Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie dziala silnik dysku toshiba mk255gsx dysk 2.5 cala

01 Cze 2011 23:54 4245 5
  • Poziom 8  
    Witam
    Proszę kolegów o pomoc. Przy naprawie dysku Toshiba MK2555GSX
    Dysk praktycznie nowy używane sporadycznie może z 7 mc. Ostatnio działał sobie w laptopie i nagle przestał.
    Objawy nie działa silnik w dysku dysk nie wykrywalny w biosie. Padła elektronika pewno. Z tego co wiem od dysku od metalowej obudowy odkręciły się śrubki być może jakaś zrobiła gdzieś zwarcie latały sobie luźno w kieszeni dysku. Dysk podłączony pod kieszeń usb te same oznaki
    Mam pytanie jak sprawdzić co jest nie tak lub co zrobić żeby ożywić ten dysk. Mam drugi identyczny mogę przełożyć elektronikę ale wole tego nie robić bo nie wiem czy nie uszkodzę drugiego sprawnego dysku. Czytałem cos o transilu ale nie wiem gdzie on jest i jak wygląda. Wiec proszę o pomoc co i jak zrobić żeby sprawdzić co jest uszkodzone. Po podłączeniu zasilania nie chodzi nawet silniki dysku po prostu tak jak by go nie było. Gdzie znajduje się ten transil i jak wygląda na płytce. Będę wdzięczny za każda pomoc , aby przywrócić ten dysk do życia. Czy cos da przełożenie drugiej elektroniki z identycznego dysku ?

Udało mi się zrobić fotki elektroniki wiec prosił bym o zaznaczenie na nich co i gdzie sprawdzić lub pomierzyć. Doświadczenie w elektronice jakieś tam mam wiec z reszta sobie poradzę, problem w tym że nigdy nie naprawiałem takich dysków i nie wiem co można robić a co nie.

Fotki elektroniki

Nie dziala silnik dysku toshiba mk255gsx dysk 2.5 cala Nie dziala silnik dysku toshiba mk255gsx dysk 2.5 cala
    Pozdrawiam
    Tomasz

Dodano po 1 [godziny] 12 [minuty]:

Dodam ze miedzy linia 5 V a masa i 12 V a masa nie ma zwarcia wiec transil raczej sprawny z tego co mi sie wydaje element z napisem "2" przy lini 5 V to bezpiecznik i nie przewodzi w żadna stronę zaznaczyłem go na czerwono na fotce czy to może wina właśnie tego elementu, co jeszcze sprawdzić ? oprócz tego bezpiecznika. Czy wystarczy go zewrzeć i sprawdzić czy dysk ruszy proszę o pomoc boje się że uszkodzę dalej elektronikę bezpiecznik sam z siebie nie siada. Może coś jeszcze jest uszkodzone. Jeśli się mylę i nie jest to bezpiecznik proszę o poprawienie mnie.

Dodano po 3 [godziny] 46 [minuty]:

Ok aby było prościej pomierzyłem płytkę i doszedłem do takich wniosków zwarcie z masa za bezpiecznikiem, bezpiecznik uszkodzony przerwany obwód, nie wiem gdzie znajduje się transil zwierający mi + 5 V do masy. Tak wiec prosił bym o wskazanie na zamieszczonym rysunku gdzie znajduje się ten transil oraz co to jest za element oznaczony E2.

