Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka solarna - telefon, USB, akumulatorki AA

01 Cze 2011 00:54 5531 5
  • Poziom 12  
    Witam.

Chciałbym zbudować ładowarkę solarną do telefonu. Niestety mam problem z wyborem ogniw do tego projektu. W tym roku będę trochę podróżował z plecakiem, chciałbym aby bateria mogła być przyczepiana do plecaka i mało ważyła. Maksymalny rozmiar nad jakim myślę to około A4. Na allegro jest kilka ogniw do wyboru, wybrałem najciekawsze:

1.Ładowarka solarna - telefon, USB, akumulatorki AA[/url]
    "Napięcie:
    Zwarcie: 0.53V.
    Praca Jałowa: 0.57-0.59V
    Prąd znamionowy maksymalnie: 3.75A (praca w zwarciu, np oświetlenie)
    Prąd maksymalnie: 3.6A (praca bez zwarcia)
    Moc znamionowa maksymalnie: 2.0W (praca w zwarciu, np oświetlenie)
    Moc maksymalnie: 1.8W (praca bez zwarcia)
    Wymiary: 80mm x 150mm, 0.1mm grubości
    Waga: 6g"

Cena: 6,50zł

2.Ładowarka solarna - telefon, USB, akumulatorki AA[/url]
    "Moc Maksymalna: 1W
    Moc znamionowa 0.8W
    Napięcie znamionowe: 5.5V
    Prąd znamionowy: 125mA
    Sprawność: 15%-17%
    Materiał: Polycrystalline Silicon - laminat
    Wymiary 118x63 mm"

Cena: 20zł

3.Ładowarka solarna - telefon, USB, akumulatorki AA[/url]
    "Moc Maksymalna: 4W
    Moc znamionowa 3.5W
    Napięcie znamionowe: 9.5V
    Prąd znamionowy: 580mA
    Sprawność: 15%-17%
    Materiał: Polycrystalline Silicon - laminat
    Wymiary 260x160 mm
    Grubość 3,5 mm"

Cena: 82zł

Mam parę pytań: Jakie powinno być napięcie ładowania telefonu (Nokia E51, z tego co czytałem to około 5V, tak jak napięcie w USB). Czy jeśli ogniwa nie będą w pełni oświetlane telefon będzie się ładował pomimo niższego napięcia? Które z tych baterii najbardziej by się nadawały? Najbardziej wydajny wydaję się być pierwszy model, jest tani i przede wszystkim lekki. Żeby uzyskać np. 5,5V musiałbym połączyć 10takich. Czy zbudowanie przetwornicy do kompletu np. 4 takich baterii (2,20V) byłby problemem? Z tego co czytałem z ładowaniem telefonu bezpośrednio z ogniw nie ma problemu, ale jak wtedy wygląda sprawa z żywotnością baterii? Czy do ładowania akumulatorków AA należałoby zbudować jakiś dodatkowy układ?(regulator ładowania?)

Pozdrawiam. Michał
  • FotowoltaikaFotowoltaika
  • Poziom 9  
    Regulator napięcia jest wbudowany w telefonie tak samo jak czujnik mapowania naładowania baterii nokia e 51 ma baterie 3,7wolt ale standardowe ładownie odbywa się na 5wolt 100mili amper jeśli się uzyska proporcjonalne napięcie układ będzie stabilny a akumulator nie odczuje żadnej różnicy jak pod zwykłą ładowarką.
  • Poziom 12  
    Ogniwa luzem to nieporozumienie.Kiedyś kupiłem na Allegro 10 szt 0,5V 3,6A.
    Facet włożył do obudowy po CD i owinął papierem.Jak otworzyłem w domu tą"paczke" to połamanych było 5 szt a wskazujacych na popękane reszta.Musiałbyś to jakoś obudować.Z frontu specjalne szkło. Po co te całe kombinacje.
    Ja od 3 lat biorę w góry jako rezerwę panelik solarny z autonomicznym akumulatorkiem.Jest super wykonany przez Szwajcarów.Sprawdzony na kilku telefonach.
    W komplecie końcówki do wiekszości telefonów.Cena 69zł
    kupiłem tu http://www.proline.pl/?p=AC+C1+MOBILE

http://www.arctic.ac/en/p/power/batteries/44/arctic-c1-mobile.html?c=2224
  • Poziom 9  
    witam,
    mam takie spostrzeżenie: powyższy panel posiada w rzeczywistości baterię ok. 1200 mAh, bo w linku sklepu napisane jest 4400 mAh, a już na głównej stronie 4400 mWh - spora różnica... na allegro jest sporo tańszych (ale nie wiadomo jak wykonanych i o jakiej sprawności) baterii z panelem. Można wpisać w kategorii akcesoria gsm -> ładowarki w szukajkę solarna lub słoneczna.
    I pytanie do użytkownika K2: czy w pełni naładowanym Arctic'em można naładować np. Nokię e51 z własną baterią 1050 mAh lub jakiś inne urządzenie o podobnej pojemności wbudowanej baterii ? Z góry dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Według mnie pojemność wewnetrznego akumulatorka to 4400mWh\5,5V=800mAh
    Skąd u Ciebie ta wartość 1200mAh?
    Traktuj ten panelik jako rezerwowe źródłó pradu.Jeżeli coś się stanie w górach i telefon Ci padnie ( bateria) to jest jak znalazł.Produkcja szwajcarska.Bardzo estetyczna i mocna.Ja używam do zasilania E52 lub GPS.Zawsze człowiek czuje się bezpieczniej, jak się wałęsa tak jak ja ,samotnie w trudnym terenie.Telefonu może nie naładujesz na full ale zawsze na kilkadziesiąt godzin.Mnie wystarcza.Chyba żebym łaził w jaskiniach.Z ceną to nie przesadzaj.Jest OK