Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Asmax AR 1004g - jak ograniczyć prędkość synchronizacji

krait 31 May 2011 22:10 4097 7
    krait
    Level 9  
    Mam internet z Netii po linii TPSA z ustawionym limitem 20 mega.
    Parametry mojej linii pozwolą na maksymalną prędkość połączenia ok 10 Mbps.
    Aktualnie modem asmax ar 1004g synchronizuje mi się z DSLAM-em z prędkością ok. 17 Mbps. Powoduje to że połączenie do neta nie działa (uzyskuje jedynie ip i tyle).
    Parametry połączenia dla asmaxa to:

Dla testu podłączyłem modem dlink DSL-G604T który zsynchronizował mi się z prędkością 12 Mbps. Spowodowało to iż net mi bardzo ładnie śmiga z fizyczną prędkością 10 Mbps.
    parametry połączenia dla dlinka to:

I teraz pytanie. Jak ograniczyć prędkość z jaką się synchronizuje asmax.
    poprzez zmianę snr udało mi się zejść tylko do prędkości 16 Mbps.
    Mexit
    Level 25  
    krait wrote:
    Aktualnie modem asmax ar 1004g synchronizuje mi się z DSLAM-em z prędkością ok. 17 Mbps.
    Jeżeli już to jest 15 Mbit/s nie 17 jak piszesz

krait wrote:
    Dla testu podłączyłem modem dlink DSL-G604T który zsynchronizował mi się z prędkością 12 Mbps. Spowodowało to iż net mi bardzo ładnie śmiga z fizyczną prędkością 10 Mbps.
    Możesz w Asmaxie spróbować zaznaczyć: Bitswap Enable i SRA Enable w ustawieniach DSL, zapisać i ponownie uruchomić router (Management -> Save/Reboot). Jeśli nie pomoże to dzwoń do Netii lub próbuj z snr

krait wrote:
    I teraz pytanie. Jak ograniczyć prędkość z jaką się synchronizuje asmax. poprzez zmianę snr udało mi się zejść tylko do prędkości 16 Mbps.
    Musisz podnieść snr - doświadczalnie. Podaje się go w procentach.
    krait
    Level 9  
    Sprawdzałem wszystkie możliwe snr i nic nie pomaga. tzn zmienia się szybkość synchronizacji ale połączenia dalej i tak nie ma.

Z tego co zauważyłem problemem będzie Attenuation. Na asmaxie jest stale 30,5 bez względu na prędkość synchronizacji, a na dlinku jest 24.

Czy da się jakoś wpłynąć na ten parametr konfiguracyjnie w asmaxie ?
    Mexit
    Level 25  
    Wcześniej, przed zmianą prędkości wszystko działało? Bitswap Enable i SRA Enable masz zaznaczone? Skoro dostałeś IP to znaczy, że masz połączenie! Co pokazuje diagnostyka routera?

Sprawdź pingi bezpośrednio z routera

O ile procent maksymalnie podniosłeś SNR i do jakiej wartości?
    wajsxy
    Level 19  
    krait wrote:
    Sprawdzałem wszystkie możliwe snr i nic nie pomaga. tzn zmienia się szybkość synchronizacji ale połączenia dalej i tak nie ma. (...)

A gdzie kolega w tym asmax-ie sprawdza snr? tzn gdzie i jakie parametry wpisuje?
    ciastex
    Level 24  
    w ADSL2+ masz synchro większe, zauważ że w tym drugim routerze masz MULTIMODE, więc tak spróbuj ustawić ,albo: np: ADSL2 bez PLUS
    krait
    Level 9  
    Mexit wrote:
    Wcześniej, przed zmianą prędkości wszystko działało? Bitswap Enable i SRA Enable masz zaznaczone? Skoro dostałeś IP to znaczy, że masz połączenie! Co pokazuje diagnostyka routera?

Sprawdź pingi bezpośrednio z routera

O ile procent maksymalnie podniosłeś SNR i do jakiej wartości?

Wcześniej przy prędkości synchronizacji 7 Mbps działał bez problemu.

Tak oba pola są zaznaczone (domyślnie było tylko Bitswap).
    Pingi nie przechodzą gdyż nie ma połączenia dalej.
    Czasem uda się pobrać DNSy.

W logach modemu jest info że nie może się połączyć:
    Jan 1 00:09:32 user warn syslog: dns query failed
    Jan 1 00:09:34 user warn syslog: dns query failed
    Jan 1 00:09:41 daemon notice pppd[640]: PPP: Start to connect ...

SNR podnosiłem do 180%. Powyżej tej wartości nie mogłem uzyskać synchronizacji. Wartościowo to SNR dochodziło do 12.

wajsxy wrote:
    A gdzie kolega w tym asmax-ie sprawdza snr? tzn gdzie i jakie parametry wpisuje?

wartościowo to przez weba (załączony screan), a SNR wysyłane do DSLAMa zmieniam z poziomu CLI. Poza zmianą SNR uruchamiałem jeszcze PhyReXmt ale nic to nie dawało.

ciastex wrote:
    w ADSL2+ masz synchro większe, zauważ że w tym drugim routerze masz MULTIMODE, więc tak spróbuj ustawić ,albo: np: ADSL2 bez PLUS

Pierwsze o tym właśnie pomyślałem, ale po zablokowaniu ADSL2+ nie można się zsynchronizować z DSLAM-em.

Na chwilę obecną działam na dlinku i net śmiga bardzo stabilnie, a prędkości fizyczne downloadu dochodzą do 11 Mbps.
    Ciekawi mnie jedynie dlaczego ten asmax ma problem.

Jeśli chodzi o dzwonienie do BOKu to odpada bo na 99% przytną mi na 10 Mbps po stronie DSLAMa czego wolał bym uniknąć skoro net mi działa.

PS
    Pytanie czy ktoś posiada może instrukcję do CLI tego modemu bo nigdzie nie mogę znaleźć.

PS 2

Przeprowadziłem jeszcze testy i wychodzi ze diagnostyka modemu twierdzi że połączenie jest:

Testy BeR przy ustawieniu snr w przedziale 95-160% pokazuje że nie ma błędów.

Dodatkowo pingi przechodzą jedynie do DNSów i GW.

Stan połączenia dla snr ustawionego na 100%:

Będę jeszcze chciał to przetestować na jeszcze na innym modemie z obsługą ADSL2+.
    Mexit
    Level 25  
    Najprościej to zgłoś reklamację routera. Powinni wymienić na inny. Jeśli będzie taka możliwość to nie bierz nic od Asmax-a. Te routery to jedna wielka pomyłka

Nie znalazłem żadnej instrukcji niestety