Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja antenowa modernizacja

02 Cze 2011 12:56 1419 2
 • Poziom 2  
  Witam. Chciałbym w moim domu zmodernizować istniejącą instalację antenową. Posiadam antenę telmor 860p25. Sygnał z anten chciałbym rozprowadzić na 6 telewizorów. Mieszkam w miejscowości Grabów na pograniczu województwa łódzkiego i wielkopolskiego. Do Łodzi mam ok. 50 km. nadajnik Zygry 40 km, Śrem i Raszyn ok. 130 km. Planuję kupić antenę ATX 91 ( http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_atx-91_A3710.htm ) ze wzmacniaczem LNA 177 ( http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_dopuszkowy_lna-177_30db_ekranowany_B4009.htm ) połączyć dwie anteny zwrotnicą ( http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_za_6_1-12-21-69_C0364.htm ) i do tego wzmacniacz AWS-143 ( http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_wewnetrzny_z_zasilaczem_aws-143st_B11689.htm ) + dwa rozgałęźniki pasywne. Co sądzicie o takim zestawie?
 • Moderator
  Generalnie proponowany zestaw jest właściwy, zbędny jest wzmacniacz LNA przy antenie.
  Sygnały nie są u Ciebie rewelacyjne, ale powinno wystarczyć.
  Gdybym ja taką instalację budował to:
  1. Anteny - ATX i na VHF (do zdjęcia za max dwa lata) na maszt i połączone zwrotnicą jak w wykazie.
  2. DOBRY kabel i podajemy sygnał do wzmacniacza jaki proponujesz.
  3. Zamiast dzielników pasywnych proponuje aktywne:
  http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_antenowy_aktywny_ara_1-3_f_B1214.htm
  Konkretne rozmieszczenie rozgałęźników trzeba dobrać tak, by wykorzystać dwa wyjścia wzmacniacza AWS143 a jednocześnie instalacja miała jak najmniej kabla i odcinki od anteny do odbiornika były jak najkrótsze.
  Rozdzielacze aktywne można łączyć kaskadowo do max 3 sztuk pod warunkiem nie przesterowania.
 • Poziom 38  
  kichu007 napisał:
  Co sądzicie o takim zestawie?

  A do czego chciałbyś taki zestaw wykorzystać?

  Masz w tej chwili zły odbiór analogów? Skąd i co odbierasz?

  Co do DVB-T, to za dwa miesiące będzie nadawał Konin (więcej: Link) i tu sprawa jest prosta, bo mux-2 odbierzesz stamtąd spokojnie. Teraz masz chyba największą szansę na Mikstat, może też udałoby się z Rachocinem. Przekręć odpowiednio antenę (ale powinna być ustawiana bardzo dokładnie, bo to skraje zasięgów) i spróbuj. Antenka jest niezła, powinna dać przynajmniej ślady odbioru (zwłaszcza nocą).

  Natomiast co do mux-3, to raczej możesz zapomnieć na długie lata, chyba, że jakimś cudem odebrałbyś Łódź lub Rachocin. Już prędzej jest szansa na mux-1, powinni go w tym roku uruchomić...