Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

combo gitarowe.

robgr10 12 Lis 2004 17:32 4380 34
  • #1 12 Lis 2004 17:32
    robgr10
    Poziom 13  

Witam!

1.
    Mam zamiar zbudowac sobie combo gitarowe, tzn mam zamiar ale jeszcze dokladnego projektu brak. Przymierzam sie do kupieni a tonsilowskiego GD30/50 8ohm. Wydaje mi sie ze bedzie to najlepszy za taka cene, a nie mam wiecej kasy na glosnik. Jak znacie rownie dobre 30'tki lub nawet lepsze za te pieniadze to napiszcie. Zastanawiam sie jaka obudowe wykonac do tego glosnika? zamkcnieta czy taka z niepelna tylna scianka? Jakie wymiary?
    2.
    Nie wiem jakiej koncowki tu najlepiej uzyc (tranzystorowej). Mysle ze tak z 30W powinno starczyc, moze polecicie jakas wmiare tania i sprawdzona przy pracy z gitara? Piecyk wyposarze tez w distortion (schemat z elektrody). Kolejne pytanie: Czy przed distortionem dac przedwzmacniacz gitarowy? czy uklad na zamieszczony na stronie jest dosyc czuly i takiego nie potrzebuje?

Robert,

0 29
  • #2 12 Lis 2004 17:38
    Kwaczor

Spec od akustyki

a w jakiej kategorii cenowej jest GD30/50??

0
  • #4 13 Lis 2004 02:15
    karlos79
    Poziom 33  

GDN od biedy może być
    lepiej celestion albo beyma.
    Moc?
    Zależy gdzie chcesz urzywać pieca, jeśli masz na próbach większe nagłośnienie to ok.
    Jeśli z pieca masz pociągnć tak żeby buło cie słychać to musisz skombinować minbimum 80W.
    Zacznij od doprego preampa - głośnika - stopień mocy to ostatnia rzecz.
    Do wpinania efektu zbuduj pętle efektową.
    Efek wpiął bym raczej przed przedwzmacniaczem.

0
  • #5 13 Lis 2004 02:44
    robgr10
    Poziom 13  

Hmm. Jaki GDN? GD czyli szerokopasmowy. Ma moc (wg katalogu i oznaczenia) 50W. Wydaje mi sie ze trzeba wzmak słabszy, a tu mowisz ze 80W. Juz nie łapie. Z tego co wiem to jak glosnik ten ma taką skutecznosc (95dB) jak podaje producent to moc 50W spokojnie by zagluszyla wszystko w około i by mi w uszach tydzien piszczalo... (juz nie mowiac co by te dwa glosniki z allegro zrobily).

Ja bardziej potrzebuje informacji na temat jakiegos wyprobowanego na gitarze stopnia koncowego. Oraz pomocy co do konstrukcji obudowy (objetosc, rodzaj).

Robert,

P.S. Czy ten distortion z elektrody jest na tyle czuly zeby bez preampa
    chodzil?

P.S.S Jak taką pętlę efektową zbudować?

0
  • #6 13 Lis 2004 03:07
    karlos79
    Poziom 33  

Sorry nie GDN tylko GD.
    Oczywiście do gitary będzie GD.
    Jeśli dwa to będziesz miał 60W.
    Jeśli będziesz grać w domu to ok.
    Daj jakiś stopień końcowy 50W i po kłopocie.
    Jeśli będziesz grać na próbie z zestawem perkusyjnym i całą resztą, to może okazać się za mało.
    Dlatego pisałem o minimum 80W.
    Przestery daje się z reguły przed przedwzmacniaczami, Jeśli myślisz o zrobieniu profesionalnego pieca to masz regulacje na wejściu i na wyjściu preampa- GAIN i VOLUME.
    Przestery są bardzo czułe i mają durze wzmocnienie.
    Nie wiem jak jest w przypadku tego przesteru, ale powinien podtwierdzać regółe.
    to moc 50W spokojnie by zagluszyla wszystko -> w około i by mi w uszach tydzien piszczalo...
    Chyba nie grałeś nigdy próby z naprawde porządnym sprzętem......
    Z doświadczenia wiem że piec LDM-a ( 80W ) na celestionie nie wyrabia sie podczas grania z perką , basem i klawiszami........
    P.S
    Jak zbudować pętle efektową?
    Dajesz wyjście (send ) potem wejście (return) i po krzyku, wszystko przed preampem.
    Do tego jakiś przełącznik, razie jak nie urzywasz pętli , to rzeby nie było przerwy między wejciem a dalszymi stopniami toru akustycznego.

