Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ford Focus 1.8TDDI - pali się kontrolka ładowania a ładuje

blackrazor 02 Cze 2011 22:42 49632 41
  • #1 02 Cze 2011 22:42
    blackrazor
    Poziom 9  

Witam

od dłuższego czasu mam problem ze swoim focusem.

Kiedyś (2mce temu) zapaliła mi się poraz pierwszy kontrolka od ladowania, zgasiłem pod domem auto i pozniej juz bylo ok. w ostatnim tygodniu sprawa nasiliła się do tego stopnia ze co 15km sie zaświecala. Wyciaglem alternator :

Wymieniłem Komutator bo go szczotki wytarły
    Wymieniłem szczotki
    Po wymianie 20min jazdy i znów sie pali :/

ładowanie bylo w granicy 14,9 (co oznacza że za dużo) wiec postanowiłem wymienić cały regulator napięcia.

I problem nadal się pojawia ;/ kontrolka zapala sie średnio 5min po jazdy (jak jest zimny, jak zgasze i zapale to po okolo 1min sie juz pali. Mimo kontrolki altek ładuje ok. Czytalem na forum dużo cennych rad ale nie znalazlem odpowiedzi jak zidentyfikować usterke.

- zmierzono rezystanje przewodów pomiedzy alternatorem a PCM - ok
    - ładowanie 13.95-14V

PROSZĘ POMÓŻCIE ~!
    niedlugo jade na wakacje Ford Focus 1.8TDDI - pali się kontrolka ładowania a ładuje

• #2 03 Cze 2011 06:35
    Scalak5
    Poziom 22  

blackrazor napisał:

- zmierzono rezystanje przewodów pomiedzy alternatorem a PCM - ok
    - ładowanie 13.95-14V

[/img]

Czerwony przewód regulatora nie idzie do pcm tylko do skrzynki powinien mieć zasilanie cały czas.Często dostaje zastrzał i pęka wewnątrz.

• #3 03 Cze 2011 06:51
    blackrazor
    Poziom 9  

zgaadza się . też zmierzylem i jest ok

Zdanie zaczyna się wielką literą. Proszę poprawić pisownię postu.
    [CameR]

• #4 04 Cze 2011 18:42
    marcing27
    Poziom 16  

Jak masz możliwość pożyczyć od kogoś akumulator i zamienić,to zrób to i zobacz.

• #5 05 Cze 2011 14:50
    blackrazor
    Poziom 9  

akumulator wymieniony - kontrolka nadal się zaświeca z różna częstotliwościa

ford posiada inteligentny system ładowania

Inteligentny układ ładowania "Smart Charge" ma funkcję testu własnego zapisaną w module PCM, do której dostęp można uzyskać za pomocą WDS. Jeżeli w układzie pojawi się usterka, moduł PCM włącza lampkę ostrzegawczą ładowania. Jeżeli wystąpi awaria regulacji napięcia, alternator działa ze stałym napięciem ładowania ok. 13,5 V.

Przy stałym napięciu ładowania, alternator działa normalnie i wciąż dostarcza dostateczną ilość prądu dla układów pojazdu. Po włączeniu zapłonu PCM włącza lampkę ostrzegawczą ładowania, aby sprawdzić, czy jest sprawna. Po uruchomieniu silnika lampka ostrzegawcza ładowania gaśnie. W czasie pracy silnika lampka ostrzegawcza ładowania zapala się wyłącznie wtedy, gdy moduł PCM stwierdzi, że przez okres 20 sekund obecna jest usterka. (Napięcie poza zakresem, wewnętrzna usterka alternatora lub błąd komunikacji między PCM a alternatorem).

Ładowanie jest kontrolowane przez moduły PCM i GEM. Moduł PCM komunikuje się z modułem sterującym alternatorem za pośrednictwem sieci LIN. Moduł PCM wysyła do alternatora polecenia zwiększenia lub zmniejszenia napięcia ładowania zależnie od wymagań układów zasilania. Z kolei moduł sterujący alternatorem przesyła do modułu PCM informacje o prądzie wyjściowym alternatora.

