Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie wskaźnika z licznika samochodowego

jakosek 01 Jun 2011 14:41 1794 0
    jakosek
    Level 13  
    Chciałem wykorzystać wskaźnik ładowania z licznika samochodowego do własnych celów - ale nie wiem jak on jest sterowany.

Licznik pochodzi z audi A6 2000rok, ale podobne szły w wielu autach grupy VAG. Wskazówki prędkościomierza, obrotomierza, temp. płynu i wskaźnik paliwa są na silniczkach krokowych, a wskaźniki temperatury oleju i ładowania są to starszej generacji wskaźniki.

silniczek ma 3pin i nie mam do końca pewności jak działa. Po podaniu napięcia na dwa piny (mniejsza rezystancja uzwojenia) wskazówka się wychyla, po podaniu odwrotnej polaryzacji szybko wraca, bez napięcia powoli opada. W zależności od napięcia - wskazówka leci szybciej lub wolniej ale zawsze wędruje na koniec.

Tu pytanie - jak to wysterować? Czy jakiś PWM trzeba? Do czego służy 3 pin?

Planuję zrobić z tego wskaźnik doładowania, MAP mam elektroniczny i z niego planuję podebrać sygnał. Nie chcę szpecić sobie samochodu dodatkowym wskaźnikiem, a ładowania rzadko się używa - w przypadku problemów i tak zapali się kontrolka.

PS. Po chwili badań - 2 uzwojenia silniczka, po podaniu napięcia na środkowy pin i któryś z zewnętrznych wskazówka zachowuje się tak samo - tylko z różną prędkością - rezystancja jednego to po 25Ω a drugiego 276Ω. Mierząc na zewnętrznych pinach jest 302Ω ale podanie napięcia nie powoduje ruchu wskazówki.