0
  • #7 13 Lis 2004 03:37
    Tremolo
    Poziom 43  

Musisz miec preamp, nawet porządne uklady ktore kosztowaly by Cię więcej niż te całe kombo bez preampa nie pograją za dobrze, sam distortion to za mało, trzeba mieć tez clean'a.

Co do końcówki mocy to tda 7294 lub słabszy tda 2050 -> stosowany w laneyach HCM 30 - i grający całkiem dobrze. Schemat dostaniesz na stronie laneya... Ten drugi ma moc 30 W, te 20W mocy jest wzięte pod uwage jako luz mocy, który zabezpieczy głośnik przed przepaleniem. Przy distortionach wzmacniacz może dać z siebie więcej.

7294 przy głośniku o skuteczności powyżej 100 dB średnica wiecej niż 40cm sprawia, że to perkusja jest niesłyszalna, przynajmniej ten hebel którego mamy.

Za cenę tego tonsila kupisz 4 tesle 6604 (dwudziestki), przy 6 Watach które używam w domu w ramach lamp ECL86 i dają solidnego kopa i większa powierzchnie membran (razem) niż tonsil.

te glośniki zarówno tonsil i tesla bedą lepsze od Alpharda (jakiś 30 centymetrowiec nazwy nie pamietam) który znajomym palił się przy kilkudziesięciu watach mimo mocy napisanej bodajże 80 Wat - oczywiście wszystkie jego parametry były wyssane z palca.

masz tu cały wzmacniacz LANEY HCM 30

https://tremolo.elektroda.pl/Firmowe/LANEY/HCM30B.pdf

0
  • #8 13 Lis 2004 12:00
    robgr10
    Poziom 13  

Dzieki!

A co sadzicie o glosnikach z tej aukcji?

Apropo tego schematu. Fajny, a ma ktos moze wzor plytki do niego?

0
  • #9 13 Lis 2004 12:14
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Kolega Tremolo ma rację, ten głośnik chodzi głośniej niż ten z Tonsil, mimo że pisze, że ma mniej dB do Tąsila, za 120zł kupisz cztery takie głośniki, co da 120W w sinusie, masz tu projekt piecyka na tych czterech sztukach i zamiast tego Distrofonu, przester z Fendera, który jest sprawdzony, jak byś chciał do tego czyste wejście, to mogę wkleić, ale na tranzystorach.
    Pozdrawiam

0
  • #10 13 Lis 2004 12:17
    Pi-Vo
    Poziom 37  

Te głośniki były niezłe do gitary ale zobacz tu cennik Celestion http://www.box.com.pl/pl/ ,za 176zł. można kupić dobry głośnik gitarowy ,lepszy niż Tonsil.

0
  • #11 13 Lis 2004 12:36
    robgr10
    Poziom 13  

Wielkie dzieki Janek! Jak bede budowal combo to rzecz jasna zaimplementuje czysty kanal

0
  • #12 13 Lis 2004 12:47
    karlos79
    Poziom 33  

robgr10
    Moge zaprojektować płytke tylko napisz czy mają być na niej elementy SMD i podaj mi jakieś wymiary.

0
  • #13 13 Lis 2004 15:50
    robgr10
    Poziom 13  

Karlos wielkie dzieki. Co do rozmiarow to moga byc wmiare dowolne. Chcialbym aby byla jednostronna, rozmiary nie sa takie wazne (umieszcze ja w dodatkowej obudowie), smd nie bedzie. Plytka powinna byc do tego schematu laneya HCM30B

https://tremolo.elektroda.pl/Firmowe/LANEY/HCM30B.pdf

(ma sie rozumiec). I taka aby sie dalo na jakims laminacie o normalnych wymiarach wytrawic.

