Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kto powinien opłacać egzamin kwalifikacyjny pracownika.

dariusz1 01 Cze 2011 13:08 3847 7
  • #1 01 Cze 2011 13:08
    dariusz1
    Poziom 14  

Witam
    Interesuje mnie kto według najnowszych przepisów powinien opłacać egzaminy kwalifikacyjne pracownika już zatrudnionego, oraz czy zakład ma obowiązek opłacenia kursów kwalifikacyjnych i na jakich zasadach udziela czasu wolnego w godzinach pracy, i opłata za przejazdy i hotele. Firma zatrudniła mnie stawiając określone warunki, jakie to kwalifikacje powinienem posiadać. świadectwo kwalifikacyjne ważne jest 5 lat. Zdobycie kolejnego z reguły poprzedzone jest kursem. i stąd pytanie.
    Pozdrawiam

0 7
  • #2 01 Cze 2011 13:29
    slawek55
    Poziom 23  

Z tego co sie wiem to (przy najmniej w mojej firmie) jest tak że jak przychodzi się do proacy to muszą być dokumenty aktualne. Natomiast jak potem pracujesz i kończy się ich ważnośc to pracodawca wysyła na szkolenia i płaci za nie. W mojej firmie jest tak że procodawca wysyła na kurs i egzamin w czasie pracy. Tak samo z wyjazdami. Opłaca pobyt w czasie kursów.

0
  • #3 02 Cze 2011 06:23
    dariusz1
    Poziom 14  

też mi się tak wydaje, że tak powinno być, ale czy jest jakaś podstawa prawna.

0
  • #5 03 Cze 2011 22:57
    PiotrZ63
    Poziom 2  

Nie ma jasnych regulacji w sprawie opłat za egzaminy kwalifikacyjne. Szkolenia BHP jest zobowiązany przeprowadzać pracodawca. Natomiast posiadanie odpowiednich kwalifikacji do wykonywania pracy jest obowiązkiem pracownika. Dobra praktyka stosowana przez pracodawców jest taka, że organizują oni i opłacają szkolenia i egzaminy okresowe (E i D).
    Działając w ten sposób pracodawca dodatkowo wypełnia to co napisał kolega "tos18" (art 17 KP "Pracodawca jest obowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych.")

0
  • #6 04 Cze 2011 07:04
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

PiotrZ63 napisał:
    ......... Natomiast posiadanie odpowiednich kwalifikacji do wykonywania pracy jest obowiązkiem pracownika. ....

Za przyjęcie pracownika bez kwalifikacji i świadome wysłanie go na wykonywanie prac, jest odpowiedzialny tylko i wyłącznie pracodawca.
    Ponoszone koszty za szkolenia to już kwestia indywidualna, nie spotkałem się jeszcze, żebym sam musiał opłacać kursy, kwalifikacje, być może w innych firmach wygląda to inaczej.

pzdr

0
  • #7 04 Cze 2011 08:37
    piter244
    Poziom 23  

Ja pracuje już stosunkowo długo i w praktyce wygląda to tak że jak firma jest porządna to opłaci Ci wszystko, ale w większości wygląda to tak że uczysz się w domu, bez żadnych kursów które i mnie wydają się nie konieczne bo wszystko jest w książkach i necie, idziesz na egzamin i tyle. A szef powie ci chcesz pracować to masz mieć a jak nie pasuje to się zwolnij. i w żaden prawny sposób go nie zmusisz by było inaczej.Niestety

0
  • #8 04 Cze 2011 10:38
    dariusz1
    Poziom 14  

No właśnie tego się obawiałem, ustawodawca ustanowił obowiązek zdawania egzaminów kwalifikacyjnych, nie dbając o określenie kto ma ponosić koszty.
    Miało być że egzaminy zdaje się tylko raz, jednak dość silne lobby zadbało o zimny.
    Kolejna ustawa załatwiająca problem połowicznie.
    Dzięki wszystkim za wypowiedź
    Pozdrawiam

1