Moduł sterujący alternatorem kontroluje wyjście alternatora. Jeżeli w module sterującym alternatorem, obwodach sterujących lub alternatorze wystąpi usterka, moduł PCM zostanie poinformowany i zapisany zostanie diagnostyczny kod usterki (DTC).

Na podstawie informacji odebranych przez PCM z modułu sterującego alternatorem, moduł PCM może obliczyć obciążenie alternatora. Informacje dotyczące obciążenia alternatora są przesyłane do modułu GEM za pośrednictwem sieci CAN. Moduł GEM wykorzystuje informacje dotyczące obciążenia alternatora do obliczania maksymalnego dopuszczalnego zużycia prądu przez układy związane z warunkami pogodowymi. Moduł GEM steruje również inicjowaniem ostrzeżeń o usterkach w module wyświetlacza komunikatów. Lampka ostrzegawcza ładowania akumulatora jest wyłączana przez polecenie z modułu GEM za pośrednictwem sieci CAN.

Aby zmniejszyć obciążenie alternatora do wartości mieszczących się w granicach wartości roboczych i wspomóc doładowanie akumulatora po uruchomieniu silnika, moduł GEM wyłącza i włącza układy nie mające istotnego wpływu na funkcjonowanie pojazdu.

jutro chyba wypne kable z kompa te co idą do alternatora , i podlacze na krótko bezpośrednio do altka może gdzies po drodze sygnał ginie

[CameR]

• #6 05 Cze 2011 17:34
    miler80
    Poziom 34  

Uważam, że winny jest dalej alternator. Żeby się upewnić się czy wszystko jest o.k. z magistralą LIN- błędy podczas transmisji danych oraz usterki systemowe układu albo pojedynczych systemowych urządzeń, bądź przewodów, podłącz auto pod tester diagnostyczny, gdyż wszystko to jest zapisywane w pamięci usterek urządzenia.

• #7 05 Cze 2011 17:44
    lukasz.1889
    Poziom 21  

Witam
    ja też stawiam na alternator,uszkodzona dioda w mostku prostowniczym

• #8 05 Cze 2011 22:19
    blackrazor
    Poziom 9  

idzie diody przemierzyć jakoś czy są sprawne?

Regulamin, pkt.: 3.1.17. (10.9, 16) Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.
    [CameR]

• #9 06 Cze 2011 19:54
    decybel91
    Poziom 38  

Tak, ale jak polamiesz mocowania drutu ze stojana przy mostku to jestes w plecy. A MM to nie trudne :)

• #10 27 Cze 2011 13:27
    turqs1
    Poziom 2  

Proponuję tak :

Sprawdzić dodatkowe uziemienie (na kanale) które idzie od akumulatora najczęściej końcówka jest zaśniedziała/(śruba), albo cały kabel do wymiany. Jak to sprawić jak pali Ci się kontrolka przyłóż dodatkowy kabel do akumulatora do masy i przyłóż go gdzieś w metalowe miejsce, a efekty sam zobaczysz :)

pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

a i dodam przede wszystkim, że to nie "alternator" bądź "szczoty" etc.

• #11 27 Cze 2011 18:14
    AUTOMARCIN
    Poziom 13  

Sprawdz czerwony przewód od regulatora ma byc 12 v i po sprawie

• #12 13 Lip 2011 09:55
    dozer001
    Poziom 11  

Witam

Odgrzeje trochę temat żeby nie zakładać następnego a mianowicie samochód to Ford Focus ST225 2,5l 2006r

W tamtym tyg. dostałem z powrotem alternator wymieniony został mostek prostowniczy i regulator napięcia,
    po zamatowaniu z powrotem do samochodu po odpaleniu po ok 20 s zapala się
    kontrolka akumulatora czyli gdzieś coś jest nie tak.

