Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dyktafon/cyfrowy rejestrator stereo

redbull00 01 Cze 2011 20:58 3910 10
  • #1 01 Cze 2011 20:58
    redbull00
    Poziom 15  

Witam, potrzebuję kupić jak najtańszy cyfrowy rejestrator dźwięku ze stereofonicznym wejściem na mikrofon (chodzi o to aby wpiąć 2 mikrofony elektretowe, takie jak do komputera, w jedno wejście). Nie interesują mnie urządzenia z wbudowanym mikrofonem stereo. Zależy mi jedynie na dość przyzwoitej jakości dźwięku, najlepiej żeby istniała możliwość zapisu w formacie WAV z częstotliwością próbkowania co najmniej 44,1kHz. Jeśli obniży to znacząco cenę to może być ewentualnie mp3 albo inny format, byle jak najwyższe bitrate (320kbit/s wystarczy).
    Przeglądałem to forum i szukałem czegoś takiego na allegro, ale poza tym, że jest napisane że jest to dyktafon stereo (czyli ma wbudowany mikrofon stereo) to nie ma nic na temat rodzaju wejścia. Mogę wydać góra 200 zł. Bardzo prosiłbym kogoś z forum o pomoc.

0 10
  • #2 02 Cze 2011 15:27
    redbull00
    Poziom 15  

Ewentualnie mógłbym sobie samodzielnie to zmontować w postaci jakiegoś zestawu DIY, z tym że z góry mówię że nie mam jakiejś wielkiej wiedzy na temat elektroniki - zwłaszcza elektroniki cyfrowej, więc wolałbym jakby mikrokontrolery były już preprogramowane i nie były do lutowania powierzchniowego. Moja wiedza ogranicza się do podstawowych zagadnień z elektroniki analogowej + umiejętności czytania schematów ideowych oraz montażowych. Samemu z prostego schematu ideowego też coś zbuduję, ale jedynie w przypadku analogów. Na AVT znalazłem coś takiego:
    http://sklep.avt.pl/p/pl/40116/cyfrowa+nagrywarka+audio+-+plytka+drukowana.html
    W dokumentacji mamy przetwornik CS5331A który sygnał analogowy przekształca do postaci I2S, tyle że do poprawnej pracy potrzebuje sygnału zegarowego, ale to można zrealizować za pomocą rezonatora kwarcowego o odpowiednio dobranej częstotliwości. Nie wiem jednak jak to I2S zapisać na kartę SD i tutaj zaczyna się wyższa szkoła jazdy.

Nie pisz posta pod postem!
    [_P_]

0
  • #3 26 Wrz 2011 20:23
    Improwizacja
    Poziom 10  

A co powiesz na 24bity i nawet ponad 44,1kHz

Na allegro (ale drogo) są urządzenia marki zoom tascam wszelkie mają wejścia ma mikrofon stereo. Chyba nawet niektóre modele 2 takie wyjścia w każdym razie zdarzają się urządzenia tego typu 4 kanałowe.

Najtańsze zoom h1 z kartą pamięci 2gb kosztuje trochę ponad 400zł
    Jest jeszcze TUSCAM DR-07 za 480zł
    wyższe modele zdaje się miały więcej kanałów i choć nie zwróciłem uwagi to i pewnie nawet możliwość podłączenia 2 mikrofonów stereo koszt około 1000zł

Aktualnie jest jedna używka na allegro zoom h1 pewnie zejdzie za jakieś 200-300zł to prawie ten budżet

Oprócz tego można by kupić mini dysk mają wyście na mikrofon stereo miałem takie urządzenie ale uległo awarii (z mojej winy, nie są takie awaryjne).
    Jeśli będziesz miał sporo szczęścia może uda się kupić hi-md czyli mini dysk ostatniej generacji za 200zł. Niestety z net-md poprzednia generacja zgrywa nagrania jak z kasety 1 do 1 powoli ale koszt spokojnie 100zł starczy.
    Sprzęty te zapisują dźwięk w jakości cd i prawie wszystkie mają wyjścia na mikrofon z małymi wyjątkami.

Aktualnie mam podobny problem jednak 400zł to naprawdę nie wiele na to czego wymagasz. Na zdrowy rozsądek to za 200zł nawet dyktafonu nie wiadomo jakiego nie kupisz dopiero przy 400zł możesz przebierać więc w cenie 400zł można już dostać sprzęt do profesjonalnych nagrań to nie wiele a wyjście sobie rozdzielisz przelotką.

Pozdrawiam

Mama nadzieje że choć troche pomogłem osobą które będą miały podobny problem

0
  • #4 26 Wrz 2011 23:33
    redbull00
    Poziom 15  

Dzięki za odpowiedź. Kupiłem sobie już Olympus WS-400S i spełnia wszystkie moje oczekiwania. Wzmocnienie ma wręcz kapitalne, tak że łapie szepty z sąsiedniego pokoju po podpięciu mikrofonów pomiarowych. Działa stereo przez wejście mic ale niestety nagrywa tylko w WMA do 128kbit/s

0
  • #5 26 Wrz 2011 23:42
    Improwizacja
    Poziom 10  

Też właśnie zamierzam sobie coś takiego kupić. Mam mikrofon ecm-ms907 jak myślisz też zbierze szepty? Niestety nie wiem w co go podpiąć budżet to max 500zł i z jakością cd nie popuszczę.

