Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz do lampy blyskowej

jamesbond11 03 Jun 2011 13:34 2303 6
 • #1
  jamesbond11
  Level 2  
  Witam. Mam taki oto zgryz. Ściągnąłem kiedyś ze Stanów kilka bardzo fajnych lamp błyskowych SUNPAK 5000AF (polecam wszystkim świadomym fotografom, Amerykanie sprzedają je za grosze). Jako, że przeznaczeniem lamp miały być szybkie, niedługie sesje w plenerze, dokupiłem do nich po dwa komplety aku NiMH. Sprawdzało się to dość dobrze, oprócz denerwującego wymieniania w połowie sesji na drugi komplet, ale nieważne. W tej chwili lampy przydają mi się w studio, gdzie bieganie z akumulatorami jest mało sensowne, dlatego wymyśliłem, że potrzebuje do nich zasilacza. Oczywiście są oryginalne za $30 do ściągnięcia zza wielkiej wody, ale to prawie tyle ile płaciłem za lampy, poza tym mam ich 8, więc musiałbym się trochę wykosztować. Szukam tańszej alternatywy. Tu warto zaznaczyć, że lampa zasilana jest standardowo 4xAA, a także ma zewnętrzny wtyk na owy zasilacz, który w lampie ma chyba oddzielny obwód i na wyjściu daje 175V/20mA. Mam zatem dwie opcje: albo zrobić coś o takiej charakterystyce samemu (bo nie wiem czy gdziekolwiek mógłbym to dostać w rozsądnie niskiej cenie), albo kupić coś bardziej popularnego i podpiąć się pod obwód baterii AA. I tutaj wykonałem test z zasilaczem 6V/500mA, który zadziałał, ale w stosunku do świeżych baterii, które ładują lampę w 6-7s, zasilacz zrobił to w 67s... Przypuszczam, że potrzebuję większego natężenia. Pytanie do Was... jakiego zasilacza potrzebuje aby osiągnąć porównywalny z bateriami czas ładowania (albo szybszy nie narażając lampy- podpowiem, ze ten markowy zasilacz ładuje w ok 3s) i czy opłacałoby mi się kombinować w kierunku tych 175V/20mA, czy raczej przez obwód baterii?
  Będę wdzięczny za każdą sensowną radę :)

  Post był raportowany. Regulamin pkt 3.1.13. Proszę poprawić pisownię, albo kosz. /Olek II/
  Pozdrawiam też administratora ;)
 • Helpful post
  #2
  darek_wp
  Level 28  
  Jeśli masz taką możliwość podłącz zamiast baterii zasilacz 6V min 1,5 - 2A i wtedy sprawdź czas ładowania lampy. Powinno być wtedy ok. Z baterii lampa może swobodnie pobierać do ok 4A (dlatego też szybko się zużywają). A zasilacz fabryczny ma wysokie napięcie aby pominąć układ przetwornicy z niskiego /wysokie napięcie i dlatego lampa ładuje się i działa szybciej.
 • #3
  jamesbond11
  Level 2  
  darek_wp wrote:
  Z baterii lampa może swobodnie pobierać do ok 4A (dlatego też szybko się zużywają).
  Czy to przypadkiem nie znaczy, że aby uzyskać porównywalne z bateriami czasy ładowania, potrzebowałbym właśnie więcej coś koło 4A? Nie ukrywam, że w trakcie sesji te 6-7s to jest znośny czas, ale powyżej 10s zaczyna to być czasem uciążliwe. Lampy są świetne do moich potrzeb i nie zamieniłbym ich na zwykłe studyjne, które też posiadam, dlatego zależy mi na znalezieniu optimum.
 • Helpful post
  #4
  darek_wp
  Level 28  
  Te 2A na lampę powinno wystarczyć aby naładowała się w czasie poniżej 8s. Przy bateriach bowiem dochodzi jeszcze spadek napięcia ogniw podczas ich rozładowywania a w dobrym zasilaczu napięcie będzie prawie stałe w czasie pod obciążeniem.
 • #5
  jamesbond11
  Level 2  
  A gdybym zastosował zasilacz o większym amperażu, czy istniałoby ryzyko przepalenia jakichś podzespołów lampy? Zastanawiam się gdzie i czy jest jakiś rozsądny limit natężenia, (w relacji do zwykłych baterii AA) tak aby czegoś nie popalić, skoro z tego wysokowoltowego zasilacza lampa może ładować się w 3s... W sumie 3s to o wiele więcej wygody... Jak myślisz?
 • Helpful post
  #6
  darek_wp
  Level 28  
  Obciążalność zasilacza może być tak naprawdę dowolna. Im będzie większa tym stabilniejsze powinno być napięcie na wyjściu zasilacza. Rozsądny limit mocy zasilacza jest ściśle powiązany z jego kosztem - im wieksza moc tym wyższa cena. Jeśli cena Cie nie przeraża to warto zainwestować w zasilacz zblizony parametrami do fabrycznego. Jedyny problem jest taki, że trafo do zasilacza na 175V trzeba wykonać na zamówienie - to jest główny koszt zasilacza.
 • #7
  jamesbond11
  Level 2  
  ok, bardzo dizekuje za odpowiedz :)