Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brother seria DCP- kompleksowe czyszczenie głowicy

Kozak_Barabasz 08 Paź 2014 20:58 48153 40
    Qbekz
    Poziom 10  
    Witajcie.
    Wiem, odkopuję stary temat, ale nie mogę sobie z tym poradzić. Mam podobny problem, a mianowicie drukarka DCP-375CW nie drukuje koloru czarnego. Co prawda stała przez dłuższy czas i trochę podeschła, ale po zaaplikowaniu silnego płynu czyszczącego kolory "ruszyły", ale nie czarny :(
    Czyszczenie robiłem już przynajmniej kilkanaście razy oczywiście na nowych tuszach w trybie serwisowym i normalnie.
    Rozebrałem całość, aż do samej głowicy i wyczyściłem. Po przyłożeniu delikatnego wacika nasączonego płynem czyszczącym do głowicy, pokazały się trzy kolory, ale bez czarnego. Przewody od kartridża do głowicy są drożne i czarny jest pobierany, bo po każdym czyszczeniu zbiera się w "tamponie". Zauważyłem, że tusz dochodzi do głowicy, ale już nie dochodzi do tych kanalików (otworów) drukujących.
    Wyjmę jeszcze raz głowicę i wykąpię ją przez kilkanaście godzin w płynie czyszczącym, a jak to nie pomoże, to delikatnie popracuję strzykawką i płynem bezpośrednio na zaworkach głowicy.
    Jak jeszcze mogę pomóc tej drukarce, czy to już przysłowiowy złom, bo kończą mi się już pomysły? Może IPA, albo woda utleniona jak ktoś wyżej pisał?
    Czy komuś w ogóle udało się uratowanie takiej głowicy z Brothera?
    Pozdrawiam
  • TermoPasty.pl
    knap-piotr
    Poziom 16  
    Mnie raz jedyny udało się ożywić kolor czarny i czerwony w DCP 195-c, ale atakowałem ultradźwiękami w wanience + IPA.
    Kupa roboty, smrodu, a drukarka jeszcze pochodziła ze 2 miesiące i szlag ją trafił.

Niestety, problem z tymi drukarkami jest standardowy i powszechnie znany - używasz zamienników - prędzej czy później głowica odmówi współpracy. Problem w tym, że jeśli nadejdzie ten moment, drukarka generalnie będzie się nadawać na złom. Osobiście znam jeden serwis ( ogłasza się na popularnym portalu aukcyjnym, mają także Brothery po reanimacji i wszystko działa + gwarancja) który naprawia głowice, ale czy to się opłaca? Nie wiem.

Reasumując, rzadko kiedy się udaje całkowicie przywrócić drukarkę do współpracy, jeśli operacje wacikowo-izopropanolowo-kąpielowe nie przynoszą rezultatów, jeśli przeciskanie na siłę płynu udrażniającego przez dyszę nie daje rezultatu - szkoda czasu na zabawę.
  • TermoPasty.pl
    Qbekz
    Poziom 10  
    Generalnie po tygodniu "walki" z czarnym poddałem się. Niestety wszystkie próby rozbierania i czyszczenia, kąpiele w płynach czyszczących, IPA, czy wodzie utlenionej nie dały rady. Efekt - żaden. :(
    Szkoda drukarki, bo względnie niewiele na niej wydrukowałem i to zawsze na oryginałach. Jedynym moim przewinieniem było to, że długo stała nieużywana.
    knap-piotr
    Poziom 16  
    Te drukarki lubią być ciągle wpięte do sieci, jak stoi taka nieużywana, od czasu do czasu sobie nocą czyści głowicę.
    Qbekz
    Poziom 10  
    @ knap-piotr Dzięki za zainteresowanie tematem :)
    Tak wiem o podłączeniu do prądu i samoczyszczeniu, ale te drukarki są też dość duże, a miejsce pod ręką było dla mnie ważniejsze. Inna sprawa że więcej używałem jej jako skanera (OCR), niż samej drukarki.
    O ile to komuś pomoże, to mogę powiedzieć, że "pompowanie" płynu czyszczącego przez rurki do dysz, które nie do końca zaschły, daje dobre efekty i faktycznie może pomóc, ale z dyszą, która (od dawna) już nie drukuje i sprawiała już wcześniej problemy, ta zabawa prawdopodobnie się nie uda. Głowica jest po prostu uszkodzona. Koszt wymiany jest nieopłacalny, bo nowa na dzień dzisiejszy, kosztuje ok 250-300 zł. Nie wiem jak jest z głowicami po regeneracji, bo nigdzie takich nie znalazłem?
    To tyle ;)
    Pozdrawiam
    knap-piotr
    Poziom 16  
    Ja również się nie spotkałem ze sprzedażą regenerowanych głowic. Raczej mało prawdopodobne takową znaleźć, najwyżej całą drukarkę ze sprawną głowicą ale uwalonym np skaner,co jest również mało prawdopodobne...
    Darostek86
    Poziom 2  
    Witam,
    Troche odkopalem, ale nieudalo mi sie wskrzesic mojego brothera dcp-145c po czyszczeniu glowicy, mianowicie:
    Po zlozeniu wyskakuje mi blad nie mozna inic. 70. Ta tasiemke czyscilem, zakladalem z kazdej strony jak tylko mozna bylo i nic, przyjzalem sie jej i jest czysta, tzn sa tylko te paseczki. Juz mi brak pomyslow. A no i jak ja wlaczam to tylko cos tam slychac jak sie rusza, zaciagnie troszke papier minimalnie tylko go zalapie z podajnika, jakies 2-3cm. No i wywala blad. Pomozcie :(
    Już ją nawet resetowalem i nic :(
    krakarak
    Poziom 39  
    Błąd 70 jest opisany w instrukcji jako "nastąpiło zacięcie papieru lub problem z sensorem". Jak zdejmiesz klapkę z tyłu drukarki sprawdź czy jest i czy działa czujnik obecności papieru.
    A jak drukarka się włączy to głowica bez problemu przesuwa się po prowadnicy?
    Darostek86
    Poziom 2  
    Ok, a gdzie znajde ten czujnik? To jest to cos jak otworze z tylu klapke i patrzac od tylu po prawej stronie taka plytka?
    Darostek86
    Poziom 2  
    Zdjąłem obudowę i włączyłem ją bez obudowy. Prowadnica idzie w lewo i wraca z powrotem na swoją pozycję po prawej. Ale dalej bierze papier tylko jakieś 1-2 cm.

Dodano po 7 [minuty]:

Po włączeniu ten silniczek po lewej (1) najpierw chodzi krokowo, a potem chwilę normalnie i błąd :( a czy ta płytka po prawej (2) to czujnik papieru?
    endriuf
    Spec od drukarek
    Czasami pada ten silnik. Ja 3 razy wymieniałem. Objawiało się to szybszym pobieraniem niż normalnie. Warto też sprawdzić dolny czujnik na płytce podpiętej do głowicy czy nie jest brudny.