A jeszcze jedno!!!!!!! ten wzmak laneya o mocy 30W jest przeznaczony do obciazenia 8ohm (cos mi chwilowo nie chce tego od tremolo linka odpalic i nie moge sprawdzic)? Bo jak nie to nie biez sie za robienie projektu plytki!

Jak masz jakies pytania/uwagi to wal na priva.

Robert,

0
  • #14 13 Lis 2004 18:52
    karlos79
    Poziom 33  

Co do SMD to nie dam Ci wyboru.
    Będzie SMD i tyle.
    Po głębszej analizie stwierdziłem że z pewnych poważnych względów trzeba tak zrobić.
    Jeśli nie zastosuje elementów SMD to płytka będzie strasznie duża , Jestem troche leniwy i nie chce mi się szukać odpowiedników tranzystorów.......
    Nie ma co się bać, jeśli nie lutowałeś powierzchnówki to będzie to twój pierwszy raz.
    Wykonanie płytki to prosta sprawa , nic sie nie zmienia.
    Robisz na folji albo na papierze kredowym, polecam papier.
    Znajdziesz na elektrodzie dokładne opisy.
    Nie znalazłem rezystancji obciążenia w tej dokumentacji.
    Jak sie czegoś dowiesz na ten temat , to daj znać
    Pozdrawiam

0
  • #15 13 Lis 2004 19:18
    robgr10
    Poziom 13  

Jałowo.

Znalazłem to:

http://www.google.pl/search?q=cache:pP8CPBiNCZMJ:www.republika.pl/tedobczyce/12.html

Wynika jednoznacznie ma 30W przy 4 Omah. Nie nadaje sie dla mnie. 30Watt byloby optymalnie, chce jednak kupic te dwa tonsile z allegro. Polaczyl bym je w paczce w szereg i dal na to 30W. Trudno. Poszukam innych schematow.

Tak sie zastanawiam czy nie wziasc jako koncowke mocy LM3886 i nie zasilic go napieciem nizszym aby moc zmalala powiedzmy +/- 25V? Czy warto?

Nerka,

0
  • #16 13 Lis 2004 20:23
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Bardzo mądrze zrobisz, stosując mocniejszą końcówkę i obniżając jej napięcie, nie wiem czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby zamiast tych Tonsilów, to kupić tak jak kolega Pi-Vo radzi, głośnik ma bardzo wielki wpływ na brzmienie i na głośność.
    Pozdrawiam

0
  • #17 13 Lis 2004 20:34
    robgr10
    Poziom 13  

Mysle o tych Tonsilach, bo mi ich cena bardzo odpowiada. Bedzie to moj pierwszy piec wiec mysle ze powinny byc jak dla mnie ok. Na razie Bym kupil te tonsile, a ewentualnie jak by mi bardzo nie podobalo sie ich brzmienie to bym wymienil po wakacjach na lepsze (jakos mimo duzego bezrobocia potrafie sobie zajecie latem znalezc). Piec bedzie sluzyl jedynie do grania w domu (jak na razie), ew w garażu - bo dopeiro zaczynam sie przesiadac z akustyka na elektryka. Poza tym na jakims forum (nie pamietam jakim dokladnie, chyba na tym) ktos sobie bardzo chwalil te GD30/30 i mowil ze szkoda ze ich juz nie produkuja- bo do piecow gitarowych byly wysmienite. Glownie to mnie zachecilo do kupna. Wiem ze glosniki wybitnie gitarowych firm dadza lepsze efekty, ale jak dodac do ceny (patrz wyzej ponoc za 180zl mozna juz dostac) koszty przesylki i wat to bede totalnie splukany.

