Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana grzejników w bloku

03 Cze 2011 17:53 10750 7
 • Poziom 18  
  Witam.

  Przygotowuje się do wymiany grzejników członowych z podłączeniem bocznym w mieszkaniu. Chciałbym wiedzieć jakie informacje muszę zebrać oprócz ciśnienia w układzie oraz temperatury, czy mogę założyć zawory na gałązkach przed kaloryferami ? Mieszkam na ostatnim piętrze i mam odpowietrzniki z zaworami na rurkach. To nie będzie problemem ? Rurki są calowe stalowe, myślałem nad grzejnikiem aluminiowym jak wygląda podłączenie ? Wystarczy zdjąć stary i nowy będzie po prostu dokręcony czy muszę dorabiać jakieś złączki ? Rozstaw rur to 500mm. I pytanie o obliczanie przykładowo jak pomieszczenie ma 11mkw (26m^3) to bierze się 40W na 1mkw czyli jakieś 400-500 W ? Kaloryfer w tym pomieszczeniu ma w tej chwili 10 członów wymiar 800x600mm.
 • Poziom 34  
  Jeden człon kaloryfera T-1 to (nominalnie, przy max. parametrach temperatury) 125w (jeśli TA-1 to 150w), czyli ten kaloryfer ma nominalną moc 1250w (a jeśli to TA-1 to 1500w). Pewnie chodzi o zawory na gałązkach powrotnych (na zasilającej zawsze jest zawór, obecnie najczęściej termostatyczny). Zawór na gałążce powrotnej jest nawet wskazany (oecnie jest tendencja, by te zawory były), gdyż umożliwia on odcięcie dopływu do grzejnika także z rurociągu powrotnego, w razie np. pęknięcia grzejnika (dopływ z zasilania wyłączamy waworem termostatycznym). Co do ciśnienia, to trzeba się dowiedzieć, jakie są jego maksymalne wartości w instalacji, by właściwie dobrać nowe grzejniki (po prostu chodzi o to, by one wytrzymały to ciśnienie). Większość grzejników aluminiowych ma właśnie rozstaw rur 500mm. (ale produkują też inne, więc przy zakupie trzeba zwrócić na to uwagę). Jeden człon grzejnika aluminiowego daje nieco więcej mocy cieplnej niż człon grzejnika żeliwnego (czyli 10 członów żeliwnych może być zastąpione przez 8-9 członów aluminiowych). Czy średnica rur 1 cal dotyczy gałązek, czy pionów? Jeśli gałązek, to jest to dziwnie dużo. Takie przekroje daje się w zasadzie tylko przy ogrzewaniu grawitacyjnym, ewentualnie wtedy, gdy jest bardzo duży grzejnik (np. 30 członów).
  Uwaga. Jeśli jeszcze nie ma zaworów na gałązkach na powrocie, to przed demontażem grzejników trzeba się upewnić, że woda z instalacji jest spuszczona (przynajmniej częściowo, by chociaż nie sięgała tego piętra), gdyż inaczej będzie powódź w mieszkaniu (woda w kaloryferach jest brudna).
  Standardowo grzejniki aluminiowe podłącza się do gałązek o średnicy 1/2'.
 • Poziom 18  
  Gałązki i piony, są tej samej średnicy.
 • Poziom 34  
  Doom napisał:
  Gałązki i piony, są tej samej średnicy.

  Nieraz tak bywa, ale zaskakująca jest średnica gałązek aż 1'. Co to jest za budynek? W bloku jest raczej niemozliwe, by było ogrzewanie grawitacyjne (a tak duże średnice gałązek daje się właśnie do grawitacyjnego). Gdy jest pompowe, to takie średnice stosowane są tylko do bardzo dużych grzejników (jeśli ma rozstaw 50 cm., to musiałby być np. 30-członowy). W ogóle to średnica nypla grzejnikowego, łączącego człony grzejnika aluminiowego wynosi właśnie 1' (dla członów żeliwnych te łączniki mają średnicę 5/4', chociaż obecnie niektórzy wytwórcy też robią z 1' złaczkami), czyli taka gałązka musiałaby być przykręcona wprost do członu, bez korka grzejnikowego. A jakiej średnicy był zawór przed starym grzejnikiem? Czyżby calowy? Na ogół daje się zawory 1/2' i wkręca się je do grzejnika (do korka grzejnikowego z otworem 1/2').
  Spotkałem się w Krakowie z instalacją C.O., gdzie gałązki mają średnicę 1'. To u znajomych (już nie żyją) w budynku poniemieckim (blok - a może jeszcze kamienica - 3-piętrowy, wybudowany w czasie II wojny światowej). Tam były grube, żeliwne grzejniki (z bardzo grubymi członami o dużej pojemności wody). Pierwotnie było tam ogrzewanie grawitacyjne, ale później dorobiono pompy (gdy zamontowano automatykę pogodową).
 • Poziom 18  
  Chyba popełniłem błąd, dziś zmierzyłem rurki suwmiarką wyszło 22.5mm co odejmując kilka warstw farby daje 3/4 cala... Czyli w tym momencie potrzebuje przejścia z 3/4 na 1/2 aby podłączyć grzejnik aluminiowy tak ?

  Moderowany przez mirrzo:

  Poprawiłem błąd: sówmiaraka, na SUWMIARKA

 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Średnica ZEWNĘTRZNA rury 22,5 mm. to oznacza średnicę wewnętrzną 15 mm., czyli jest to rura 1/2 cala. Teraz pragnę przypomnieć, że rura 1/2 oznacza średnicę WEWNĘTRZNĄ 15 mm., 3/8 to średnica WEWNĘTRZNA 10 mm., 3/4 to średnica WEWNĘTRZNA 20 mm. a 1 calowa rura to średnica wewnętrzna 25 mm. Czyli te wymiary w calach są UMOWNE - jedynie średnica WEWNĘTRZNA rury 1-calowej ma rzeczywiście 1 cal (tak samo 2-calowej - średnica wewnętrzna 50 mm.). Średnice gwintów są odpowiednio większe.
  Czyli do podłączenia grzejnika aluminiowego NIE TRZEBA ŻADNEJ ZŁĄCZKI REDUKCYJNEJ.
 • Poziom 18  
  Dzięki za informacje, czyli będzie łatwiej niż myślałem. Trzeba tylko przyciąć i nagwintować gałązkę na powrocie aby wszedł zawór i nie było problemów z podłączeniem grzejnika.

 • Poziom 24  
  Zacznij od pójścia do zarządcy budynku w sprawie warunków do spełnienia w celu wymiany grzejników. Dostaniesz pisemko z wszystkimi niezbędnymi informacjami (max ciśnienie w instalacji, max temperatura czynnika grzewczego, czy można stosować zawory na powrocie /kiedyś nie pozwalali więc montowało się na śrubunku, aktualnie jeśli masz podzielniki ciepła to zakładają plomby/)
  W tym pisemku również będzie napisane, jaką moc ma Twój człon grzejnika żeliwnego.
  Potrzebujesz również zgodę, na spuszczenie wody z układu.

  Grzejniki żeliwne są liczone przy parametrach 90/70 i na moc przy takich samych parametrach trzeba przeliczyć grzejnik zamienny.

  Pozdrawiam.