0
  • #6 27 Wrz 2011 08:43
    redbull00
    Poziom 15  

Na pewno będzie zbierał z bliska szepty. Ja zbudowałem urządzenie do nagrań binauralnych (taka głowa z manekina z uszami i mikrofonami w środku). Mikrofony to Panasonic WM61, służące do pomiarów akustycznych ze względu na swoją liniową charakterystykę. Jak się przełączy dyktafon na tryb wzmocnienia to chwyta szepty przez zamknięte drzwi z sąsiedniego pokoju. Słuch ma jak nietoperz. Musiałem wręcz celowo ograniczyć głośność za pomocą rezystora wpiętego między sygnał a masę lol. Do 500 zł to myślę że niczego nowego co nagrywa w jakości CD i co można łatwo przenieść, nie dopadniesz. Ja kupiłem mój dyktafon za niecałe 200 zł, tyle że był refurbished, czyli po prostu zwrócili do fabryki zalegający na sklepie towar, sprawdzili stan techniczny i wprowadzili do obrotu za nieco niższą cenę. Lepsze to niż używka bo ma gwarancję i jak na razie nic się nie dzieje i działa miodzio. Mogę tylko polecić jeśli chodzi o dyktafony firmę Olympus, bo robi na prawdę bardzo przyzwoity sprzęt w rozsądnej cenie. Sony według mnie lepiej nie kupować.

0
  • #8 27 Wrz 2011 14:15
    redbull00
    Poziom 15  

Skoro to ma służyć tylko do nagrywania wykładów, to po co Ci jakość CD? Przecież w przypadku głosu to enkodery WMA czy MP3 radzą sobie tak dobrze że nie usłyszysz żadnej wyraźniejszej różnicy w jakości.

0
  • #9 27 Wrz 2011 17:05
    Improwizacja
    Poziom 10  

w sumie masz racje ale mimo miło by było mieć taką możliwość zawsze w tedy do czegoś więcej można użyć.
    Widziałem testy tego urządzenia i mimo iż filmik miał birate pewnie 128 na dźwięk to jednak różnice było słychać sporą i to w glosie.
    Z stąd wniosek że mimo słabego birate wyjściowego to wejściowe z którego się nagrywa ma znaczenie. Na przykład na tej samej zasadzie co z dokładniejszej liczby po przecinku można wyciągnąć dokładniejszą liczbę.
    Mam nadzieje że rozumiesz.
    Nie chcę oczywiście się mądrzyć poszukaj filmiku z testami zoom h1 po polsku i oceń sam.

0
  • #10 27 Wrz 2011 20:23
    redbull00
    Poziom 15  

Ten filmik nie jest mojego autorstwa. Mojego autorstwa są załączniki. Nie ma czegoś takiego jak wejściowe bitrate. W przypadku przetwarzania sygnału audio z analogowego na cyfrowy liczy się częstotliwość próbkowania oraz dynamika. W uproszczeniu dynamika odpowiada za liczbę bitów przypisaną próbce w osi pionowej, zaś częstotliwość próbkowania określa ile punktów służących do zapisu przebiegu ścieżki audio jest rejestrowanych w ciągu sekundy. Jeśli częstotliwość próbkowania jest za niska, to przy wysokich częstotliwościach dają się słyszeć zniekształcenia i tak np z sinusa robi się nam prostokąt. Generalnie aby zarejestrować poprawnie dźwięki w paśmie słyszalnym potrzeba około 2x większej częstotliwości próbkowania. Stąd skoro słyszymy od 20Hz-20kHz, to częstotliwość próbkowania wynosi najczęściej 44,1kHz - tyle mamy np w przypadku płyty CD. Bitrate to liczba kilobitów na sekundę. Uzależnione jest to od użytego enkodera a więc również od wyjściowego rozmiaru pliku. Większość tych tańszych dyktafonów ma przetworniki A/C posiadające taką samą dynamikę i częstotliwość próbkowania jak w przypadku płyty audio CD. Jedyne o co musimy się martwić to właśnie enkoder. Tak jak już wspomniałem - w przypadku WMA czy MP3 przy 128 kbit/s trzeba wykazać się na prawdę audiofilskim uchem żeby usłyszeć różnicę przy nagraniu głosu w stosunku do nagrania zapisanego przy kompresji bezstratnej.

0
  • #11 28 Wrz 2011 00:54
    Improwizacja
    Poziom 10  

zupełnie mnie nie zrozumiałeś dziękuje...

0
  Szukaj w 5mln produktów