Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiór kanałów cyfrowych - jaka antena? Odległość od nadajnika - 99km

01 Cze 2011 12:54 10452 14
  • Poziom 9  
    Witam,

mieszkam w miejscowości Ossa, posiadam tv lcd przystosowany do odbiorów kanałów cyfrowych.

Antenę jaką posiadam to coś takiego:

Zwykła antena za 30 zł.

Problem w tym, że czasami kanały cyfrowe działają, czasami nie, komunikat w tv jaki się pojawia to: słaby sygnał lub brak zasięgu.

Jak przekręcę antenę to znowu wyszukam około 5 kanałów cyfrowych, ale działają jakiś czas.

Wczoraj nawet udało mi się wyszukać 13 kanałów cyfrowych, tvp1 tvp2 tvn polsat polsat sport, tv4, tv puls, tv 6, tvp kultura historia i jeszcze jakieś dwa

niestety kanały działały 20 minut i zniknęły. Kanały analogowe znajduje tvp1 tvp2 i polsat ale trochę śnieży.

Antenę mam skierowaną w stronę Warszawy, odległość w linii prostej 99km. Mapka: Punkt A to moja wieś.
    Odbiór kanałów cyfrowych - jaka antena? Odległość od nadajnika - 99kmtak powinien wyglądać "załadowany" plik

Czy po zakupie lepszej anteny powinno się poprawić i na stałe będę odbierał kanały cyfrowe? Jeśli tak to jaką antenę zakupić, nie mam o tym zielonego pojęcia.

Widzę że dużo ludzi kupuje takie anteny:
    http://allegro.pl/antena-telmor-digitmax-hd-dvb-t-polecamy-i16284746.html#gallery
    http://allegro.pl/najmocniejsza-antena-tv-dvb-t-zewnetrzna-w-wa-gwar-i16239908.html#gallery
    http://allegro.pl/antena-uhf-dipol-44-21-69-tri-digit-ze-wzm-lna177-i16362263.html#gallery

Proszę o pomoc, pozdrawiam.

Widać, że jesteś już od około roku zarejestrowanym userem na tym Forum a nie czytasz NOWEGO regulaminu. Linki do aukcji zablokowałem.
    Proszę również abyś pliki graficzne wstawiał na serwer elektroda.pl , stosownie do tematu podwieszonego (na niebiesko) : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1853948.html

Drugi link - pokazałem jak ma wyglądać.
    Regulamin pkt 3.1.13 i pkt 3.1.18 .
    Proszę poprawić własny wpis. [SP5ANJ]
  • Poziom 9  
    Ja właśnie kupiłem tego Telmora 25 i nie odbiera - odległość od nadajnika 76 km w linii prostej oczywiście. Jeszcze kanały nadawane w sile 100 od czasu do czasu złapie,ale nie jest to oglądanie, wiec też czekam na coś sprawdzonego trzeba wybrać jakąś antenę, tylko kierunkową.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    deejaymg napisał:
    Witam,

mieszkam w miejscowości Ossa, posiadam tv lcd przystosowany do odbiorów kanałów cyfrowych.

Antenę mam skierowaną w stronę Warszawy, odległość w linii prostej 99km.
    nie jest tak źle:
    do nadajnika w Raszynie masz około 70km i w miarę dobry profil terenu, a do Warszawy jakieś 90km i nie dobry profil terenu. Sumując - powinieneś w miarę spokojnie odbierać mux-2 (k48) i mux-3 (k55) z Raszyna, i być może POLSAT HD na k29 z PKiN-u.

