Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analogowy miernik jittera

01 Cze 2011 21:54 1023 4
  • Poziom 9  
    Witam,

Do zbudowania mam miernik jittera fazy zegarów w sieci telekomunikacyjnej E1, będzie to miernik analogowy oparty na zestawie filtrów dolnoprzepustowych o odpowiednich częstotliwościach 20Hz, 2,4kHz, 18kHz oraz 100kHz i tu mam pewną wątpliwość czy aby same filtry mi wystarczą żeby odseparować jitter od sygnału zegarowego? Czy nie muszę użyć dodatkowo demodulatora?

Za pomoc będę bardzo wdzięczny
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Witam

Mógłbyś mi wyjaśnić na jakiej zasadzie ma działać Twój układ?

Jitter to generalnie odstępstwo w położeniu narastającego i opadającego zbocza fali prostokątnej.Generalnie jedną z metod pomiaru jest metoda oparta na liczniku taktowany bardzo szybkim zegarem który jest uruchamiany i zatrzymywany w momencie detekcji określonego poziomu napięcia dajmy na to 1 [V]. Na skutek jittera liczba zliczonych impulsów będzie się różnić. Rozdzielczość pomiaru jest związana z częstotliwością taktowania wspomnianego licznika. Przy czym jeśli chciałbyś uzyskać rozdzielczość 1 ns (a to nie jest jakaś super rozdzielczość) to musiałbyś mieć zegar 1 GHz (lub 500 MHz jeśli używałbyś obu zboczy zegara.

Możesz pomyśleć nad rozwiązaniem opartym na generatorze fali piłokształtnej podłaczonej do przetwornika A/C, gdzie moment pomiaru jest określony przez detekcję określonego poziomy napięcia. Różnica zmierzonego napięcia na wyjściu przetwornika A/C między kolejnymi cyklami pomiarowymi to jitter. Metoda ta jednak wymaga względnie precyzyjnego i stabilnego generatora oraz szybkiego przetwornika A/C.

Najprościej będzie z detektorem fazy opartym na dwóch przerzutnikach D których wyjścia doprowadzisz do bramki AND. Szerokość sygnału na wyjściu bramki jest zależny od jittera. Filtry na wyjściu to jest jakieś rozwiązanie ale na inne częstotliwości.

Pozdrawiam

PS. Tu jest wątek który może Ci się przydać.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic295692.html
  • Poziom 9  
    Witam dziękuję za odpowiedź

Układ ma zmierzyć amplitudę jittera w sygnale 2048kHz, jest to bardziej układ modelowy niż służący do jakiegoś konkretnego zastosowania, bo pracuje nad nim w ramach pracy dyplomowej.
    Ogólnie opieram się na książce "Pomiary i analizy jittera fazy zegarów w sieciach telekomunikacyjnych"- J. Borgosz.
    Autor właśnie opisuje żeby podejść do sprawy w sposób albo komparatora fazy albo demodulatora.

tak wygląda w książce schemat pomiaru:
    Analogowy miernik jittera

Pierwsza myśl jaką miąłem to zaprojektowanie generatora wzorcowego, ale problem byłby z synchronizowaniem sygnałów co wpływałoby na przekłamania. Dlatego później zastanawiałem się nad układem odzyskaniem taktu zegarowego i porównanie sygnałów, ale po rozmowie z opiekunem i stwierdzeniu że skoro można to zrobić na filtrach to będzie to mniej skomplikowane.
    Co do samego wyznaczania amplitudy jittera to chce to oprzeć na przeskalowaniu wartości napięciowej na czasową, która będzie w tym wypadku moją amplitudą jittera.
    Co do sposobu z zliczaniem impulsów to wiem, że to jest bardzo dobra metoda, niestety nie czuję się mocny w mikroprocesorach więc to dla mnie odpada.
    Swoją wątpliwość mam również co do samego podejścia z filtrami, bo nie wiem czy dobrze to rozumiem, ale sam jitter to jest modulacja fazy, czyli podejście do tego powinno być podobne jak do modulacji FM ?

Zdaję sobie sprawę że to może chaotycznie wszystko brzmi, ale w chwili obecnej mam duży mętlik w głowie i próbuję sobie to wszystko ułożyć.

Pozdrawiam i dziękuję za wyrozumiałość
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Witam

Co do schematu który przedstawiłeś to idea wzięta z pętli PLL przy czym sygnał z filtru nie steruje VCO.

Hmm musiałbym odświeżyć wiedzę z zakresu modulacji PM, żeby coś więcej powiedzieć.
  • Poziom 9  
    I tak jestem bardzo wdzięczny za to, że odpisałeś na mój temat :)

co do samej pracy to widzę, że chyba lepiej będzie jak zacznę się opierać na tym jak autor książki wskazuje, a nie jak mój opiekun twierdzi, bo coś mi się wydaje, że tak to mocno w pole idę a nie do zamierzonego wyniku :/

Jeszcze raz dziękuję i Pozdrawiam

P.S Jak uda mi się osiągnąć cel to się tym pochwalę:)