Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[EAGLE 5.10] Prośba o sprawdzenie schematu i płytki.

01 Cze 2011 22:43 3143 13
  • Poziom 11  
    Proszę o sprawdzenie poprawności schematu i płytek.
    Dziękuje.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 41  
    Wszystkie połączenia sygnałowe na schemacie należy rysować narzędziem Net.
    Wtedy program automatycznie dodaje potrzebne węzły (Junction), na połączeniu co najmniej dwóch sygnałów, lub elementów.

Teraz to wygląda koszmarnie, bo nie wiadomo, co z czym się łączy.

Zamiast długaśnych linii zasilających, zastosuj ich symbole z biblioteki supply1,2.

Brak kondensatorów ceramicznych 100n bezpośrednio przy wyprowadzeniach stabilizatora.
    Brak rezystora 10k podciągającego RESET do +5V.
    Zbędne są rezystory na wejściach programujących ISP.
    Brak podłączenia AVCC do +5V.

Co do projektu płytki procesora, to spokojnie wszystkie elementy, oprócz przycisków, zmieścisz za wyświetlaczem.
  • Poziom 11  
    Poprawiłem schemat.
    Rezystory na liniach programowania raczej chce zostawić.
    Zmniejszenie wymiarów płytki nie jest potrzebne.

Rozumiem że płytka przekaźników jest w porządku?
  • Poziom 20  
    Kolego marco47 rezystory na liniach programujących mają sens, przekonałem się kiedyś o tym w jednym z projektów.

Wyobraźmy sobie sytuację taką, układ z mikrokontrolerem jest zasilany z baterii. W złączu programującym nie ma linii zasilającej. Analizując budowę portu ATmegi, zauważamy, że są do niego podłączone dwie diody zabezpieczające. Podanie napięcia z programatora na nie zasiloną ATmegę powoduje przepływ dużego prądu przez tą diodę i spalenie jej, a w efekcie może prowadzić do uszkodzenia uP. Ja w ten sposób zabiłem dwie Megi. Dodanie rezystorów rozwiązuje ten problem ponieważ ograniczają one prąd i nie doprowadzimy do spalenia wejścia i w efekcie np części uP.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 39  
    wideleccc napisał:
    Poprawiłem schemat.
    Rezystory na liniach programowania raczej chce zostawić.
    Zmniejszenie wymiarów płytki nie jest potrzebne.

Rozumiem że płytka przekaźników jest w porządku?

Witam
    Zaznaczyłem na rysunku schematu złącze. I zastanawiam się co to właściwie ma być. Złącze zasilające czy programujące. Jeżeli zasilające, to spróbuj którykolwiek uP zasilić napięciem większym niż +5V a zobaczysz co się stanie a tak z twojego schematu wynika, gdyż delikatnie mówiąc nieporozumieniem jest obniżanie napięcia przez diodę i wstawianie stabilizatora 5V na tej linii (wiedza o stabilizatorach się kłania).
    Ja tez uważam, że rezystory ograniczające na liniach programujących są zbędne. Wystarczy zastosować gniazdo programujące w standardzie "kandy" a opisana przez "Drako1988" sytuacja nigdy nie wystąpi. Trzeba przy tym owe gniazdo rozdzielić na programujące i zasilające. Gdyż tylko takie wynalazki jak na powyższym rysunku doprowadzają do nieprzewidzianych sytuacji i awaryjności urządzeń.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Do tego złącza nie będzie bezpośrednio podłączany programator.
    Całą płytka z procesorem będzie podłączana do płytki z przekaźnikami i złączami termometrów.
    Prawdopodobnie programator nie będzie nigdy podłączony, ponieważ procesory będę programował poza płytką.
    Dioda obniżająca napięcie, jest ponieważ nie wiem czy zastosuje napięcie zasilania 12V czy 9V. Zależnie od dostępności napięcia zasilania(układy z jakimi ma współpracować są zasilane takimi napięciami). Zostanie dioda lub mostek.
    Zamiast rezystorów będą mostki. Chociaż może i zostaną, bo mam cały karton kabli drukarkowych i myślałem nad wykorzystaniem ich.
  • Poziom 41  
    Jeżeli masz karton kabli drukarkowych, to jest zrozumiałe, że będziesz podłączał ten układ bezpośrednio do komputera :cry:
    Dlatego na płytce zastosowałeś rezystory na liniach ISP.

I to jest właśnie przyczyna wszystkich błędnie zaprogramowanych procków, ich zniszczenie lub spalenie płyt głównych komputera.

Dlatego zawsze, należy korzystać z dobrego programatora ISP, który takie rezystory na wejściu i wyjściu posiada.
  • Poziom 11  
    Jak już pisałem ze złącze do programowania jest zostawione na wszelki wypadek, I prawdopodobnie nigdy nie zostanie użyte.

Dalej nie wiem czy płytki nadają się do druku.
  • Poziom 41  
    Wkleiłeś załącznik z poprawionym jednym schematem, ale bez płytki.
    Nie mówiąc o tym że drugi schemat masz w ogóle bez poprawek.
    A przecież on także wymaga poprawy.

Co do płytek.
    Płytka powinna leżeć lewym dolnym rogiem na znaczniku zerowego punktu.
    Jak wcześniej pisałem, płytkę procesora mogłeś lepiej zaprojektować, ale jeżeli to Ci wystarczy to taką zastaw.

Co do płytki przekaźników.
    Ścieżki zasilające cewki przekaźników mogłeś spokojnie poprowadzić na dolnej warstwie, bez potrzeby stosowania mostków.
    Również położenie przekaźników mogłeś przybliżyć do gniazd wejściowych, a bezpieczniki umieścić po drugiej stronie.
  • Poziom 11  
    Przepraszam, nie zauważyłem ze bez płytek.
    Daje komplet.

Płytkę przekaźników trochę poprawiłem. Na więcej, pomysłów mi brak. Zostało kilka mostków.

Jednak udało mi się usunąć wszystkie mostki.
    Jeszcze raz jak byście mogli zerknąć czy czegoś nie pominąłem był bym wdzięczny.
    Chciałbym już dać płytki do druku, jeśli się nadają.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Płytka przekaźników do zaakceptowania.
    Widzisz, jak się człowiek przyłoży, to i płytki wychodzą od razu lepsze :D

Na płytce sterującej poszerz masę gdzie się tylko da.
    Najlepiej jak ją rozprowadzisz za pomocą Polygonu.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    wideleccc napisał:
    Dodałem polygon do masy na płytce procesora i przekaźników.
    To już chyba wszystkie poprawki.
    Czy teraz nadaje się do druku?

Witam
    Według mnie, przydałyby się jeszcze małe kosmetyczne poprawki.
    Na płytce procesora usunąłbym część zaznaczonej na poniższym rysunku ścieżki masy (N$34 - zaznaczona na czerwono) a połączyłbym za pomocą zworki pod uP (zaznaczona na żółto ). Poszerzyłbym ścieżkę masy na dole płytki (też zaznaczona na żółto) ale to już wymaga "podniesienia" całego projektu do góry.
    Na płytce przekaźników w bardzo prosty sposób można "poszerzyć" ścieżkę masy.
    Pozdrawiam.