Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tuner AS 641- problemy z odbiorem

grigoriszcz 12 Nov 2004 18:02 1768 2
    grigoriszcz
    Level 12  
    Witam wszystkich!
    Proszę o pomoc: mam problem z moim przestrojonym tunerem unitra as 641, a dokładniej od czasu przestrojenia w zasadzie nie mogę słuchać stereofonicznie. Wskaźnik poziomu sygnału AM-FM działa poprawnie. Mieszkam w środku miasta, mam antenę zewnętrzną dookólną z polaryzacją H i V. Nie używam wzmacniacza antenowego. Nie wszystkie stacje odbieram z max. poziomem sygnału, ale nawet te przysparzają mi problemów. Gdy na wyświetlaczu mam prawidłową częstotliwość, np. 92.9 MHz, to nie zapala mi się dioda "Stereo FM" i "Accord FM" mimo maksymalnie zapalonych diod sygnału AM-FM - brak stereo, gdy trochę przestroję, powiedzmy na ok. 93 MHz poziom sygnału maleje, ale zapalają się diody Stereo i Accord FM, jednal jest to bezcelowe bo poziom szumów wzrasta i musiałbym słuchać z wymuszonym trybem Mono. Włączenie ARC psuje wszystko - nie działa poprawnie- też "przesuwa" dostrojenie, pogarsza odbiór.
    Po około pół godzinie od włączenia tunera nie można złapać stereo na którejkolwiek stacji - kontrolki Stereo i Accord FM nie chcą się zapalić. Można wtedy słuchać wszystkich stacji Mono, z bdb jakością.
    Z początku myślałem, że winne mogą być stare kondensatory elektrolityczne, które mogły wyschnąć, ale to nie one, bo wszystkie, jakie były wymieniłem (poza tymi od zasilania)
    Pozdrawiam i proszę o pomoc. Nie jestem dobrym elektronikiem, znam podstawy, więc proszę o odpowiedzi dokładne, lecz zrozumiałe :)
    W razie czego mogę się dalej dopytywać...
    Acha: Posiadam schemat tego tunera, więc odpowiedzi mogą być "w stylu": pokręć L10, zmień C23 na cośtam...
    zcu01
    Level 14  
    Masz roztrojoną heterodyne względem obwodów wejściowych głowicy.Wukładzie z syntezą roztrojenie cewki heter.z pozoru nie wpływa na zmianę częstotliwości, gdyż układ syntezy wystawi takie napięcie waripkowe aby heterodyna pracowała na zadanej częstotliwości.W celu prawidłowego dostrojenia koniecznie musisz zestrojić heterodynę ; 3v dla 88MHz i25v dla 108MHz.3v sttoimy cewką a 25v stroimy trymerem.Obwody wej. stroimy takżę dla tych częstotliwości lub zbliżonych pamiętając o tym że cewkami stroimy dla 88MHz apojemnością dla 108MHz.Powodzenia.
    grigoriszcz
    Level 12  
    Dziękuję za pomoc!
    Troszkę posiedziałem na forum i znalazłem post, w którym ktoś miał podobny problem, tylko z innym modelem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic120244.html
    Wystarczyło zmienić pojemność jednej cewki i od kilku godzin wszystko działa tak, jak powinno. ARC działa prawidłowo, sygnały są Stereo.
    Pozdrawiam