Ale prawdą jest też to, że w szeroko pojętych twoim regionie południowym (w stosunku do nadajnika Raszyńskiego) bywają miejsca z bardzo trudnym odbiorem. Niepokojący jest brak pozostałych kanałów analogowych. A czy wiesz, czy sąsiedzi mają poprawny i stabilny odbiór DVB-T?

deejaymg napisał:
    Czy po zakupie lepszej anteny powinno się poprawić i na stałe będę odbierał kanały cyfrowe? Jeśli tak to jaką antenę zakupić, nie mam o tym zielonego pojęcia. Czy po zakupie lepszej anteny powinno się poprawić i na stałe będę odbierał kanały cyfrowe? Jeśli tak to jaką antenę zakupić, nie mam o tym zielonego pojęcia.
    powinieneś, ale nikt Ci tego nie zagwarantuje. Trzeba próbować. Tyle, że antena to nie wszystko. Na początek opisz dokładniej tę swoją instalację antenową:

# czy antena ma wzmacniacz (zasilacz sieciowy), gdzie i jak jest zamocowana?
    # jak dawno temu zakładany był kabel antenowy, jaki ma kolor i średnicę - około 5mm czy 7mm? Ile mniej więcej metrów kabla jest od anteny do TV? I czy jest sztukowany z dwu lub więcej kawałków?
    # jest tylko jeden TV czy rozdzielasz sygnał na więcej odbiorników?

Dodano po 1 [minuty]:

ewkora napisał:
    ja właśnie kupiłem tego telmora 25 i co nic ,nie odbiera odległość od nadajnika 76km w lini prostej oczywiście.Jeszcze kanały nadawane w sile 100 od czasu do czasu złapie ,ale nie jest to oglądanie wiec też czekam na coś sprawdzonego trzeba wybrać jakąś antene tylko kierunkową
    z Choszczna do nadajnika w Kołowie masz pięćdziesiąt kilka km, prawie tyle samo do nadajnika Piła - Rusinowo. Profile terenu są OK w obu kierunkach. Mówimy o odbiorze w analogu czy DVB-T?

Próbowałeś odbioru z Piły(Link)?

To są bardzo dobre anteny, aż dziwne, że nic nie masz.

Masz jakieś przeszkody przed anteną - wysokie budynki, drzewa, itp...? Zasilacz anteny dobrze podłączony? kabel antenowy OK?
  • Poziom 9  
    Dzięki wielkie za odp, z tego co mi wiadomo, nikt na wsi oprócz mnie nie korzysta i nie próbował korzystać z dvb-t.

Kuzyn mieszka obok odbiera kanały analogowe: tvp1, tvp2, tv4, polsat i tvn, tvp wawa.

Na chwilę obecną złapało mi 13 cyfrowych: tvp1, tvp2, tvp warszawa, tvp historia, kultura, polsat, polsat sport, tv4, tv6, tvn 7, tv puls, i cos tam jeszcze

Analogowe: tvp1, tvp2, tvp warszawa, polsat, tvn - trzeszczy, tv4, tv puls

# czy antena ma wzmacniacz (zasilacz sieciowy), gdzie i jak jest zamocowana?
    - tak, jest zasilacz
    - antena przymocowana jest do tyczki drewnianej na wysokości 8 metrów, w odległości około 10 metrów od mojego domu

# jak dawno temu zakładany był kabel antenowy, jaki ma kolor i średnicę - około 5mm czy 7mm? Ile mniej więcej metrów kabla jest od anteny do TV? I czy jest sztukowany z dwu lub więcej kawałków?

-kabel kupiłem niedawno, tzn w tą zimę, kolor biały, gruby, nie wiem ile mm, sprzedawca zapewniał, że to jakiś miedziany dobrej jakości

nie jest sztukowany, jeden całkowity kabel o długości około 20 metrów

# jest tylko jeden TV czy rozdzielasz sygnał na więcej odbiorników?

- tylko jeden tv

Proszę poprawić pisownię postu - zdanie zaczyna się dużą literą oraz kończy, np. kropką. [Mirek Z.]
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    deejaymg napisał:
    na chwilę obecną złapało mi 13 cyfrowych: tvp1, tvp2, tvp warszawa, tvp historia, kultura, polsat, polsat sport, tv4, tv6, tvn 7, tv puls, i cos tam jeszcze

analogowe: tvp1, tvp2, tvp warszawa, polsat, tvn - trzeszczy, tv4, tv puls
    no to nie jest tak źle, skoro w dzień daje się coś odbierać (w dzień zawsze są gorsze warunki odbioru niż wieczorem / nocą. Z tym, że wygląda to w tej chwili na problem z anteną i wzmacniaczem.

