu.
    Jako Moderator tego Działu - jestem z tzw. "kropce" i nie mam już śmiałości "przepychać" Twoich tematów do innych.
    Proszę natomiast o ogólną wstrzemięźliwość i mnogość tych Nowych (Twoich) tematów w tym Dziale.

Przepraszam ale muszę przypomnieć, że już Admin raz odpowiednio zareagował.

Pozdrawiam.

0
  • #5 31 Maj 2011 19:34
    ADEK1000
    Poziom 24  

OK, Piszę jeszcze raz w tym temacie, Proszę o wyrozumiałość i odp.

Dipol petlowy zestrojony na 96 MHz do pracy na UKF CCIR (88-108 MHz).

Rozumiem, że z teorii dipol pętlowy ma impedancję 300 OHM tak?

Rozumiem, że dipol trzeba zawiesić jedną długość fali , czyli minimumum 3 m nad dachem (3 m to długość fali dla 100 MHz),

Dipol zawieszony w pol. V musi być zainst. na wysięgniku bocznym w bok od masztu.

Gdy zainstaluje dipol około 90 - 100 cm w bok od masztu (dipol pętlowy), to jego charakterystyka, będzie taka jak na moim rysunku, tak ?

Dipol będzie miał w tym przypadku (wys.90cm-100cm) dalej impedancję około 300 Ohm czy tak? oraz 2 przody ?

Do w/w dipola będzie pasował symetryzator 300 / 75 Ohm w przypadku zasilania go przewodem koncentrycznym tak?

Odległość między połówkami dipola będzie 0,7 cm.

Będzie wtedy OK, Proszę o Odp.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dipol_p%C4%99tlowy

0