Robert

0
  • #18 13 Lis 2004 20:53
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! One nie są najgorsze, ale są też i lepsze, jak już się decydujesz na dwa gary, to kolumnę do nich zrób odpowiednio większą, kiedyś tylko wymienisz na lepsze i mocniejsze i masz jak znalazł porządną kolumnę.
    Pozdrawiam

0
  • #19 13 Lis 2004 21:01
    Tremolo
    Poziom 43  

Z doświadczenia wiem ze najlepiej mieć kilka różnych głośników - po prostu raz jedne lepiej brzmią innym razem inne. Wzorowałem się na HCM i okazuje się że brzmienie zarówno oryginału jak i podróby mojej nie jest najgorsze, można powiedziec czasmi że zaskakujace, w niektórych partiach lepiej to gra niż 5 letni wzmanciacz na 4xEL34. Ale czasami jednak jego brzmienie mi nie pasuje (HCM'a) i potrzebuje jakiegoś 40 centymetrowca... innym razem tesla mi znowu pasuje.

Na wczasy biore małą 16cm-tke mało znanej firmy Kensonic (dobre pasmo) głośnik z jamnika z plastikowymi kolumnami półotwartymi. I powiem że brzmienie pasuje. Na wczasach potrafi rozchulać niesamowicie pokomunistyczny ośrodek z kamiennymi ścanami.

Wszsytko w tym aspekcie jest bardzo względne.

0
  • #20 13 Lis 2004 22:12
    karlos79
    Poziom 33  

robgr10
    Rozumiem że laney odpada?
    Jeśli będziesz potrzebować pomocy, to wal jak w dym.
    Jestem otwarty na propozycje.
    Można wykorzystać do twojego piecyka cały układ wejściowy od laneya, a jako stopień mocy tego LM-a.
    http://elenota.iele.polsl.gliwice.pl/search.php?szuk=LM3886&man=--wszyscy--&ile=50&start=0
    Tu masz link do notki.Na stronie 3 masz zależność mocy wyjściowej od napięcia zasilania i obciążenia ( rezystancji głośnika )

0
  • #21 13 Lis 2004 22:59
    robgr10
    Poziom 13  

Fajny pomysl z zmixowaniem ukladu wejsciowego z lanaya z tym LM'em. Ale boje sie troche ze cos po knoce. I bedzie du*a. Acha, Fajnie by bylo aby ten uklad wejsciowy zasilic z zrodla z ktorego zasilac bede koncowke mocy. Nie jestem tam jakims expertem w elektronice, ale z tego co widze (wydaje mi sie) ze uklad wejsciowy laneya jest zasilany +/- 15V Jeszcze nie mialem czasu policzyc napiecia dla tego LM'a (ale chyba go zastosuje bo ma bdb parametry). Hipotetycznie powiem ze chyba bedzie potrzebny dodatkowy modol zasilajacy do tego przedwzmacniacza. Nie jestem pewien czy stabilizatory 78/79 by pracowaly z takim napieciem i czy uklad zasilajacy na nich oparty by nie dawal za malego pradu. Prawdopodobnie potrzebny by byl drugi trafo i tu znowu koszty... A kasy ograniczone fundusze. Jak juz apropo czesci zasilajacej to mialbym zamiar zrobic ja na toroidzie o mocy jakies 150W (napiecia jeszcze nie wybralem) + po jednym kondensatorze (10000uF) na kanal. Czy tu bedzie dobry pomysl? Bo jak sobie budowalem suba aktywnego to wiem ze im wieksza pojemnosc tym lepiej (wmiare stabilne zasilanie przeciwstawia sie slabnienciu wzmacnaicza przy duzych impulsach) no ale tu nie bedzie prawie basu i czy takie ostre kondensatorki w zasilaczu maja sens?

Fajnie bybloby to zmixowac, ale czy bedzie ten uklad wejsciowy dobrz z ta kostka wspolpracowal? No i jeszcze jedno. Wiem ile wyjdzie mnie koncowka mocy + zasilacz +glosniki, ale jakie sa przyblizone koszty ukladu wejsciowego z LANEYA?

A może by tak polaczyc ta koncowke z układem przesteru zalaczanym przez janek11389?. Tylko w tym problem ze nie widze tam gdzie podlaczyc mase od zasilacza, pare kondensatorow jest nieoznaczonych i pare diod :-( tez nie wiadomo jakiego sa modele tych diod. Rozumiem że to tylko przester a jak ewentualnie zmodyfikowac ten uklad aby posiadal tez "czysty" kanal?

Który lepszy?