Panom oferującym mi naprawę elektroniki na PW za malutka sumke 400 zł stanowczo mówię nie za ta kwotę mam dwa nowe dyski po 320 gb  na danych z tego dysku mi nie zależy. I jeśli chciałbym oddać go do serwisu to bym to zrobił a nie pisał na elektrodzie. Po prostu dysk leży na szafie a wiem ze można go naprawić i to w łatwy sposób. Chyba po to jest elektroda aby sobie pomagać a nie proponować kosmiczne kwoty za śmieszną usterkę. Jeśli nie chcecie pomoc na elektrodzie bo zabierze wam to klientów to poproszę o informacje na PW.
    Dziękuje i pozdrawiam życzliwych Tomasz
  • IGE-XAO
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Zwarcie linii 5V do masy nie wróży nic dobrego. Czy to złudzenie, czy sterownik silnika (kość najbliżej złącza) jest przegrzany? Na dwóch zdjęciach jakby zmienił kolor na krawędzi. Sprawdź, czy na gąbce pomiędzy elektroniką i obudową jest ślad od przegrzania.
    PS: Zgłoś do moderatora forum nicki nadawców i treści wiadomości wysłanych na PW. Jest to patologia panująca na tym forum i należy z nią walczyć.
    Profil moderatora jankolo: https://www.elektroda.pl/rtvforum/uzytkownik155132.html
  • IGE-XAO
  • Poziom 8  
    Dziękuje serdecznie za odpowiedz.
    A wiec tak ten scalak z zewnątrz nie wygląda na przegrzany . to wina fotki musze zrobić ją w dzien. A nie przy świetle. Zrobiłem zbliżone zdjęcie tego układu niestety także przy sztucznym oświetleniu

Odnośnie gąbki nie wiem :) wygląda mi to bardziej na jakieś wgniecenie niż na nadtopienie ale może sie myle, pod lupa zegarmistrzowską x10 w miejscu niby nadtopienia gąbki widac wybite cyfry 505 ze scalaka. wiec pewno zrobiło sie tak rzeczywiście od temperatury jednak scalak na przegrzany nie wyglada.
    Jak go pomierzyć aby stwierdzic czy jest walniety czy nie
    Fotka gąbki

Akurat dysponuje podstawowa wiedza z zakresu elektroniki wiec mogę sprawdzić inne układy. lub pomierzyć jakoś ten jednak nie dysponuję service manual lyub innym schematem do tego dysku

Gdzie znajduje się ten transil spróbuje go wylutować i zobaczymy czy dalej będzie zwarcie. Ja jakioś nie mogę go znaleźć. Mogę zrobić pomiary na drugiej identycznej płytce i metodą prób i błędów zobaczyć co się różni, ale to precyzyjna robota i nawet miernikiem ze zwykłymi zakończeniami ciężko pomierzyć części wielkości 1-2 mm. Na fotce z gąbką pomierzyłem wartości miedzy złączami silnika
    Dysponuje drugim identycznym dyskiem o takich samych oznaczeniach czy mogę przełożyć elektronikę z drugiego do tego , czy raczej istnieje obawa ze uszkodzę także drugą sprawna elektronikę. Jak sprawdzić silnik w tym dysku w sumie kontroler silnika sam z siebie by nie padł musi chyba być cos nie tak z silnikiem

Dodano po 38 [minuty]:

Ok. porobiłem pomiary na dobrej płytce diody oznaczone na niebiesko przewodzą lub sa zwarte z masa w jednym miejscu w drugim nie tak jakby przewodzą w jedna stronę
    Silnik dobrej płyty ma tyle samo om co na tej złej płytce wiec chyba jest dobry

Na płytce uszkodzonej
    Diody o ile się nie mylę że to są diody Przewodzą lub są zwarte z masa w obu miejscach (oczywiście bez wylutowywania) czyli przewodzą w obie strony. Mi się wydaje że uszkodzony jest układ sterujący silnikiem i dlatego diody są zwarte. Ponieważ układ jest spalony chyba i przewodzi lub ma zwarcie w środku. Będę wdzięczny za każda pomoc. O ile moja diagnoza jest słuszna to nie dysponuje stacja na gorące powietrze, a opalarką nie będę tego robił, chociaż stawiałem kulki opalarka w telefonach komórkowych i nawet było wszystko ok. Ile kosztuje wymiana tego układu wraz z robocizną na terenie warszawy. Proszę o oferty nie z kosmicznymi cenami.
    Jeśli się mylę i to nie ten układ proszę o pomoc w dalszej diagnozie.
  • Poziom 8  
    Nikt nie pomoże ?
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Prosiłem w poprz. poscie o kontakt z jankolo dotyczący spamerów na forum. Napisałem Ci w tej sprawie również PW. Skoro narzekasz na spamerów żerujących na tym forum, to pomóż z nimi walczyć. Daj coś od siebie.
  • Poziom 8  
    Poszło do gulsona