Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalny włącznik\wyłącznik oświetlenia z niezależnym zasilaniem

01 Cze 2011 20:37 3500 6
 • Poziom 8  
  Witam.
  Czy ktoś z Was zna gotowe włączniki, które można zakupić do rozwiązania takiej sytuacji:

  1. Jest kabel (3x1,5) doprowadzony od włącznika oświetlenia w ścianie (WŁ1) do sufitu
  2. Oświetlenie sufitowe zostanie zastąpione układem 6 halogenów (jeden transformator) i układem diod led (na drugim transformatorze).
  3. Włącznik oświetlenia (WŁ1 o którym pisałem w punkcie 1) ma załączać halogeny i ledy (czyli nie ma problemu)
  4. Ale musi istnieć możliwość wyłączenia układu halogenów (przed transformatorem, czyli wyłącznik 230V).

  Nie problem dać tam wyłącznik radiowy, czy na podczerwień (inny nie wchodzi w grę, bo akcja dzieje się na suficie), ale problem jest z jego stanem początkowym.
  Po włączeniu głównego zasilania na ścianie (WŁ1) muszą się zapalić i halogeny i ledy. Dopiero zdalnie może być możliwość odcięcia halogenów. Ważne, żeby ten włącznik do halogenów pamiętał poprzedni stan - to by wystarczyło.

  Znacie jakieś gotowe rozwiązania ?
  Z góry dzięki.
 • Relpol przekaźniki
 • Specjalista elektryk
  Jeśli dobrze zrozumiałem, to sprawę powinien rozwiązać przekaźnik bistabilny z pamięcią, tzn. taki, który pozwala na zapamiętanie jego aktualnego stanu nawet w przypadku zaniku napięcia zasilania
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 15  
  Chyba najprostszym rozwiązaniem będzie zwykły przekaźnik(oczywiście styki pod 230 i cewka na napięcie wybranego włącznika) - przez styki NC przewlekasz zasilanie trafa od ledów i cewką steruje wyłącznik radiowy lub podczerwień.
 • Poziom 8  
  Dzięki za wskazówki z przekaźnikiem bistabilnym z pamięcią.
  Poczytałem trochę o nich i nie do końca rozumiem jakby to miało działać.

  Skoro on do przełączenia stanu musi dostać impuls ?
  Po włączeniu głównego włącznika (WŁ1 na ścianie) napięcie będzie cały czas. Są takie przekaźniki bistabilne, które można sterować zdalnie ?

  230 V ------> WŁ1 w ścianie -----------WYJŚCIE NA SUFICIE-->X
  X rozdzieli się na
  -------T1--- - transformator do led
  --(PB)-T2--- - transformator do halogenów

  Jeżeli dobrze rozumiem, to przekaźnik bistabilny PB będzie przed T2. Ale co go załączy skoro po włączeniu WŁ1 napięcie będzie cały czas ?
 • Poziom 15  
  Mam wrażenie że starasz się utrudnić sobie życie. Moim zdaniem wystarczy ci układ wyglądający mniej więcej tak: włącznikiem na ścianie włączasz transformatory plus układ radiowy lub na podczerwień który jak pisałeś umieszczasz przy suficie. W tym momencie zapalają ci się oba układy. Przekaźnik bistabilny jest ci niepotrzebny bo przy starcie ledy będą się świecić(zasilane przez NC przekaźnika) a jeśli będziesz chciał je wyłączyć dajesz impuls z radiówki/podczerwieni na cewkę przekaźnika i tym samym rozłączasz zasilanie trafa led. Jeśli będziesz chciał je włączyć ponownie bez wyłączania całego układu to kolejny impuls z radia/podczerwieni to załatwi a przy wyłączeniu zasilania całego układu przekaźnik wróci do stanu NC bez różnicy w jakim stanie pozostanie włącznik radiowy/podczerwień bo z tego co kojarzę te zwykle pozbawione zasilania wracają do pozycji wyłączonej.
 • Poziom 8  
  Dzięki Lutek za odpowiedź. Moje utrudnianie wynika z niezrozumienia do końca tematu. Po Twoim opisie robi się klarownie.
  Pozostaje znaleźć włącznik radiowy podający impuls i odpowiedni przekaźnik.
  Ciekawe czy są takie przekaźniki z wbudowanym sterowaniem radiowym, które spełnią to zadanie.
 • Poziom 15  
  Możesz to wykonać w prosty sposób - kup najtańszy zestaw gniazd sterowanych z pilota(zwykle radiowo) i z tego zrobisz sobie odpowiedni układ.