Na początek napisz jeszcze jakie wielkości poziomu i jakości odbieranego sygnału na mux-2 i mux-3 pokazuje odbiornik. To ważne. Musi to gdzieś pokazywać.

Niezależnie, to co możesz zrobić bezkosztowo to:

1. jeśli masz możliwość zdjęcia anteny lub dostania się do niej, to możesz zdemontować te cztery sterczące do przodu "drabinki" (zestawy krótkich metalowych rurek w plastikach - fachowa nazwa - 'zespoły direktorów' ;) ) Generalnie ich obecność nie wydaje się niczemu konkretnemu służyć, a często pogarszany jest tylko odbierany sygnał DVB-T.

2. trzeba bardzo precyzyjnie ustawić antenę (kręcąc nią bardzo powoli w lewo i w prawo) maksymalne wskazania jakości sygnału.. Zajęcie to bywa czasami dość żmudne i pracochłonne, ale efekty bywają powalające. Kręcimy anteną powoli po centymetrze, gdyż odbiornik pokazuje zwykle zmiany jakości z mniejszym lub większym opóźnieniem.

Oczywiście - takie ustawienie ma sens, jeśli masz jest stabilny i antena nie ma tendencji do przekręcania się lub bujania.

3. jeśli jest taka możliwość, można poszukać innej lokalizacji na maszt. Czasami przesunięcie się w lewo lub prawo o metr powoduje uzyskanie zupełnie innych warunków odbioru.
  • Poziom 33  
    Polecam Ci jeszcze uziemić antenę, bo po burzy możesz mieć zniszczoną płytkę antenową.
  • Poziom 9  
    _cheetah_, opisany przez Ciebie krok 2 próbowałem setki razy, zawsze pomaga, ale na jakiś czas.

Nie wiem jak sprawdzić to mux-2 i mux-3. Nie wiem czy o to chodzi ale znalazłem coś takiego w opcjach:

Kanały cyfrowe jeszcze działają, ale już powoli zaczynają się zakłócenia obrazu i dźwięku.
    Wczoraj również znalazłem 13 cyfrowych, ale po 30 minutach znalazło ponownie tylko 5, same tvp. Po czym minęło godzinę i nie działał żaden.

Dzisiaj około 15 znalazłem 13 kanałów i do tej pory jakoś jeszcze działa, z tym, że tak jak wspomniałem zaczynają się już zakłócenia, dlatego podejrzewam, ze niedługo znowu wyskoczy komunikat brak sygnału lub słaby zasięg.

Jeszcze dzisiaj zdemontuje te drabinki, o których wspomniałeś.

Obrazek poprawiłem.
    Dwa "upomnienia" już były - trzeciego NIE będzie i cały Temat wyląduje w KOSZU.

[SP5ANJ]
  • Poziom 43  
    Antena ze wzmacniaczem? Jak nie ma to daj ( ok. 20dB) i zasilacz z regulacją.
  • Moderator
    Ostrożnie z tymi wzmacniaczami... panowie doradcy.....
    W odległości 19 km jest RTCN Przysucha - Kozłowiec. Zapewne w pogodne dni z Ossy widać maszt...
    http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=108
    4 nadajniki z mocami po 100 kW, niby to nie 1 MW ale zawsze, w tej odległości da około 95 dB pola. Wysoce prawdopodobne, że na antenach z przedwzmacniaczami problemy z odbiorem kanałów 48 i 55 wynikają właśnie z praca nadajników analogowych na kanałach 47 i 57
    DVB MUX2 z Kozłowca startuje z końcem lipca na kanale 37.
    Będzie odbierany na antenach pokojowych.
    Nie wiem czy jest sens wydawać pieniądze na niepewne operacje, mając w perspektywie stabilny odbiór za kilka tygodni.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    deejaymg napisał:
    Nie wiem jak sprawdzić to mux-2 i mux-3. Nie wiem czy o to chodzi ale znalazłem coś takiego w opcjach:
    tak, o to chodziło. Na zdjęciu są parametry dla mux-3: siła sygnału (78%) jest w miarę OK, poziom błędów (jakość) 0, więc bardzo dobrze. Popatrz i napisz, co TV pokazuje dla mux-2 (częstotliwość 690MHz).

