Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alan 100Plus - warcząca modulacja.

birband 01 Cze 2011 22:03 1202 6
  • #1 01 Cze 2011 22:03
    birband
    Poziom 23  

Witam!
    Piszę tego posta bo mi ręce odpadają, obiecałem jednemu z moich bardzo młodych "kolegów" (16lat), że z jakiegoś złomu poskładam mu działające radio CB, pierwsze w jego życiu. Znalazłem dwa jednakowe Alany 100Plus i udało mi się uruchomić jedno z nich z małym problemem. Ale po kolei:
    1. Wymieniłem TDA2003 na nowy
    2. Wymieniłem trafo modulacyjne na sprawne
    3. Wymieniłem diodę zasilającą PA
    4. Posprawdzałem stabilizatory
    Jak do tej pory wszystko OK. Ale jak zawsze - ALE.
    Prąd pobierany przez radio na RX około 600mA, na TX około 2A, wyłączone na potencjometrze około 350mA.
    Odbiór aż za dobry ( zwłaszcza czułość), nadawanie 4W ale słychać wyraźne warczenie. Na słuch wygląda to tak jakby do zasilania PA dochodziło napięcie zmienne. Niestety nie mam sprawnego oscyloskopu, ale mogę powiedzieć, że co mogłem to sprawdziłem - oczywiście tylko miernikiem uniwersalnym i nie potrafię określić miejsca powstawania tego zakłócenia. Może już ktoś z kolegów spotkał się z podobnym zjawiskiem i znalazł na to sposób, niech się podzieli swoimi doświadczeniami.
    Pozdrawiam
    Antoni

P.S
    Wyeliminowałem raczej sam tor modulacyjny, bo bez mikrofonu a ze zwartym TX jest tak samo, natomiast sygnał pobrany z mikrofonu na inny wzmacniacz jest ok.

• #2 01 Cze 2011 22:16
    GREBSON
    Poziom 19  

Radio nie może pobierać 600mA na odbiorze. Powinno być 200-300mA. Wygląda na to że coś się wzbudza (m.cz).

• Pomocny post
    #3 01 Cze 2011 22:19
    zwirek1
    Poziom 29  

Witam
    Sprawdź jeszcze raz 9V czy nie puszcza więcej , kondensatory elektrolityczne w tej gałęzi .
    Pzdr

• Pomocny post
    #4 02 Cze 2011 02:12
    gregorio27
    Poziom 31  

Antoni szukajka się kłania :D D15/Q15.

• #5 02 Cze 2011 06:08
    birband
    Poziom 23  

Witam ponownie!
    D15/Q15 były pierwszymi które sprawdzałem, mogę powiedzieć, że pod względem elektrycznym nic nie brakuje w tych elementach. Ale skoro dwóch kolegów zwraca na tę gałąź uwagę wymienię te elementy na nowe i zobaczymy jakie będą efekty.
    Pozdrawiam!

• #6 02 Cze 2011 08:30
    maylo
    Poziom 24  

Dlaczego wyłączone potencjometrem pobiera 350mA ?? powinno 10 mA. Może coś przywiera po drodze. i te 2 A przy TX to tez za dużo... Pierwsze co przychodzi na myśl to tak jak koledzy zen i NPN przy stab. 8V ale sądzę że to już dawno jako pierwsze sprawdziłeś, wygląda też jak by m.cz. się wzbudzało... może rezystor 1 Ω się uszkodził ? podnieś wejście TDA i zduś sie do masy. Przy TX załączanym masą TDA i tak pracuje i może generować takie rzeczy.

• #7 02 Cze 2011 22:14
    birband
    Poziom 23  

Witam ponownie!
    Wskazywane przez Was jak i zdrowy rozsądek D15/Q15 okazało się prawdziwe. Po wymianie na nowe egzemplarze kłopoty zniknęły. Nie wiem co tak do końca było sprawcą problemu, bo pomiary wylutowanych elementów nie wskazywały żadnych problemów, a nie chce mi się robić doświadczeń. W każdym razie nadajnik uruchomiony i zestrojony.
    Dzięki za pomoc - pozdrawiam!
    Antoni
    Temat zamykam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME