Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena CB jako antena radiowa? Spliter a jakość CB?

01 Cze 2011 23:39 8079 5
  • Poziom 13  
    Witam.

Znalazłem ostatnio pewne urządzenie, które pozwala na podłączenie anteny CB jako anteny radiowej... tak się składa, że mam antenę 2,5 metra, tak więc pięknie by zbierała stacje radiowe..

Czy ktoś się spotkał kiedyś z takim Spliterem? Czy nie pogorszy to jakości dźwięku CB?

Na allegro widziałem taki spliter firmy RM za 80 zł.

Co o tym sądzicie?
  • Moderator
    kukix napisał:
    mam antenę 2,5 metra, tak więc pięknie by zbierała stacje radiowe..

Czyli im dłuższa tym lepsza? Nie jest tak, antena musi być dostrojona do pasma częstotliwości odbieranej. Inaczej, po co produkcja anten Yagi na UKF?
    Oczywiście na antenie od CB, radio z zakresem UKF będzie odbierało stacje, ale to kompromis.

kukix napisał:
    Czy ktoś się spotkał kiedyś z takim Spliterem?

Jakim?
  • Poziom 13  
    Olek II napisał:
    kukix napisał:
    mam antenę 2,5 metra, tak więc pięknie by zbierała stacje radiowe..

Czyli im dłuższa tym lepsza? Nie jest tak, antena musi być dostrojona do pasma częstotliwości odbieranej. Inaczej, po co produkcja anten Yagi na UKF?
    Oczywiście na antenie od CB, radio z zakresem UKF będzie odbierało stacje, ale to kompromis.

kukix napisał:
    Czy ktoś się spotkał kiedyś z takim Spliterem?

Jakim?

Np: RM MIX 27 a 80zł.

Moja antena to przykręcana Alan PC-6 .. zastanawiam sie, czy taka antena nadaje się do tego..
  • Poziom 16  
    Anteny radiofoniczne na samochodach są zawsze o wiele krótsze od długości fali jaką odbierają - mają charakter pojemnościowy. Jeżeli nie są wyposażone we wzmacniacz tuż przy promienniku to kabel połączeniowy do radia ma specjalną budowę. Jego żyła środkowa jest bardzo cienka (mała pojemność kabla na m/b) i pofalowana by przyjmowała stałą odległość do oplotu. Zapewnia to małe straty przy przekazywaniu sygnału do radia.
    Kabel 50Ω taki jak do anteny CB wprowadzi duże tłumienie sygnału radiowego FM.
    Cewka u podstawy anteny CB jest bardzo skutecznym dławikiem odcinającym cały zakres UKF-FM. Doliczyć jeszcze należy straty w spliterze. Efekt końcowy jest taki, że coś tam odbiera lecz "nie warta jest skóra wyprawki".
    Spliter (są to marne wyroby) nie pozwala często poprawnie zestroić ant. CB.
    Kilka spliterów zamontowałem - wiele więcej demontowałem.
  • Poziom 10  
    Gustaw, to ciekawe o czym napisałeś, dlatego chciałbym mimo wszystko odkopać wątek.
    Wymieniając kiedyś antenę FM stwierdziłem, że wymienię też kabel bo ta cieniutka żyła wydawała mi się właśnie strasznie lipna :)
    Możesz rozwinąć wątek anteny pojemnościowej ? Dlaczego taki kabel nie jest wykorzystywany w innych instalacjach ?
    Moderowany przez Olek II:

3.1.19. Zabronione jest publikowanie wpisów w dyskusjach archiwalnych.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1725727.html