Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer jest głośny jak suszarka. Jakie mogą być powody?

02 Cze 2011 15:06 2593 24
  • Poziom 18  
    Pasta nowa i na 100% dobrze nałożona.
    Nie wiem co się dzieje ale screny ze speedfana oraz w biosie jest to napisane tak samo. Wymieniłem wentylatory natomiast dalej tak samo. Co tutaj jest powodem?
    Komputer jest głośny jak suszarka. Jakie mogą być powody? Komputer jest głośny jak suszarka. Jakie mogą być powody?[youtube][/youtube]
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 26  
    Napisz co jest zródłem halasu i na jakie wentylatory wymieniłeś?
  • Poziom 1  
  • Poziom 28  
    Może masz szybkoobrotowe wentylatory i warto je podpiąć z 12V na 5V (jeśli to molex, to trzeba przełożyć kable). Jesli zwykłe 3 pin to albo przejściówką molex - 3 pin 5v (dzięki np takiemu rozwiązaniu http://www.cooling.pl/silentiumpc-multiconnec...4x3pin,produkt,1001.html?from_category=68_71) albo regulatorem obrotów. Dobrym rozwiązaniem jest regulacja obrotów w biosie za pomocą płyty głównej, jeśli jest taka możliwość.
  • Poziom 1  
  • Poziom 18  
    Mam boxowe od intela. Zatrzymałem od radiatora procesora. Mam wysoki radiator. Jest to boxowe intela jednak modelu dokładnego nie znam. Wiem, że są wysokie i niskie. Moja wersja jesy wysoka.
  • Poziom 1  
  • Poziom 18  
    Mam Arctic Silver 5.
    Radiator myłem pod ciepłą wodą dwa tygodnie temu. Pasta jest perfekcyjnie nałożona.
  • Poziom 1  
  • Poziom 39  
    Przecież to są jakieś totalne bzdury - zainstaluj jakiś normalny program - 12054 RPM to przecież niemożliwe i nie ma o czym dyskutować ! Speedfan to badziew - pokazuje takie bzdety, że głowa boli !
    A dlaczego jest głośno ? Bo jest gorąco, nie zauważyłeś ? Ja już od kilkunastu dni zmniejszyłem taktowanie CPU z 2200 na 1850 MHz, no i temperatury i hałas mam w normie :D.
  • Poziom 18  
    Więc jaki program mam zainstalować? Zdecydowanie sie obawiam o mój sprzęt. Jednak ja nie mam opcji overclokingu i downclokingu (czy jak to nazwać) na płycie głównej-ASUS p5b-mx. Ta płyta nie posiada takiej opcji z niewiadomych przyczyn.
  • Poziom 1  
  • Poziom 39  
    @vitus3k - a może byś tak w końcu napisał, co masz w tym swoim kompie, bo na razie wiemy tylko o płycie - a reszta to tajemnica ?
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Zdecydowanie sie obawiam o mój sprzęt. Jednak ja nie mam opcji overclokingu i downclokingu (czy jak to nazwać) na płycie głównej-ASUS p5b-mx. Ta płyta nie posiada takiej opcji z niewiadomych przyczyn.[/quote

Twoja płyta ASUS p5b-mx ma PCI Express x16, jaką masz kartę graficzną? Gdy niedawno uruchomiłem w domu nowo zakupiony komputer przeraził mnie dźwięk suszarki z jego wnętrza. Przyczyną było chłodzenie karty graficznej Asus ATI 4850 (Właśnie na PCI Express x16). Można było przyciszyć w ustawieniach karty ale bardzo szybko się przegrzewała, poza tym szum był słyszalny jeszcze przy 30% obrotów. Wymieniłem ją na zupełnie inny model i jest cisza, nie wiem jednak czy te karty zawsze są takie hałaśliwe, czy tylko mi trafił się taki wybrakowany egzemplarz.
  • Poziom 18  
    Niestety ale karta graficzna jest zintegrowana.
  • Poziom 27  
    W sumie w komputerze hałas mogą powodować:
    - wentylator na karcie graficznej (ale skoro jej nie ma to nie może hałasować)
    - wentylator na procesorze
    - wentylator w zasilaczu (w tym wypadku trzeba zrobić fanswapa)
    - dysk twardy (powoduje wibracje obudowy)
  • Poziom 39  
    Dodam jeszcze, że sama obudowa może wytwarzać niezły hałas ! Oczywiście kiepskie obudowy, w których blachy wpadają w wibracje przy zwiększonych obrotach dowolnych wentylatorów. Mam to ostatnio na co dzień w firmie - kilka PC-ów notorycznie wpada "w drgawki", jak tylko zrobi się ciepło. Trochę pomaga przyklejanie uszczelek do okien z gąbki (lub czegoś podobnego), na styku bocznych blach i obudowy oraz pomiędzy zasilaczem a budą. Czasem wystarczy coś podłożyć od spodu, żeby wypoziomować PC-a na krzywej podłodze, albo położyć na górze coś cięższego - grubą książkę/segregator itp :D.
    To oczywiście półśrodki, tymczasowe złagodzenie uciążliwego hałasu. Rozwiązaniem docelowym jest wymiana obudowy na coś markowego, a niekoniecznie drogiego, np. Cooler Master Elite.
  • Poziom 18  
    Mam coś markowego. Nie narzekam. Na jaki kolwiek inny wentylator wymienie to chodzi na maxymalnych obrotach. Kupiłem też inny radiator, większy lepszy i nic sie nie dzieje. Temperatury są ok jednak ciągle we wszystkich programach wyświetla się podobna prędkość. Jednak ja też nie wierze, Musiało by być zdecydowanie więsze napięcie.

Dodano po 30 [sekundy]:

Dysk ssd mam więc on to raczej nie hałasuje.
  • Poziom 42  
    A EIST lub Speedstep w BIOS'ie masz włączone? Ten na procesorze jest cichy? Jakiego rozmiaru wentylatory w obudowie masz? Jakiej marki?
    Temperatury i rpm wentylatorów możesz sprawdzać programem SIW.
  • Poziom 18  
    Tył to coś takiego http://www.komputronik.pl/product/113981/Sprz.../Podzespoly_PC/SilentiumPC_Mistral_92_mm.html - jest nowy
    Procesor to takie coś Komputer jest głośny jak suszarka. Jakie mogą być powody?
    Natomiast pasta to Arctic Silver 5 na 100% dobrze nałożona.

Dodano po 52 [sekundy]:

Oczywiście zasilacz też posiada 120mm. Zasilacz to modecom 400W. Jest nowy.

Dodano po 0 [sekundy]:

• Poziom 43  
    Czy próbowałeś po kolei odłączać wentylatory i uruchamiać komputer? Jak mamy ci wywróżyć, co hałasuje w twoim komputerze? Zacznij od chłodzenia cpu, odłącz wentylator od płyty i uruchom na chwilę komputer. Tak samo z każdym kolejnym, aż dojdziesz to źródła hałasu.
  • Poziom 39  
    Jeśli, cytuję vitus3k :
    Cytat:
    Mam coś markowego (dotyczy obudowy).
    Dysk ssd mam więc on to raczej nie hałasuje.
    Niestety ale karta graficzna jest zintegrowana.
    SilentiumPC_Mistral_92_mm, (wygląda nieźle, jeśli chodzi o parametry !).
    No to pozostaje tylko -> "Procesor to takie coś" , no bo co jeszcze pozostało ?