Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja Ochronna przeciwko przepięciom napowietrznym etc

01 Cze 2011 09:59 2174 3
 • Poziom 10  
  Witam.
  Mama do was forumowicze pytanie dotyczące podłączenia ochronnego, które wykonałem u siebie w domu. Co prawda wbrew wszelkim zasadom logiki, jednak innej możliwości nie posiadam.

  W domu został zainstalowany system monitoringu CCTV na 8 kamer, z czego 3 kamery działają poza budynkiem mieszkalnym, tzn są zainstalowane na sąsiednim budynku oddalonym o około 7 metrów. W tym celu do transmisji sygnału z trzech kamer wykorzystuje skrętkę UTP żelowaną do przewieszenia której wykorzystałem "przewieszkę" Telekomunikacji Polskiej (skrętka żelowana jest ściśle owinięta wokół tej przewieszki w formie spiralnej). W piwnicy zainstalowany jest ogranicznik przepięć do jakich może dochodzić na tej przewieszce i ewentualnie w budynku sąsiednim na wskutek np. wyładowań atmosferycznych - podaje link który pokazuje jaki typ ogranicznika zastowoałemOPV-4

  Ochronnik OPV-4 w piwnicy połączyłem kablem miedzianym 2,5 kwadrat z rurą ujęcia wodnego (ryzyko porażenia mieszkańców w domu raczej nie wchodzi w grę, ponieważ od zaworu głównego licznika zainstalowana jest rura PCV).

  Do czego zmierzam?!
  Otóż intryguje mnie pewne zjawisko polegające na tym że gdy wezmę zwykły miernik, ustawie go na piszczałke sygnalizującą zamknięcie obwodu, następnię sondy z miernika podłączę jedną do ruru wodociągów z kolei drugą do rury z centralnego miejskiego bądź rury z gazu odzywa się piszczenie ale nie ciągłe tylko charczące przerywane, pomiar oporności pokazuje skoki w zakresie od 8 - 45 Ohm.

  Zastanawim się czy to zjawisko jest naturalne czy coś jest nie tak - dlatego że każde z tych przyłączy ma wejście do domu w innym miejscu, są od siebie oddalone średnio o około 8 metrów i raczej nie są ze sobą w żaden sposób połączone.

  Chodzi mi po głowie by odłączyć się od rury wodociągowej i wbić obok domu w ziemie, szpilke uziomową ocynkowaną o długości 1,30 m lub 2,60m. Jeśli chodzi o grunt to jest to sama ziemia ze szczątkową obecnością gliny.
  To zabezpieczenie ma służyć wyłącznie odprowadzniu ładunków które mogą powstawać na przewieszce także na wskutek pobliskich wyładowań.

  Proszę o wyrozumiałość i jakieś rady.
  Pozdrawiam i dziękuję

  Proszę o zachowywanie zasad poprawnej polszczyzny i właściwej pisowni.
  Proszę poprawić post. [retrofood]
 • OptexOptex
 • Poziom 22  
  Cytat producenta :
  "OPV-4 należy podłączyć do dobrej instalacji uziemiającej. Ogranicznik należy umieścić jak najbliżej ochranianego urządzenia."
  Jednocześnie producent nie sprecyzował co rozumie przez słowo dobrej. Moim zdaniem wystarczy uziemienie szpilkowe tak jak do ochronników kl.B w zależności od producenta w granicach 10-ciu omów. Może ktoś więcej coś w temacie ochrony CCTV podpowie.
 • OptexOptex
 • Specjalista elektryk
  Jest zgoda właściciela wodociągów na wykorzystanie ich rury jako uziomu?
  Co do miernika, skoro zwykłym miernikiem chcesz mierzyć "rezystancję uziomu", to nie dziw się, że takie są efekty.
  Jaki parametry ma mieć Twój uziom?
  Bez obrazy ale wezwij elektryka, który Ci to zrobi.
  Bo podłączanie ogranicznika do rury to lekka przesada.
 • Poziom 22  
  Cytat:
  Ochronnik OPV-4 w piwnicy połączyłem kablem miedzianym 2,5 kwadrat z rurą ujęcia wodnego (ryzyko porażenia mieszkańców w domu raczej nie wchodzi w grę, ponieważ od zaworu głównego licznika zainstalowana jest rura PCV).


  Rura PCV a w rurze woda ! Ryzyko wchodzi w grę bardziej niż myślisz.