Napięcie zmierzone na biegu jałowym, alternator to 13,9 na akumulatorze 13,8V,
    jednak gdy odłączymy akumulator na dłużej to po ponowny podłączeniu i odpaleniu
    ładowanie jest między 14-16V i stabilizuje (adaptacja kompa w aucie zapewne) się po chwilce na 13,9V,
    pod obciążeniem w czasie jazdy alternator ładuje różnie tzn. od 12,4 do ok. 15,5/15,8V.
    Następnie błędy jakie wywala komp to że za niskie ładowanie i błąd połączenia CAN.
    Po skasowaniu kontrolka akumulatora znika na ok 20s po czym znowu się zapala.
    Po odpięciu kostki z alternatora ładowanie jest w granicach 12-12,9V.

Dodam jeszcze że oryginalnie był mostek prostowniczy z trzema diodami,
    zamontowany został mostek z sześcioma diodami, czy to może być przyczyna?

I najbardziej nurtuje mnie pytanie czy z tym można jechać? I czy alternator da rade ładować akumulator?

Aktualnie jestem w Holandii i tego tematu nie mam jak ogarnąć na miejscu
    bo pojutrze wracam do Polski i do przejechania mam ok 950km,
    dla pewności mogę monitorować ładowanie podczas jazdy jeśli to coś da.

Poradźcie coś Panowie.

Pozdrawiam

• #13 13 Lip 2011 20:11
    viper555
    spec od auto-elektro

dozer001 napisał:
    Witam

Dodam jeszcze że oryginalnie był mostek prostowniczy z trzema diodami,
    zamontowany został mostek z sześcioma diodami,

Pozdrawiam

Nie ma mostków z trzema diodami ,jest z sześcioma i taki został wymieniony ale to nie winny był alternator.P

• #14 14 Lip 2011 09:04
    AUTOMARCIN
    Poziom 13  

Życze powodzenia jesli odłaczasz akumulator na pracującym silniku to nigdy nie naprawisz tego ładowania karygode sprawdz bezpiecznik 3 a -ry i czy masz napiecie na regulatorze

• #15 14 Lip 2011 12:26
    kidu22
    Poziom 35  

Załóż stary regulator i się przekonasz co kupiłeś.

• #16 14 Lip 2011 15:51
    dozer001
    Poziom 11  

viper555 napisał:
    Nie ma mostków z trzema diodami ,jest z sześcioma i taki został wymieniony ale to nie winny był alternator.P

Nie wiem jak to się fachowo nazywa chodzi o tył alternatora jak go rozkręcimy,
    wcześniej w tej aluminiowej płytce były 3 i 3 wolne miejsca teraz jest 6

AUTOMARCIN napisał:
    Życze powodzenia jesli odłaczasz akumulator na pracującym silniku to nigdy nie naprawisz tego ładowania

Sory ale nigdy nie odłączałem akumulatora na pracującym silniku

AUTOMARCIN napisał:
    sprawdz bezpiecznik 3 a -ry i czy masz napiecie na regulatorze

Gdzie znajdę ten bezpiecznik?

kidu22 napisał:
    Załóż stary regulator i się przekonasz co kupiłeś.

Z tym będzie problem bo go nie mam :(

Aktualnie podczas jazdy mam stałe ładowanie miedzy 11,4 a 11,6V :( da radę z tym jechać ?

Pozdrawiam

• #18 14 Lip 2011 16:47
    dozer001
    Poziom 11  

grala1 napisał:
    To nie ładowanie tylko brak ładowania - daleko nie ujedziesz.

Ok a dajmy na to jeżeli ograniczę maksymalnie zużycie prądu i nie potrzebne odbiorniki zostaną wyłączone?

Jutro mam powrót do PL a nawet lawety nie ogarnę w tak krótkim czasie :(

• #19 14 Lip 2011 17:26
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.

