Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GeForce 9800GT artefakty. Podczas gry w FM2011 wiesza się.

ftomekk 31 Maj 2011 22:17 2348 6
  • #1 31 Maj 2011 22:17
    ftomekk
    Poziom 9  

Witam

Komputer stacjonarny: :
    Typ komputera ACPI x64-based PC
    System operacyjny Microsoft Windows 7 Professional
    Dodatek service pack systemu operacyjnego -

Płyta główna:
    Typ procesora DualCore AMD Athlon 64 X2, 3100 MHz (15.5 x 200) 6000+
    Nazwa płyty głównej ASrock A780GXH/128M
    Mikroukład płyty głównej AMD 780G, AMD Hammer
    Pamięć fizyczna 4096 MB (DDR2-667 DDR2 SDRAM)
    Typ BIOS'u AMI (05/14/10)
    Port komunikacyjny Port komunikacyjny (COM1)
    Ekran:
    Karta wideo NVIDIA GeForce 9800 GT (512 MB)
    Monitor LG L227W (Digital) [22" LCD]
    Multimedia:
    Karta dźwiękowa VIA VT1708S @ ATI SB750
    Dysk fizyczny HD502HJ ATA Device (465 GB, IDE)
    Dysk fizyczny ST3250410AS ATA Device (250 GB, 7200
    Zasilacz: CHIEFTEC GPS 550

sprzęt na nominalnych ustawieniach ,nic nie przetaktowywane.Do tej pory chodził stabilnie ,poza niewielkimi problemami z badziewna płytą główną /asrock !/
    PROBLEM:

Od ok.dwóch tygodni podczas gry w FM2011 komputer zawiesza się a na ekranie pojawiają się artefakty. Komputer trzeba twardo zresetować .Włączy się ponownie ,jednak obraz jest cały czas wyświetlany z artefaktami .Podcza spróby włączenia jakieś gry ,występuje komunikat o błędnym sterowniku karty graficznej.
    Trzeba dać odpocząć komputerowi ok 2 lub więcej godzin ,później wszystko działa ok i można bez problemu grać nawet tydzień ,półtora.Póxniej znów w losowym momencie/ale tylko podczas gry / pojawia się identyczny problem.
    Temperatury grafiki i procesora w normie /FM2011 nie jest zaawansowana grą 3d :) ,więc nie zmusza grafiki do wysiłku/ . Podejrzewam pamięć karty lub zimne luty.Grafika ma ok 3,5-4 lata.
    Zostawiłem na noc właczony VIDEO MEMORY STESS ,cały czasdziałał bez problemu.

Czy słusznie podejrzewam kończącą się grafikę ?
    Dlaczego tak rzadko problem występuję i czasami tydzień jest spokój ?
    Podpowiedzcie proszę.Nie bardzo chciałbym na ślepo zmianiać grafikę ,jeżeli powodem problemów może być coś innego.
    GeForce 9800GT artefakty. Podczas gry w FM2011 wiesza się. GeForce 9800GT artefakty. Podczas gry w FM2011 wiesza się. GeForce 9800GT artefakty. Podczas gry w FM2011 wiesza się. GeForce 9800GT artefakty. Podczas gry w FM2011 wiesza się. GeForce 9800GT artefakty. Podczas gry w FM2011 wiesza się. GeForce 9800GT artefakty. Podczas gry w FM2011 wiesza się. GeForce 9800GT artefakty. Podczas gry w FM2011 wiesza się.

0 6
  • Pomocny post
    #2 31 Maj 2011 23:41
    leven
    Poziom 37  

Tak wygląda umieranie karty :cry:

Co można zrobić, jeżeli jeszcze "chce" żyć, ale ma coraz częściej problemy ?

Proponuje zdemontować cale chłodzenie z karty.
    Radiator dokładnie wymyć pod bieżącą wodą i dokładnie wysuszyć.
    Dokładnie wyczyścić pozostałości po paście thermoprzewodzącej i thermopadach.
    Dokładnie obejrzeć kartę z każdej strony, zwracając uwagę na napuchnięte kondensatory elektrolityczne, przepalone ścieżki i inne elementy.
    Jak wszystko będzie ładnie wyglądać, założyć na tranzystory mosfet i kości pamięci nowe thermopady, a na GPU świerzą pastę.
    Założyć radiator i uruchomić kartę.

Jak ten zabieg nie pomoże, to ostatecznie trzeba zmienić bios na świeższą wersje lub po prostu wgrać ten sam bios (będzie to odświerzenie softu).

Zaktualizować też należy sterownik na aktualny ze stronki nvidii.

Jak wszystkie te czynności nie pomogą, czas zacząć zbierać pieniążki na nową kartę.

0
  • #3 31 Maj 2011 23:56
    ftomekk
    Poziom 9  

Chłodzenie karty zdemontowałem tydzień wstecz.
    Nową pastę nałożyłem ,radiator dokładnie wyczyściłem.
    Oprócz dwóch kiepskich lutów ,które poprawiłem ,założyłem dodatkowe chłodzenie na sekcję zasilania.Niestety ,wczoraj znowu zrobiła się"zwiecha".
    Nie wiem ,czy w tej sytuacji nowy bios pomoże,ale oczywiście zaktualizuję go ,dla własnego spokoju.Pieniądze na grafikę już zbieram :) ,nie omieszkam poradzić sie Was co kupić.
    Gdzie znajdę najnowszy bios do tej karty ,oprócz strony producenta?
    Szukam ,szukam ,niestety bez efektu.

Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #4 01 Cze 2011 14:25
    LightOfWinter
    Poziom 29  

Cześć!

Żadne czyszczenie/ pasta/ radiatory ani inne magiczne zabiegi nie pomogą.
    Jeśli nie ma wylanych kondensatorów to padły kuli pod procesorem graficznym.

Dać do serwisu do przekulkowania (rebaling).
    Powinno rozwiązać problem.

Jeśli się nie opłaca to sprzedać kartę na "znanym serwisie aukcyjnym" i kupić nową.

Powodzenia!

0
  • Pomocny post
    #5 01 Cze 2011 14:36
    fiend_
    Poziom 43  

Ewentualnie można ogrzać rdzeń karty (różne metody). Po takim zabiegu karta może działać parę dni, a może i parę lat. Rebailling jest nieopłacalny- kosztuje to chyba ponad 200zł? A karta sprawna jest niewiele więcej warta.

0
  • Pomocny post
    #6 01 Cze 2011 15:26
    bartosz789
    Poziom 30  

Nie opłaca się robić rebaillingu !
    Nie wiadomo ile pociągnie karta po takim zabiegu.
    Lepiej kupić nową.

0
  • #7 01 Cze 2011 17:47
    ftomekk
    Poziom 9  

Ok.Widzę ,że bez wachania wskazujecie jako winowajcę karte graficzną/miałem pewność na 80 % /.

Kartę sprzedam jako uszodzoną i poszukam czegoś o podobnej wydajności.
    Bardzo dziękuję za podpowiedzi.

Pozdrawiam

Karta wymieniona na Radeon Sapphire HD 6750 .
    Wszystko śmiga.
    Dziekuję za pomoc.

0