deejaymg napisał:
    Kanały cyfrowe jeszcze działają, ale już powoli zaczynają się zakłócenia obrazu i dźwięku.
    Wczoraj również znalazłem 13 cyfrowych, ale po 30 minutach znalazło ponownie tylko 5, same tvp. Po czym minęło godzinę i nie działał żaden.

Dzisiaj około 15 znalazłem 13 kanałów i do tej pory jakoś jeszcze działa, z tym, że tak jak wspomniałem zaczynają się już zakłócenia, dlatego podejrzewam, ze niedługo znowu wyskoczy komunikat brak sygnału lub słaby zasięg.
    taki efekt powolnego 'zdychania' odbioru prawdopodobnie pochodzi od wzmacniacza zamontowanego w antenie. Mechanizm wygląda tak, że wzmacniacz jest za silny (za duże wzmocnienie) lub że wzmacnia jakieś zakłócenie. Powstają błędy w odbieranym przez TV sygnale, które się kumulują w odbiorniku, aż zaczną przekraczać pewną granicę, kiedy odbiornik nie może już sobie z nimi poradzić.
    W momencie, kiedy zaczynają ci się pojawiać zakłócenia popatrz na wskaźniki - co się dzieje z poziomem sygnału (powinna być w miarę stała) i jakością sygnału - ilością błędów (powinna "narastać w oczach").

deejaymg napisał:
    Jeszcze dzisiaj zdemontuje te drabinki, o których wspomniałeś.
    to raczej jest detal, który może utrudniać, ale nie powinien całkowicie kasować odbioru. Zobaczymy.

Dodano po 7 [minuty]:

irekr napisał:
    Ostrożnie z tymi wzmacniaczami... panowie doradcy.....
    deejaymg ma wzmacniacz w antenie i to on jest prawdopodobnie problemem odbioru.

irekr napisał:
    DVB MUX2 z Kozłowca startuje z końcem lipca na kanale 37.
    Będzie odbierany na antenach pokojowych.
    to mu nie rozwiązuje sprawy, bo nie będzie miał w takim przypadku mux-3.

A poza tym, lepiej nie pisać o odbiorach na antenach wewnętrznych, bo ludzie mają problemy nawet w bliskich nadajnikowi lokalizacjach, a dostępność sygnału DVB-T wewnątrz pomieszczeń będzie póki co tylko dla mux-3 (i to z ograniczeniami), ale dopiero w 2014 roku. Po prostu parametry naszej DVB-T, a w szczególności QAM64 i FEC 3/4 oraz 5/6 (SFN-y), w żaden sposób nie mają się do odbiorów wewnątrz pomieszczeń. Czy ktoś widział mapkę zasięgu zielonych pól dla anten wewnętrznych? A tak to ktoś przeczyta, kupi, i w płacz... :D
  • Moderator
    Na temat MUX3 i KRECIEJ ROBOTY TVP ludzie już piszą prace magisterskie....
    Wysoce prawdopodobne ze szybciej odpalą z Kozłowca MUX1 niż MUX3, ale w MUX1 będą tylko 3 programy które obecnie są dostępne w analogu z Przysuchy.
    Docelowo MUX3 ma lecieć na kanale 42, obecnie zajętym przez TVP2 w Rykach, tymczasowo można ruszyć na kanale 31 i na małej mocy, wstępnie przeznaczonym dla DVB-H, ale nie użytym...
    Pożyjemy, zobaczymy...
  • Poziom 9  
    ewkora napisał:
    ja właśnie kupiłem tego telmora 25 i co nic ,nie odbiera odległość od nadajnika 76km w lini prostej oczywiście.Jeszcze kanały nadawane w sile 100 od czasu do czasu złapie ,ale nie jest to oglądanie wiec też czekam na coś sprawdzonego trzeba wybrać jakąś antene tylko kierunkową
    z Choszczna do nadajnika w Kołowie masz pięćdziesiąt kilka km, prawie tyle samo do nadajnika Piła - Rusinowo. Profile terenu są OK w obu kierunkach. Mówimy o odbiorze w analogu czy DVB-T?

