Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tosca 303 uziemienie? Po podpięciu gramofonu słychać charakterystyczne buczenie.

02 Cze 2011 09:33 3168 12
  • Poziom 9  
    Witam!

Po podpięciu gramofonu Technics SL-BD33 do tytułowej Toski (wraz z kabelkiem uziemienia) słychać charakterystyczne buczenie.

Ten sam gramofon podłączony do amplitunera 5.1 przez przedwzmacniacz (i na nim uziemiony) gra czysto.
    Tosca z CD podpiętym do gniazda magnetofonowego gra bez zastrzeżeń.

Czy przyczyną jest nieuziemienie obudowy amplitunera?
    Jeśli tak, to jak to zrobić?
  • flexghzflexghz
  • Poziom 26  
    Tosca 303 (jak i większość polskich konstrukcji) ma masę na obudowie i NIE WOLNO podłączać jej obudowy do bolca uziemiającego.
  • Poziom 9  
    Więc co robić dalej?
    Buczy po podpięciu samego kabla, bez gramofonu na drugim końcu.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 9  
    Próbowałem z trzema różnymi, efekt ten sam.
  • Poziom 20  
    Witam,
    Bez podpiętego przewodu do gramofonu ma prawo "buczeć" ponieważ masa (ekran) sygnału nie jest połączony z niczym z drugiej strony.

1. Czy bez podpinania przewodu też "buczy"?
    2. Czy na wejściu magnetofonowym też "buczy"?

Ad1. Jeśli tak to otwórz toskę i odepnij przewód idący od gniazda gramofonowego.
    Jest on wsuwany przy przełącznikach źródeł na coś ala goldpiny.
    Być może ktoś go przerabiał i puścił zbyt blisko transformatora.

Ad2. Winny być może kondensator filtrujący, który z biegiem lat może już nie radzić sobie z odpowiednim odfiltrowaniem napięcia i konieczna będzie wymiana na nowy.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Ad 1. Nie.

Ad 2. Na wejściu magnetofonowym jest wsio OK. CD i gramofon puszczony przez przedwzmacniacz gra bez zarzutu.
  • Poziom 20  
    W takim razie przewód robi za antenę.
    Podłącz ten przewód do innego (WYŁĄCZONEGO) urządzenia.
    Np odtwarzacza CD lub dekodera satelitarnego.
    Sprawdź czy nadal buczy.
    Czy na drodze przewodu są jakieś urządzenia mogące wnosić zakłócenia?

Ja widzę tutaj tylko 3 możliwe opcje:
    - słaby ekran przewodu.
    - niełącząca masa w gramofonie.
    - zakłócenia z powietrza na drodze przewodu.

Ale dziwne, że tylko z podłączonym przewodem występuje problem...
  • Poziom 26  
    predom napisał:
    Tosca 303 (jak i większość polskich konstrukcji) ma masę na obudowie i NIE WOLNO podłączać jej obudowy do bolca uziemiającego.

A jeśli podłączymy "Toscę" do LINE IN uziemionego komputera, to co?
  • Poziom 43  
    To nico - sam mam masę Trawiaty podłączoną do ramy kompa i to na stałe przewodem o większym przekroju a sygnałowy ma przeciętą masę i jestem zadowolony, bo wreszcie wszelkie śmieci zniknęły.

Tylko jedna rzecz jest istotna - współpracujące urządzenia, lepiej żeby nie były zasilane beztransformatorowo lub nie miały pewnej izolacji.
  • Poziom 26  
    fuutro napisał:
    jestem zadowolony, bo wreszcie wszelkie śmieci zniknęły.

Do czasu. Kłopoty powracają, jeżeli do zestawu amplituner + uziemiony komputer dochodzi uziemiona antena UKF. W kiepskich instalacjach powstaje prąd wyrównawczy i... znowu brumi.
  • Poziom 43  
    Nawet jeśli wystąpi ten kłopot to akurat w moich stronach kłopotu nie ma z sygnałem ;) Nawet kiepski tanie radyjka chwytają sygnał jak trzeba.
  • Poziom 26  
    Miałem na myśli brum na wejściu m.cz., a nie kłopoty z sygnałem UKF. Problem ten rozwiązuje się przez zastosowanie separatora galwanicznego w przewodzie antenowym.
    Co do anten, to każda antena zewnętrzna jest lepsza od kawałka drutu w mieszkaniu - nawet wtedy gdy sygnał wygląda na silny i gdy wydaje się nam, że "wystarczy" drucik. Odbiór radiowy to taka dziwna dziedzina techniki, że lepsze zawsze jest wrogiem dobrego...