Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skrzynia a co w środku

el_Siwma 12 Lis 2004 20:35 1089 7
  • #1 12 Lis 2004 20:35
    el_Siwma
    Poziom 13  

Witam wszystkich, buduje wlasnie swoje kolumienki, mam taki maly pomysl na ich wyglad (w pozniejszym czasie kiedy beda gotowe zamieszcze zdjecia) i mam kilka pytan:

wiem ze skrzynia musi byc sztywna nie przenosic drgan - zastosowanie MDF, wytlumienia, jak jeszcze mozna usztywnic konstrukcje? np czy mozna zastosowac metalowe profile do skrecenia wewnatrz skrzyni? Czy tkanina obiciowa tlumi drgania czy jest stosowana tylko zeby ladnie wygladalo, nachylenie scian pod odpowiednim katem?
    moze przyklejone w rogach drewniane klocki? moze jeszcze cos o czym nie mam pojęcia?

jesli podobny temat juz byl to przepraszam, przegladnalem dzisiaj cale forum, ale moglem cos ominać, poza tym po kilku godzinach klikania zlapalem oczoplac;]

0 7
  • #2 12 Lis 2004 20:46
    elektronikk
    Poziom 20  

w środku na wzmocnienie wystarczą przyklejeone drewniane klocki w narożnikach i w miejscach gdzie moga występować duże przeciażenia ,ale jeśli to małe kolumny to wzmocnienia bedą zbyteczne ;)wystarczy dobrze pokleić i skrecić pudło śrubami , wytłumienie jest ważne zależy jaka to skrzynia b-r czy obudowa zamknięta, ścaina pochyła z tyłu jest nawet zalecana ale to raczej w subach ( zeby "trudniej" powstawała szkodliwa tu fala stojąca najcześciej pochylenie do 30* względem pionu,napisz nam mozęwiecej o tych kolumnach jakiej pojemności itd:)acha tkanina obiciowa zewnętrzna napewno w jakiś sposób tłumi drgania i wycisza ale najważniejsze jest wyciszenie wewnętrzne;)
    Pozdrawiam!

0
  • #3 13 Lis 2004 09:44
    el_Siwma
    Poziom 13  

właśnie, chcialem dodatkowo ograniczyc fale stojaca przez zastosowanie w srodku przegrody pod kątem (rownoczesnie bedzie to komora dla srednicy zeby glosnik baswowy nie mial na nia wplywu - nie wiem czy to potrzebne ale wydaje mi sie ze tak)

ogolnie kolumny beda wygladac jak estradowe czyli narozniki, raczki do przenoszenia, grile (napewno b-r), co do wymiarow? hmm musze jeszcze dokladnie policzyc ale napewno beda duze - mam do dyspozycji 2 glosniki 400W 12" ( po jednym na skrzynie), do dyspozycji mam plyty z ktorych max mozna zrobic 2 skrzynie o wymiarach 120x60x60 - wiem niezla szafa ;]

0
  • #4 13 Lis 2004 09:52
    elektronikk
    Poziom 20  

hehe ja też robiłem kiedyś takie bydle dokładnie suba , zrobiłem 2 pudła jedno kształtu lodówki, drugie z pochyłą tylną ścianą .To pudło z pochyłą grało zdecydowanie lepiej , oba miały bardzo zbliżoną pojemność , więc trzymaj sie projektu z pochyłą :)
    Pozdro!

0
  • #5 13 Lis 2004 09:59
    djbolo
    Poziom 31  

:arrow: el_Siwma - fale stojace moglyby sie sie zrobic np. dla 310-315Hz, 625Hz... wiec to juz srednie tony. Co do przegrody dla basowego, to oczywiscie musi byc - objetosc netto okolo 275l, nie wiele jest glosnikow ktore by to zniosly z dobrym impulsem... Podaj jaki jest ten basowy.

0
  • #6 13 Lis 2004 12:17
    el_Siwma
    Poziom 13  

narazie mam do dyspozycji tylko glosniki Howard Hansen 1239 hmm te 400w to pewnie i tak duzo zawyzona moc muzyczna ale niestety nie mam niczego innego, kasy zeby kubic jakies wypasne glosniki tez nie mam
    slyszalem te glosniki w skrzyniach 300L (!!!) hmm na moje ucho byly ciut za duze te skrzynie
    niestety nigdzie nie umiem znalesc parametrow tych glosnikow zeby skozystac z programu do liczenia:/ poslalem maila do dystrybutora na Polske: http://www.admar-firma.com.pl/index1.html i niestety bez odpowiedzi;/
    przypuszczam ze sa to glosniki "podobnej klasy" co alphard - nie znam dokladnie modeli ale wnioskuje z tego ze maja bardzo podobne membraany (chyba poliproplen?) na podobnych gumach, graja w takich samych skrzyniach rownierz bardzo podobnie (niestety jestem zielony wiec peniwe trafilem kula w płot;])

0
  • #7 13 Lis 2004 12:21
    djbolo
    Poziom 31  

el_Siwma napisał:
    slyszalem te glosniki w skrzyniach 300L (!!!) hmm na moje ucho byly ciut za duze te skrzynie

Taaa, ciekawe przy jakiej mocy... 40, 50, 60W? :?:

0
  • #8 13 Lis 2004 12:32
    el_Siwma
    Poziom 13  

aha mam takze 2 glosniki MC Farlow T8 80/2 907 oraz wysokotonowe GDWK 10/8/1 (aha te HH sa 4 omowe - tu akurat udalo mi sie zdobyc stara radziecka koncowke mocy SIGMA 200 2x100W/4 ohm wiec mysle ze wystarczy zeby troche poruszac - z testow wyszlo ze siada przy duzym basie - pewnie mala pojemnosc C, bede musial sie zaopatrzyc w konkretne kondensatory niestety instrukcja jest w "zapomniamym" jezyku rosyjskim wiec to troche potrwa nim ją rozszyfruje)

0