P.S.
    Zdecydowalem sie zakupic te tonsilowskie GD 30/30. Ktos ma moze ma ich parametry (najlepeij wszystkie, ale na razie wystarczy spl +Vas) +najlepiej info do jakiej obudowy (zamknieta/niepelna tylna scianka) najlepiej je wmontowac. Jesli nie pełna tylna scianka to jaki % tylnej scianki zostawic otwarty?

Robert
    --------------
    Witajcie.

Nie potrzebne juz te dane o tonsilkach. Kupie jakiegos celestiona albo eminence. Jeszcze profilaktycznie zadzwonilem do kolesia. Ten powiedzial "jak masz za slaby wzmacniacz to beda charczec". To chyba nieprawidlowo. Cos musi byc z nimi nie tak. Wole nie ryzykowac. Jak się myle to szybko napiszcie bo fajna cena tych tonsilkow byla...

Robert

0
  • #22 18 Lis 2004 17:42
    marcindt
    Poziom 11  

Witam
    Gram juz na gitarce pond 10 lt,zbudowalem sporo wzmacniaczy i różnego rodzaju efektów i mogę powiedzieć tylko jedno-jeżeli zależy ci na brzmieniu to tylko markowe urządzenia. Samemu nic nie sensownego nie zbudujesz. Raz skopiowałem maly 15Watowy piecyk Parka - płytkę zrysowywałem z linijką w ręku :) co do milimetra, te same scalaki - tylko innych firm, inny głośnik i co... klapa (a gtłośnik też jakiś GD tonsila - już nie pamiętam)
    Jeżeli naprawdę myślisz o sensownym wzmacniaczu, to kup konkretny głośnik Celestiona lub Eminensa-zaręczam Ci że się opłaci-a cena naprawdę niewiele większa.
    Kolejny poruszany wątek. Jeżeli chodzi o moc wzmacniacza - 60Watów w zupełności styka. Przykład 65Watowy Peavey Bandit - podczas koncertu na dużej scenie rozkręcany maksymalnie na połowe, na próbie n 2 czasmi 3 i jesteś już na pierwszym planie :) - a powód oczywisty - odpowiedni głośnik....
    Końcówka moze być na jakimś scalaku (w Parku była na TDA2030), a przedwzmacniacz to radziłbym tylko czysty kanał, bo jak już wcześniej pisałem po prostu nie podrobisz dobrze brzmiącego przesteru...działać będzie ale jak wyskoczysz z tym przed ludzi to sie tylko uśmiechną :)

Życzę powodzenia z tym projektem. Sam mam małą kolumienkę (takie combo bez wzmacniacza) na głośniku eminensa (legend 125) i gra rewelacyjnie. A głasniki eminesa sprzedaje też firma Yone (robia kolumny estradowe na tych głośnikach) o 20zl taniej niz w Case-Pack - na allegro mozesz ich zaleźć.

Pozdrówko

0
  • #23 19 Lis 2004 14:17
    soowoo
    Poziom 10  

mysle że koledzy na początku dobrze Ci poradzili lepiej zainwestować w dobry głośnik twpowo do gitar ma lepszy stosunek fs do mocy i pasma. celstion produkuje swietne głośniki http://www.box.com.pl/pl/ obejzyj go sobie kosztuje 176 zł a jeśli nie to proponuje zbudować po niego kolumne włożyć Tonsila a potem w przyszłości zaminić na Celestion Eminence Fane albo jeszcze coś innego. poza tym z tego co się zorientowałem to chcesz budować kolumne z jednym głośnikiem tym bardziej musi to być głośniki o odpowiednich właściwościach bo nawet na dobrym wzmacniaczu nie uzyskasz dobrego brzmienia. podaje tez inne linki obejzyj i wybierz http://www.fane-acoustics.com/public_html/pages/products2/ax1.htm,, może być tez legend 121 http://www.case-pack.com.pl/07em_leg.php i http://www.eminence-speaker.com/eminence/pages/products02/patriot/eagle.htm,, w razie czego pisz na moje pw.powodzenia

0
  • #24 30 Lis 2004 09:57
    robgr10
    Poziom 13  

Witajcie!