Samo oświetlenie to 10A - może z 5 godzin wytrzyma o ile sterownik silnika wcześniej nie oszaleje.
    Trzy takie akumulatory na zmianę to może dojedziesz :D
    To 11,4 masz z odpiętą kostką od alternatora?

• #20 15 Lip 2011 08:38
    dozer001
    Poziom 11  

grala1 napisał:
    Trzy takie akumulatory na zmianę to może dojedziesz :D

Już myślałem o tym

grala1 napisał:
    To 11,4 masz z odpiętą kostką od alternatora?

Teraz patrzyłem i z odpięta kostką jest podczas jazdy czy na włączonych światłach czy nie 13,5-13,6V

Wyżej wyczytałem że takie ładowanie wystarczy do normalnej jazdy.

Więc bez świateł i zbędnych pier... powinienem pyknąć trasę do Polski, jak myślicie Panowie?

• #22 19 Lip 2011 15:46
    dozer001
    Poziom 11  

Witam

Panowie jeśli ktoś jest w stanie ogarnąć jaki do tego alternatora idzie regulator napięcia będę wdzięczny bo mi już ręce opadają

Ford Focus 1.8TDDI - pali się kontrolka ładowania a ładuje

Z ciekawostek dodam, w Fordzie Focus II ST 2,5l Turbo regulator napięcia ma aktywny tylko
    środkowy pin, na kostce którą się wpina w regulator jest tylko jeden przewód
    środkowy i jest tak w oryginale bo dowiadywałem się u kolegów co maja takie
    samochody tak samo jest w Focusie RS MKII.

ASO Ford-a nie wie jakie są numery składowe części alternatora wiec lipa.

Jeśli ktoś by znalazł coś pomocnego w temacie niech da znać będę wdzięczny

Pozdrawiam

Ps. do Polski dojechałem bez problemu :)

• #23 19 Lip 2011 16:14
    dylan1
    Poziom 18  

czemu nie oddasz auta do warsztatu w celu naprawy ?

• #25 20 Lip 2011 10:33
    dozer001
    Poziom 11  

dylan1 napisał:
    czemu nie oddasz auta do warsztatu w celu naprawy ?

Samochód jest w warsztacie i walczy z nim znajomy który od ponad 20 lat zajmuje sie tylko alternatorami i rozrusznikami i już ma dosyć mojej Foki :D
    viper555 napisał:

Zaglądałem tam już dwa dni temu, myk z regulatorem z tej strony polega na tym że przy
    wtyczce która wchodzi w altek trzeba zamienić przewód ze środkowego na prawy i będzie
    to wtedy śmigać, tak zresztą pisze pod zdjęciem tego regulatora jak dobrze przeczytałem.

viper555 na zdjęciu które podałeś nie widzę żeby jakikolwiek numer pasował pod mój
    alternator, ale zawsze jest to ale... Jest to może numer tego regulatora ze strony sparxx-a?

Pozdrawiam

• #26 20 Lip 2011 16:36
    kidu22
    Poziom 35  

dozer001 napisał:
    Samochód jest w warsztacie i walczy z nim znajomy który od ponad 20 lat zajmuje sie tylko alternatorami i rozrusznikami

Teraz troszkę sie pozmieniało z tym tematem. Jak widzisz.

Może masz nie ten sam typ?

• #27 20 Lip 2011 18:40
    viper555
    spec od auto-elektro

Jak gość nie daje rady masz jeszcze opcję nowego 988zł.P

• #28 20 Lip 2011 19:25
    decybel91
    Poziom 38  

Regenrowany ostatnio do Volvo brałem ok 450zł z VAT.

• #29 20 Lip 2011 19:54
    viper555
    spec od auto-elektro

Możesz podać gdzie.P

• #30 20 Lip 2011 20:36
    decybel91
    Poziom 38  

TPA Gdańsk, ale nie sprzedają wysyłkowo.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME