Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ zasilania cewki sterowany transoptorem CNY70 - nie wiem gdzie jest błąd

02 Cze 2011 22:30 4806 14
  • Poziom 9  
    Witam. Zaprojektowałem i zbudowałem układ, który ma sterować cewką zapłonową motoroweru. Problem w tym, że nie ma iskry. Gdy zamieniłem cewkę na żarówkę, wszystko działa jak powinno(tzn. żarówka świeci, gdy wiązka podczerwieni odbija się i wraca do transoptora). Natomiast gdy do układu podłączona jest cewka i nad transoptorem umieszczona jest biała kartka słychać pisk o wysokiej częstotliwości, a gdy zbliżę przewód WN do masy cewki, to w odległości ok. 1/3mm widać słabą iskrę.
    Oto schemat. Rzućcie okiem, może nie dostrzegam jakiegoś błędu w schemacie. Jutro rano spróbuję zamienić źródło zasilania na jakieś mocniejsze.

PS. Podczas uruchamiania układu okazało się, że należało zmienić wartość rezystora R7 na 1kOhm i wstawić potencjometr 10kOhm zamiast rezystorów R1 i R3.
  • Poziom 34  
    Zmień układ transoptora. W tej chwili jego tranzystor pracuje w układzie wtórnika. Rezystor R7 umieść w kolektorze. Do formowania impulsów prostokątnych zamiast LF411 użyj inwertora Schmitta CD 40106 (6 inwertorów ) lub CD4098(4 bramki). Jeżeli masz Pspice'a możesz zrobić symulację. Sterowanie IRF840 możesz brać z inwertora lub dodatkowego tranzystora. Musisz tylko zwrócić uwagę na zgodność fazy impulsu wejściowego z otwarciem IRF840.
  • Poziom 9  
    jdubowski: Ten drugi tranzystor miał służyć do tego, aby wyłączyć cewkę, gdy silnik zatrzyma się w pozycji, kiedy element odbijający będzie nad transoptorem. W fazie uruchamiania był wyłączony.

ed-ek: Zbudowałem układ w Multisim'ie. Uwzględniając wszystkie twoje uwagi układ działa świetnie.
    Zastanawiam się czy faza nie powinna być odwrócona o 180°, tzn. gdy transoptor nie przewodzi przez cewkę płynie prąd, a ta magazynuje energię. Natomiast gdy transoptor przewodzi tranzystor IRF840 przerywa oczko z cewką następuje samoindukcja i przeskoczenie iskry.
  • Poziom 34  
    Wg mnie cewka W obwodzie IRF840 pracuje w obwodzie niskiego napięcia. Wysokie napięcie indukuje się w sprzężonej z nią cewce WN. Istotną rzeczą jest aby tranzystor nie przebywał w stanie przewodzenia zbyt długo.
  • Poziom 9  
    Robiłem przed chwilą kilka doświadczeń. Pierwszym testem było ręczne zwieranie bramki z drenem IRF'a, nie dało to rezultatu w postaci iskry. Spróbowałem bezpośrednio podłączać cewkę do akumulatora. Efektem był przeskok iskry, ale na styku akumulatora i przewodu. Ostatecznie podłączyłem kondensator 220nF równolegle z cewką i to dało oczekiwany rezultat. Tak więc teraz buduje na płytce stykowej nowy układ, gdzie kondensator będzie podłączony równolegle z cewką, a nie do zacisków zasilania. Zobaczę co z tego wyjdzie, docelowo będę musiał wytrawić nową płytkę, w której zastosuje CD40106 zamiast LF411.

ed-ek Czyli sygnał z transoptora powinien powodować przewodzenie IRF'a, tak?
  • Poziom 34  
    Niewątpliwie sygnał z transoptora po odpowiedniej obróbce w efekcie powinien spowodować przeskok iskry. Ale nie wiadomo kiedy iskra ma przeskoczyć, czy gdy pada światło na trnsoptor, czy gdy jest nieoświetlony. Sam to musisz sprawdzić.
  • Poziom 9  
    Iskra ma przeskakiwać wtedy, gdy transoptor jest oświetlony.

Chyba w układzie będzie trzeba zastosować dodatkowo pomimo CD-40106 wzmacniacz LF411. Mierzyłem napięcia w punkcie pomiędzy rezystorem 1kOhm, a kolektorem transoptora i wynosiły odpowiednio dla nieoświetlonego i oświetlonego 12V i 11,8V. Zwiększenie wartości rezystora powodowało zmniejszanie napięcia gdy transoptor był oświetlony.
    Planuje zastosować rezystor 2kOhm na kolektorze transoptora. Sygnał z niego trafiał by na wejście odwracające LF411. Potencjometrem 10kOhm utworzył bym sztuczną masę, którą regulował bym czułość dyskryminatora. Ponieważ na wyjściu dyskryminatora progowego nie otrzymuje się sygnału o napięciach 0V i Vcc (z tego powodu był ten dzielnik napięcia z 3 diod i rezystora 51Ohm) zastosuje przerzutnik Schmitta CD-40106. Co o tym sądzisz?
  • Poziom 34  
    Czy my mówimy o tym samym? Na schemacie przedstawiłeś transoptor, a piszesz o zmianie oświetlenia, czyli stosujesz element światłoczuły. Przedstaw rzeczywisty schemat.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    WesolyWojtek napisał:
    jdubowski: Ten drugi tranzystor miał służyć do tego, aby wyłączyć cewkę, gdy silnik zatrzyma się w pozycji, kiedy element odbijający będzie nad transoptorem.

Ale raczej w taki sposób nie zadziała...
  • Poziom 9  
    ed-ek: Może trochę zagmatwałem moją ostatnią wypowiedź, ale cały czas chodzi mi o transoptor. Wszystko o czym napisałem umieściłem na nowym schemacie.
    W celu wyeliminowania wątpliwości dodam, że iskra ma pojawiać się gdy nad transoptorem znajduje się element odbijający.

jdubowski: Gdy układ zadziała będę go zasilać wyprostowanym prądem z prądnicy silnika, więc nie będzie to już potrzebne.
  • Poziom 34  
    Niestety moje wątpliwości jak były, tak są. Piszesz:
    Cytat:

W celu wyeliminowania wątpliwości dodam, że iskra ma pojawiać się gdy nad transoptorem znajduje się element odbijający.

Transoptor wyzwalany jest przez cykliczne podawanie napięcia zasilania na rezystor R1. Dobór właściwej wartości R1 powoduje że tranzystor transoptora wchodzi w stan nasycenia. Właściwie nie trzeba stosować żadnego układu scalonego, ale dodać tranzystor NPN który zapewni, że gdy przez diodę transoptora przepłynie prąd, to IRF840 wejdzie w stan przewodzenia. Obciążenie IRF840 (cewka) musi być w drenie tranzystora!
  • Poziom 9  
    Złożyłem układ według Twojego schematu i działa świetnie. Nie montowałem jeszcze układu w motorze, ale iskra jest taka jaka powinna. Muszę jeszcze pomalować magneto na czarno i nanieść biały pasek.

Nie potrzebnie kombinowałem z wzmacniaczem operacyjnym, a gdy jeszcze napisałeś o CD40106 jeszcze bardziej się upewniłem w przekonaniu, że słuszne jest zastosowanie wzmacniacza operacyjnego.

Chciałbym jeszcze zapytać, czy te screeny, to screeny z wyżej wspomnianego programu PSpice?
  • Poziom 34  
    WesolyWojtek napisał:
    Złożyłem układ według Twojego schematu i działa świetnie. Nie montowałem jeszcze układu w motorze, ale iskra jest taka jaka powinna. Muszę jeszcze pomalować magneto na czarno i nanieść biały pasek.

Nie potrzebnie kombinowałem z wzmacniaczem operacyjnym, a gdy jeszcze napisałeś o CD40106 jeszcze bardziej się upewniłem w przekonaniu, że słuszne jest zastosowanie wzmacniacza operacyjnego.

Chciałbym jeszcze zapytać, czy te screeny, to screeny z wyżej wspomnianego programu PSpice?

Naprawdę nic nie rozumiem. Po co malować na czarno i biało? Niepotrzebnie kombinowałeś z opampem, a w końcu doszedłeś do tego aby go zastosować?
    Wynika z tego wszystkiego że w układzie masz fotorezystor a uparcie przedstawiasz schemat transoptora. To są dwie bardzo różne sprawy i układy. Symulacja którą przedstawiłem jest zrobiona pod Pspice v.9.1 professional i dotyczy przedstawinego układu z transoptorem.
  • Poziom 9  
    ed-ek napisał:
    Po co malować na czarno i biało?

Dla kontrastu, żeby przez transoptor płynął prąd w wyznaczonym przez mnie momencie.
    ed-ek napisał:
    Wynika z tego wszystkiego że w układzie masz fotorezystor a uparcie przedstawiasz schemat transoptora.

Nie wiem skąd u Ciebie ten fotorezystor. Patrzyłeś co to ten CNY-70?