Jestem zdecydowany na zbudowanie kopii fendera frontmann 15G, najwyzej kiedys dodam lepsza koncowke. Jak juz napisalem to tonsile odpadly kupuje glosnik eminence. Mam jedno pytanie. Gdzie zaimplementowac petle efektow?

1. bezposrednio po preampie, a przed regulacja brzmienia?
    2. Bezposrednio przed koncowka mocy?

jesli zadne z powyzszych nie jest najlepszym wyjsciem to zalaczm schemat i napiszcie gdzie wbudowac petle efektow.

Pozdr,
    Robert

0
    Załączniki:
  • #25 30 Lis 2004 11:57
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Jeżeli chcesz mieć regulacje barwy tonu, to podepnij się pod przełącznik DRIVE SELECT S1B, a jeżeli nie chcesz barwy tonu, to pod końcówkę.
    Pozdrawiam

0
  • #26 08 Gru 2004 00:37
    robgr10
    Poziom 13  

Witajcie!

Wiecie może skad można wytrzasnac takie fachowe kratki jak te maskujace glosniki w piecach renowmowanych firm? Tzn nie na sam glosnik (okragle) tylko kwadratowe na cala wneke z glosnikiem.

Pozdrawiam,
    Robert

0
  • #27 08 Gru 2004 00:56
    Tremolo
    Poziom 43  

Sam się tym interesowałem. Są specjalne materiały na maskownice (płucienne) , takie coś jak na starych tonsilach w maskownicach.

Kraty czyli grille mozna kupić na allegro, ale nie potrafie znaleźć dobrych cen. I jak już coś jest no to okrągłe.
    kolega pracuje przy produkcji metalowych osłon górniczych tylko trzeba kupic od razu 50 sztuk... Minimalny odstep między kolumnami z drutu stalowego bodajże 0,5 cm, I z tego co znalazłem w internecie po dniu szukania i w sklepach to to wydawało się najbardziej opłacalne i wytrzymałe.

Podobne blachy stosuje się w grzejnikach

0
  • #28 08 Gru 2004 01:13
    robgr10
    Poziom 13  

Masz moze jakas fotke produktu Twojego kumpla?
    Jakie sa przyblizone koszty tych 50 szt? I jakie rozmiary. Rozumiem ze w przeliczeniu na jedna sztuke bylo najbardziej oplacalne.

hmm. Moze popytam sie znajomych czy nie maja jakis starych piecykow gazowych, sa tam dosc duze plyty z dziurawej blachy.

Innych pomyslow na razie nie mam.

Pozdrawiam,

0
  • #29 08 Gru 2004 01:33
    Tremolo
    Poziom 43  

Dam Ci na PW, w zamówieniu podaje się to co by sie chciało (rozstaw materiał) , druty są w przekroju sześciokątnym (jak ołówek w przekroju), nie wiem jakiej średnicy. Dostałem pare obrazków z tej firmy. Nie wiem jak z reszta parametrów. PO za tym głosnik by wyglądał przez to bardzo specyficznie.

Jest jeszcze inne inny sposób: po prostu daje się pręty przed głośnikiem w formie krzyża albo dwoch linii równoległych zabezzpiecza to przed kopnieciem w głośnik.

0
  • #30 08 Gru 2004 09:56
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Maskowanie głośnika możesz też zrobić tak sprytnie i bardzo tanio jak zrobił to Niemiec, w Vermonach. Robisz ramkę z listew o grubościach 4cm x 2cm i obciągasz to siatką na muchy, kolory tych siatek są różne, białe, siwe, brązowe, czarne itd. Kosztuje to 6zł za metr i wygląda super. Obciągasz ta ramkę, z tyłu łapiesz zszywkami i tą ramkę przykręcasz od środka płyty, nie widać w tedy żadnych śrub, zresztą wejdź sobie na Google wpisz www.Vermona.de i tam sobie to zobaczysz, można jeszcze tak jak ja to zrobiłem, wyślij mi swojego mej la, na moją skrzynkę, to Ci wyślę zdjęcie tego piecyka, co chcesz robić, bo ja go mam zrobiony na ten wzór.
    Pozdrawiam

0