Próbowałeś odbioru z Piły(Link)?

To są bardzo dobre anteny, aż dziwne, że nic nie masz.

Masz jakieś przeszkody przed anteną - wysokie budynki, drzewa, itp...? Zasilacz anteny dobrze podłączony? kabel antenowy OK?[/quote]
    -poprawiłem lokalizację(bardziej szczegółowo) oczywiście z tej anteny odbieram sygnał z Rusinowa(Piła)około 33km ,ale chcę odbierać program lokalny tvp Szczecin ,a nie tvp Poznań.Dlatego mam ustawioną antenę w kierunku Szczecina(Kołowo)76km i nie ma sygnału myślę ,więc nad anteną kierunkową
  • Poziom 39  
    ewkora napisał:
    -poprawiłem lokalizację(bardziej szczegółowo) oczywiście z tej anteny odbieram sygnał z Rusinowa(Piła)około 33km ,ale chcę odbierać program lokalny tvp Szczecin ,a nie tvp Poznań.Dlatego mam ustawioną antenę w kierunku Szczecina(Kołowo)76km i nie ma sygnału myślę ,więc nad anteną kierunkową
    coś chyba jest nie tak z twoją instalacją, bo powinieneś odbierać na tej odległości Kołowo, i to za równo analogi, jak i DVB-T (przynajmniej mux-2).

W ogóle nie masz odbioru analogów czy tylko DVB-T?

A w ogóle przy twojej lokalizacji i DIGIT MAX HD P25 to wygląda mi na to, że anteną ustawioną przodem na Kołowo powinieneś odbierać również tyłem kanały z Piły (analog i cyfra). Masz tak?

Napisz może, jaki kanały (z nr. kanałów) i w jakiej jakości odbierasz te kanały, jeśli antena ustawiona jet na Piłę, oraz jeśli ustawiona jest na Kołowo.

Jeśli nie masz nic na tej antenie, to mała szansa, że odbierzesz coś na innej. Sąsiedzi mają dobry odbiór z Kołowa (analog / DVB-T)?
  • Poziom 9  
    Trochę nie bardzo wiem jak sprawdzić ten mux-2 na 690mhz.

Dzisiaj rano zaczęły się zakłócenia, oglądając np. polsat.

Siła sygnału wahała się między 60 - 70, natomiast poziom błędu wzrastał od 5 - 8.

Gdy włączyłem tvp1 i tvp2 sygnał był na 60% a poziom błędów na 9 (max) i kanały nie odbierały.

Szczerze mówiąc, wolałbym wydać 100 - 150 zł na dobrą antenę i mieć święty spokój, tylko czy zakup nowej anteny pomoże.

Pozdrawiam.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Kolego deejaymg, staram się być "wyrozumiałym Moderatorem działu", ale nie spełniasz podstawowych "obowiązków" co do - stosowania się do "zaleceń" Administratora i Moderatora - tego działu.

Chyba wyraźnie napisałem, że " Dwa "upomnienia" już były - trzeciego NIE będzie i cały Temat wyląduje w KOSZU ".

Wątek ZAMYKAM i proszę o odpowiedź na PW - [ co dalej Masz zamiar zrobić - aby temat NIE wylądował w KOSZU ] . :?:

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź na PW ( z podaniem linku do tego wątku ).

PS. Obrazki w dużym formacie - gubią "szyki wizualne" na tych stronach a 1-szy wpis nie uległ żadnej zmianie.