Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Tuner Technics ST-600L - z pasmami LW, MW, UKF OIRT - jak mu odci望 stereo ?

01 Cze 2011 09:57 1903 7
  • Poziom 24  
    Witam,

Posiadam tuner TECHNIKS ST-600L, na kt鏎ym DX-uje i podczas propagacji troposferycznej s逝cham sygna逝 z Bia這rusi i Rosji (Obwodu Kaliningradzkiego). Wszystko jest z nich OK, tylko denerwuje mnie jedna rzecz i nie wiem jak j wyeliminowa tote Prosz o Pomoc. A mianowicie, najkr鏂ej pisz帷, je瞠li dana stacja nadaje poza sygna貫m mono, r闚nie sygna stereo, to podczas strojenia na pa鄉ie UKF OIRT ( 64 MHz - 74 MHz ) to z automatu za陰cza si stereo, a 瞠 sygna jest s豉by wi璚 utrudnia to odbi鏎, wszak zawsze stereo mo積a r璚znie przyciskiem wy陰czy ale chcia bym tak 闚 tuner przerobi, aby to stereo nigdy samo z automatu si nie w陰cza這, a jedynie wtedy gdy ja jako u篡tkownik sobie tego za篡cz. Jak to zrobi ? Prosz o Odp. i Pomoc.

A tak przy okazji, mam pytanie, czemu ten tuner ma zakres pasma UKF OIRT od 64,00 MHz do 74,00 MHz, a nie jak "normalny polski tuner, np Diora AS254 zakres UKF OIRT od 65,50 MHz DO 74,00 MHz).

Wiem ten tuner (TECHNIKS) pochodzi z Japonii, jest tam sk豉dany, a firma TECHNIKS jest niemiecka, ale nie przypominam sobie aby gdzie na 鈍iecie np w ZSRR lub w kt鏎ymkolwiek kraju b.ZSRR, lub innym, gdzie u篡tkowano kiedykolwiek UKF OIRT, tj. w ZSRR, krajach b.ZSRR, Czechos這wacji, W璕rzech, Rumunii, Polsce itp. u篡wano kiedykolwiek zakres poni瞠j 65,90 MHz. Owszem stacje powy瞠j 73 MHz do 74 MHz si trafiaj na OIRT UKF, ale nie poni瞠j 65,90 MHz, m.in. dlatego, 瞠 "cz窷 od 64 MHz do 66 MHz" to ju cz窷 nale膨ca do telewizyjnego kana逝 R2, kt鏎y jest od 58,00 MHz do 66,00 MHz w陰cznie.

Prosz o Odp, czy kiedykolwiek w kt鏎ymkolwiek kraju u篡tkuj帷ym kiedykolwiek UKF OIRT by u篡wany UKF OIRT poni瞠j 65,90 MHz do przekazu stacji radiowych, je郵i tak, to gdzie i kiedy?

Prosz o Odp.

Pozdrawiam,

-Adam-
  • HELUPOWER
  • Pomocny post
    Moderator
    Technics (nie TECHNIKS) to nie firma lecz marka koncernu Matsushita (podobnie jak np. National czy Panasonic. Czy tuner nie jest wyposa穎ny w przycisk "mono"?
  • HELUPOWER
  • Poziom 24  
    Pablo1964 napisa:
    Technics (nie TECHNIKS) to nie firma lecz marka koncernu Matsushita (podobnie jak np. National czy Panasonic. Czy tuner nie jest wyposa穎ny w przycisk "mono"?

Witam,
    Jest wyposa穎ny w przycisk mono, ale chcia豚ym aby by這 tak jak w tunerze Pioneer F502 RDS gdzie stereo na si喚 si nie w陰cza tylko jest pe貫n wyb鏎 albo mono albo stereo. A tu w tym tunerze Technics stereo na stacjach, kt鏎e nadaj w stereo w陰cza si na si喚, czego ja nie chc. Jak to zlikwidowa (stereo), aby by這 tylko mono.
    Prosz o Odpowiedzi Sz.Pa雟twa.
    Pozdrawiam,
    -Adam-
  • Pomocny post
    Moderator
    Czy po wci郾i璚iu przycisku "mono" w trakcie strojenia, stereo tak瞠 w陰cza si "na si喚"? Mo瞠 wystarczy mie ten przycisk w陰czony przez ca造 czas?
  • Poziom 24  
    Pablo1964 napisa:
    Czy po wci郾i璚iu przycisku "mono" w trakcie strojenia, stereo tak瞠 w陰cza si "na si喚"? Mo瞠 wystarczy mie ten przycisk w陰czony przez ca造 czas?

Jest tak, 瞠 np stroj Radio Stalica z Grodna na 68,90 MHz z GRODNA, Ono nadaje w stereo (normalnym, nie w polarnym). Tuner za陰cza stereo "na si喚", gdy wy陰cze stereo przyciskiem mono stereo znika, jest tylko mono, ale.... Gdy zapami皻am w pozycji nr 4 tunera Radio Stalica czyli cz瘰totl. 68,90 MHz i np przejd z pozycji 3 (monofoniczne 66,98 MHz BR1 z Grodna) na 68,90 MHz (stereofoniczne Radio Stalica) to mimo 瞠 przy zapami皻ywaniu stacji na 68,90 by這 w陰czone tylko mono (stereo by這 przyciskiem mono wy陰czone), to i tak wtedy stereo si samoczynnie z automatu w陰cza, mimo 瞠 przy strojeniu 68,90 MHz by這 ty tylko sygna w mono zapami皻any. Pytanie, jak - nawet w og鏊e w 100% pozby si tego stereo?

Prosz o Odp.

Pozdrawiam,

-Adam-
  • Pomocny post
    Moderator
    Mia貫m ST-610L (ta sama konstrukcja) i z tego co pami皻am, nie ma mo磧iwo軼i zapami皻ania stacji na sta貫 w trybie mono. Jednak operuj帷 przyciskiem FM mode z pewno軼i da這 si ustawi sygna mono podczas dostrajania. Nie pami皻am tylko, czy po ponownym w陰czeniu tunera trzeba by這 zn闚 ustawia tryb mono.
  • Poziom 24  
    Pablo1964 napisa:
    Mia貫m ST-610L (ta sama konstrukcja) i z tego co pami皻am, nie ma mo磧iwo軼i zapami皻ania stacji na sta貫 w trybie mono. Jednak operuj帷 przyciskiem FM mode z pewno軼i da這 si ustawi sygna mono podczas dostrajania. Nie pami皻am tylko, czy po ponownym w陰czeniu tunera trzeba by這 zn闚 ustawia tryb mono.

Witam,

Tak, u mnie podczas np s逝chanie stereofonicznej stacji (nadaj帷ej te stereo) w trybie mono np 66,56 MHz BR1 - S這nim - po dostrojeniu cz瘰totliwo軼i / lub jej wybraniu z pami璚i tunera / i wy陰czeniu wpierw stereo przyciskiem, aby by這 tylko mono i po odci璚iu zasilania, wszystko jedno, czy przyciskiem zasilenia, czy "z kopa" wyj璚ie kabla zasilaj帷ego z sieci elektrycznej i po ponownym uruchomieniu odbiornika / tunera / po podaniu mu napi璚ia tuner zn闚 "na dzie dobry" ma aktywny tryb stereo (wida, 瞠 tak jest chyba domy郵nie ustawiony) i wtedy, aby zn闚 wy陰czy stereo, a aby pozosta這 samo mono, to trzeba zn闚 r璚znie / przyciskiem wy陰czy stereo, a tym samym w陰czy tryb mono.

Pozdrawiam,

PS: Zastanawia mnie tylko, czy po ingerencji w tuner, nie mo積a go tak przerobi aby wszystko by這 jak dotychczas, tylko aby np sterea nie by這 wcale lub by這 na przyk豉d samoczynnie w陰czane np razem z "napisem" QUARTZ LOCK (czyli przy ostatnim najwy窺zym kwadraciku) na 3.-stopniowym mierniku w tunerze.

Prosz o Dalsze Odpowiedzi wobec powy窺zego i wobec tego tematu.

Pozdrawiam,

-Adam-

-Adam-
  • Pomocny post
    Moderator
    W takim razie jedyny spos鏏 to od陰czenie dekodera stereo. Nie da si jednak tego zrobi bez ingerencji w elektronik. Jednocze郾ie spowoduje to ograniczenie funkcjonalno軼i tunera. Moim zdaniem pro軼iej b璠zie przyzwyczai si do tej naprawd ma貫j niedogodno軼i albo wymieni tuner na model bardziej odpowiadaj帷y Twoim specyficznym wymaganiom. Tunery pracuj帷e na cz瘰totliwo軼iach OIRT s do kupienia z drugiej r瘯i praktycznie za grosze.

Je瞠li jednak chcesz ingerowa w elektronik i od陰czy dekoder w tym modelu i jednocze郾ie czujesz si na si豉ch zrobi to sam, proponuj za這篡 w徠ek w cz窷ci Audio Serwis.

Pozdrawiam