Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny dwudrożne. Beyma (moje pierwsze DIY)

dement 31 Maj 2011 17:29 13508 15
  • Kolumny dwudrożne. Beyma (moje pierwsze DIY)

Użyte głośniki:
    Beyma 8Woofer/p i T2010 seria STUDIO

Obudowa:
    MDF 19mm i 28mm przód 35 litrów. Podfrezowane otwory głośnikowe i ranty.
    Osobna komora na zwrotnicę i odseparowany tweeter.

Wykończenie:
    Z racji tego, że nie mogłem dostać forniru w okolicy, kolumny zostały oklejone fornirowaną sklejką o grubości 3mm, a następnie woskowane. Front czarny mat.
    Wysokotonówce też się dostało.

Koszty:
    głośniki 220euro;
    polnik 80euro;
    płyty, kleje, śrubki itd. 80euro.

Zwrotnica:

Odsłuch:
    Satysfakcjonuje mnie w 100 procentach :D

Kilka fotek:

Kolumny dwudrożne. Beyma (moje pierwsze DIY) Kolumny dwudrożne. Beyma (moje pierwsze DIY) Kolumny dwudrożne. Beyma (moje pierwsze DIY) Kolumny dwudrożne. Beyma (moje pierwsze DIY) Kolumny dwudrożne. Beyma (moje pierwsze DIY) Kolumny dwudrożne. Beyma (moje pierwsze DIY) Kolumny dwudrożne. Beyma (moje pierwsze DIY) Kolumny dwudrożne. Beyma (moje pierwsze DIY) Kolumny dwudrożne. Beyma (moje pierwsze DIY) Kolumny dwudrożne. Beyma (moje pierwsze DIY)

Kolumny dwudrożne. Beyma (moje pierwsze DIY) Kolumny dwudrożne. Beyma (moje pierwsze DIY) Kolumny dwudrożne. Beyma (moje pierwsze DIY) Kolumny dwudrożne. Beyma (moje pierwsze DIY) Kolumny dwudrożne. Beyma (moje pierwsze DIY)

Fajne!
  • #2 31 Maj 2011 20:02
    michal-michalik
    Poziom 23  

Świetne wykonanie frontu. Moim zdaniem wysoko-tonowiec ładniej by wyglądał na środku ;)

Brakuje mi czysto konstrukcyjnego opisu: jak policzone, na czym wzorowane, cięcia filtrów, strojenie. Co z czym, kiedy wykonane? Z jakim wzmacniaczem gra?
    Jak to słychać (czyli co ewentualnie brakuje do klasy wyżej)? Bo zadowolony z własnej konstrukcji będziesz zawsze ;)

Dodaj tez obrazek na początku postu, jak wymaga regulamin ;)

Pozdrawiam i czekam na szerszy opis ;)

• #3 31 Maj 2011 20:41
    Rafał 116
    Poziom 17  

Naprawdę bardzo ładnie ci to wyszło wyglądają jak seryjne, szczególnie te podfrezowania sie ładnie komponują z całością. Ile mniej więcej waży całość? tzn jedna kolumna. W jakim programie to projektowałeś. Schemat zwrotnic sam projektowałeś? Udana konstrukcja :wink:

• #5 01 Cze 2011 12:44
    dement
    Poziom 12  

Cytat:
    Brakuje mi czysto konstrukcyjnego opisu: jak policzone, na czym wzorowane, cięcia filtrów, strojenie. Co z czym, kiedy wykonane? Z jakim wzmacniaczem gra?
    Jak to słychać (czyli co ewentualnie brakuje do klasy wyżej)? Bo zadowolony z własnej konstrukcji będziesz zawsze

