Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ochrona danych na pendrive za pomocą hasła

Gordios 02 Jun 2011 15:42 4669 1
 • #1
  Gordios
  Level 18  
  Dbanie o ochronę danych to istotna sprawa, zwłaszcza jeżeli nie chcemy, by nasze pliki, które przechowujemy na komputerze, dostały się w niepowołane ręce. Dlatego zabezpieczamy niektóre z nich, stosując wszelkie możliwe metody. Ta czynność jednak głównie ogranicza się tylko do danych przechowywanych na dysku twardym. A co z popularnymi pendrive’ami? Na nich także przechowujemy przecież niemało informacji, dla których chcielibyśmy zachować prywatność. Istnieje na to sposób – pendrive’y także możemy chronić hasłami, by zabezpieczyć ich zawartość przed niepowołanymi ludźmi. W tym celu należy skorzystać ze specjalistycznych narzędzi – możemy użyć chociażby darmowego programu o nazwie USB Safeguard. Działa on bez zarzutu na także na systemie Windows 7. Pewnym minusem darmowej wersji programu jest niestety fakt, że obsługuje on nośniki USB o rozmiarze nieprzekraczającym 2GB. W przypadku większych potrzeb możemy zatem posłużyć się testową propozycją płatnej wersji – nie jest to jednak rozwiązanie na dłuższą metę.

  http://usbsafeguard.altervista.org/download.html - adres służący do pobrania programu.

  Narzędzie to działa bez instalacji. Wystarczy tylko umieścić plik usbsafeguard.exe na nośniku.

  Ochrona danych na pendrive za pomocą hasła

  Uwaga: przy pierwszym uruchomieniu aplikacji na nośniku USB wymazane zostaną wszystkie dane. Należy więc skopiować je w inne miejsce w celu ich zabezpieczenia. Program musi bowiem „zagnieździć się” na nośniku. Aby to umożliwić, wybieramy Tak, gdy wyświetli się komunikat.  Po zakończeniu tej operacji możemy swobodnie umieścić na nośniku USB dane, które chcemy zabezpieczyć.

  Ochrona danych na pendrive za pomocą hasła

  Następnie otwórzmy plik usbsafeguard.exe. Jako że pendrive nie jest zablokowany, musimy zdefiniować hasło, którym pliki będą chronione. Podajemy więc hasło w polu Type password i ponownie wpisujemy je w Confirm password w celu zatwierdzenia. Teraz wystarczy tylko kliknąć Lock. Po krótkiej chwili pojawi się komunikat, informujący o pomyślnym zabezpieczeniu pendrive’a. Od tej pory na nośniku widoczny jest jedynie plik usbsafeguard.exe.

  Ochrona danych na pendrive za pomocą hasła

  W celu dostania się do zabezpieczonych plików należy otworzyć narzędzie – zostaniemy poproszeni o wpisanie hasła. Po podaniu prawidłowego hasła wybieramy Unlock. Po chwili wyświetli się informacja, że nośnik jest odblokowany i możemy swobodnie korzystać z plików.

  Chcąc ponownie zablokować pendrive’a, znowu otwieramy plik usbsafeguard.exe i podajemy dowolne hasło – nie musi być ono takie samo jak przy poprzednim zablokowaniu. Program po odblokowaniu po prostu „zapomina”, jakie było poprzednie hasło.