Policzone w Bassbox Pro na podstawie parametrów T-S ze strony producenta. Strojenie na okolo 38Hz.
    Cięcia filtrów??
    Nie bardzo rozumie.Wydaje mi się że schemat i pomiar mówią za siebie.
    Wykonane w wolnym czasie :wink:
    Napędzane Onkyo A9155+DX 7355
    Czego im brakuje do klasy wyżej.. nie wiem gdyż z takową nie miałem przyjemności obcowania :wink:
    Generalnie nie przypuszczałem że zestaw może tak ładnie grać. "moc x kryształ" :wink:
    Do niedawna bylem zagorzałym zwolennikiem equalizera. Teraz słucham na "Direct"
    i bynajminiej nie w imię jakiś teorii.
    Co ciekawe, brzmi równie dobrze przy głośnym jak i przy cichym słuchaniu.
    Cytat:
    Ile mniej więcej waży całość? tzn jedna kolumna. W jakim programie to projektowałeś. Schemat zwrotnic sam projektowałeś?

Wieczorem zważę. Zwrotnica jest mojego projektu. Jeśli chodzi o projekt kolumny to została zaprojektowana na kartce papieru :wink: Zwrotnicę najpierw symulowałem w X over pro (drugi i trzeci rząd) Jak się okazało efekt poważnie odbiegał od rzeczywistości. Później przerobiłem na pierwszy i drugi rząd z wysokim podziałem (około 3800Hz). Grało to przyzwoicie ale postanowiłem powrócić do pierwszej wersji którą dopracowałem bezpośrednio na podstawie pomiarów i była to bardzo słuszna decyzja.
    No to chyba tyle :D
    Dziękuję za zainteresowanie tematem.

• #6 01 Cze 2011 13:41
    michal-michalik
    Poziom 23  

Areek2 napisał:
    michal-michalik napisał:
    Moim zdaniem wysoko-tonowiec ładniej by wyglądał na środku ;)

http://diyakustyk.com/dyfrakcja.html#dyf

Mi się nawet podoba, ale narożniki zaokrągliłbym w drugą stronę :P

Skrajne położenie też nie jest korzystne ;) Zwróć uwagę, że jest spora różnica pomiędzy prawym marginesem i lewym. Aczkolwiek sama idea różnych odległości od krawędzi w tym przypadku wydaje się słuszna.
    Akustykiem nie jestem, co najwyżej troszeczkę elektronikiem ;)

• #7 04 Cze 2011 11:53
    Tomuś88
    Poziom 7  

Czym szpachlowałeś obudowy?

• #8 04 Cze 2011 12:11
    dement
    Poziom 12  

Szpachlowane były jedynie minimalne wgłębienia w miejscu wkrętów. Użyłem szpachli uniwersalnej, już rozrobionej. Jeśli chodzi o front, 3 warstwy podkładu do drewna nałożone wałkiem, przeszlifowane pomiędzy warstwami na mokro i czwarta warstwa podkładu w spraju przeszlifowana drobnym papierkiem delikatnie na sucho. Na to 3 warstwy czarnego matu w spraju delikatnie przeszlifowanego na mokro pomiędzy warstwami. Niestety nie pamiętam jakiej marki/firmy były podkłady i farba.

• #9 05 Cze 2011 00:15
    kamil14
    Poziom 10  

Konstrukcja bardzo ciekawa, kolumienki wyglądają jak by wyszły prosto ze sklepu ;) Zastanawia mnie tylko po co osobna komora dla zwrotnicy?? Czy wpływa to jakoś szczególnie na dźwięk ??

• #10 05 Cze 2011 11:34
    Tomq
    Poziom 38  

Wykończenie bardzo ładne, dobór przetworników ciekawy, zwrotnica zaprojektowana samodzielnie - nie pozostaje nic innego jak pogratulować konstrukcji. W swoim następnym dziele (o ile kiedyś powstanie) zadbaj o maksymalne zbliżenie do siebie głośników.

Cytat:

Później przerobiłem na pierwszy i drugi rząd z wysokim podziałem (około 3800Hz). Grało to przyzwoicie ale postanowiłem powrócić do pierwszej wersji.

Nic dziwnego. Przy tak wysokim podziale minimalna zmiana wysokości głowy w pionie powoduje utratą zgrania fazowego - fale dla tak wysokich częstotliwości mają bardzo małą długość. Druga rzecz, że mimo, że na wykresie woofer może mieć dobrą charakterystykę, to w odsłuchu już może nie być tak ciekawie.

• #11 05 Cze 2011 13:46
    dement
    Poziom 12  

Cytat:
    Czy wpływa to jakoś szczególnie na dźwięk ??

Wątpię, ale zapewnia to w miarę wygodny dostęp do zwrotnicy w razie np. jej modyfikacji.
    Cytat:
    W swoim następnym dziele (o ile kiedyś powstanie)

Mam taką nadzieje ale najpierw muszę sprzedać jedną z dwóch par kolumn jakie posiadam. W przeciwnym razie brak miejsca i funduszy.
    Na co dzień zajmuje się tatuażem i muszę przyznać że DIY na pewno ma jedną wspólną rzecz... WCIĄGA :D

• #12 07 Cze 2011 13:06
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Widzę, że cięcie jednak wróciło "niżej". Tweeter ma dość niski rezonans i przy zastosowaniu filtrów 3 rzędu nie sądzę aby był to dla niego problem. Zważywszy, że 8" słabo radzi sobie w średnicy uważam, że jest to chyba najbardziej optymalne rozwiązanie. Przy czym zastanawiam się nad koniecznością stosowania korektora dla wysoko-tonowego. Co do zbliżenia centr akustyczny kolega Tomq już się wypowiedział.
    Reasumując.
    Bardzo ładna samodzielna konstrukcja na ciekawych przetwornikach i w dość problematycznej aplikacji (1.25" + 8"). Ze swojej strony gratuluję.

• #13 02 Gru 2015 00:12
    michal234106
    Poziom 2  

Myślałem zrobić coś podobnego właśnie na beymie bo znalazłem dostęp do tańszych głośników na xjmusic.pl Sprawdzony zestaw? Możesz polecić? BTW sorry za odkopane starego tematu

• #14 02 Gru 2015 09:33
    dement
    Poziom 12  

Ja po dziś dzień jestem bardzo zadowolony ;) Jedynie czasem mnie korci wymienić wysokotonówkę na jakąś delikatniejszą/miększą/mniej krzykliwą. Ciężko dziś będzie znaleść ten model niskotonowca, po nim wyszedł model v2 w estradowym disajnie i całkiem inną charką.

• #16 02 Gru 2015 16:29
    dement
    Poziom 12  

Tutaj jeszcze specyfikacja v1 i v2.
    http://www.lautsprechershop.de/pdf/beyma/beyma_8wooferp.pdf
    http://www.elmuz.com.pl/sklep/download/8WOOF-P-V2.pdf
    A tutaj... może nie najtaniej ale trzeba by się upewnić telefonicznie czy v1.
    http://www.electronicabf.com/altavoces/1260-altavoz-8-woofer-beyma.html
    Co myślę o T2010 już pisałem.
    Niewiem na ile jesteś w temacie ale zmiana typu głośnika wiąże się z koniecznością zaprojektowania zwrotnicy odnowa.
    A może coś na SEAS np.
    http://www.seas.no/index.php?option=com_conte...8rnx&catid=44:utv-prestige-woofers&Itemid=461
    lub na USHES.
    Sporo gotowych rozwiązań na diyaudio.pl oraz w sieci. No i łatwo dostępny towar.
    Jak się zastanawiałem nad wymianą wysokotonówek to rozważałem jeszcze VIFA lub MOREL np:
    http://audiotransducers.com/pl/104mm/124-morel-cat-308.html
    Więcej raczej nie jestem w stanie pomóc, dawno wypadłem z tematu.
    Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME