Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Doradźcie mi co kupić. Jaką kartę graficzną dokupić? Asrock 775Dual-880 Pro.

Impos 05 Jun 2011 13:27 3911 45
    daavid117
    Level 42  
    Przepraszam, a jak karta ma działać bez sterowników? Jeśli problem dotyczy sterowników, to pośrednio dotyczy karty. Niezależne jest to od systemu. Kwestia gier jest tutaj marginalna, bo nie wykonywano testów w grach typu GTA IV, gdzie głównie obciążany jest procesor. Poza tym były tam chyba testy syntetyczne. Nie jestem w stanie teraz przytoczyć dokładnych danych, bo nie pamiętam tytułu artykułu. Był on na benchmark.pl lub pclab. Poszukaj, poczytaj.

@UP: Tak, ale uogólniając można powiedzieć, że 3/4 procesorów dwurdzeniowych (poza i3) nie radzi sobie z kartami Nvidia. To z resztą wpłynęło na wybór karty, którą ja kupiłem. Miała być 9800GTX+, a jest 4870.
    Pultan
    Level 30  
    NIe wiem czy to dowód ale napiszę:
    Moja poprzednią kartą była 8800GTX i powiem że zadowolony nie byłem (PDC E2160(malpa)3.0.......3.6GHz) później nastąpiła zmiana na HD4830 i różnica była odczuwalna (TDU2 1280x1024 all max.) w dodatku większa niż by to wynikało z testów kart.
    Impos
    Level 11  
    dobra podjąłem już decyzje Dzięki Dawid za pomoc.

Można zamknąć.
    sad_madman
    Level 27  
    daavid117 wrote:
    Przepraszam, a jak karta ma działać bez sterowników?

Ma działać na innej jej wersji.

daavid117 wrote:
    Niezależne jest to od systemu.

No patrz - a na labie ludzie różnie się wypowiadają względem wydajności na XP i Win7.
    daavid117
    Level 42  
    Gdybym mógł odkopać test, w którym były ogromne różnice w fps oraz wynikach syntetyków to bym Ci go pokazał. Nie tylko ja tutaj odradzam GeForce do słabszych procesorów, bo wiele osób chyba ten test czytało. Ta dyskusja nie ma sensu. Poza tym tak czy siak używane Radeon'y właściwie przy każdym budżecie są lepszym wyborem.
    sad_madman
    Level 27  
    Póki co słyszę tylko jakieś głupoty o tym, że do Nvidia nie ma sensu dwurdzeniowców nie poparte zupełnie ŻADNYMI testami. Ciągle słyszę, że coś takiego istnieje ale jakoś linku nie dostaje. Czekam... W szczególności czekam na test potwierdzający że do dowolnej karty Nvidia z serii od 8xxx i na dowolnym systemie i na dowolnym sterowniku taki spadek występuje.
    daavid117
    Level 42  
    Jakim dowolnym sterowniku? Mówiłem o nowych sterownikach. Póki co to siedzisz przed komputerem wypisując jakieś roszczenia typu "daj link" zamiast samemu nieco poszukać. Mi nie zależy na tym byś mi wierzył, czy wiedział na ten temat cokolwiek. Sam chyba powinieneś dążyć do powiększania swej wiedzy w temacie. Tak więc szukaj, czytaj, ucz się, bo nikt Ci tutaj linku nie przytoczy, bo test ten był publikowany dobre pół roku temu. Ja już skończyłem.

A niech Ci będzie niewierny Tomaszu: Link. Jeden z kilku testów z tamtego czasu. W przypadku Ati spadek wynosi najczęściej około 10% fps. Przy GeForce spadek jest dużo wyraźniejszy i często wynosi aż 35% fps. I tak, występuje to przy 7 i Vista (DX10) o czym widać zapomniałem i w tym miejscu zwracam honor.
    sad_madman
    Level 27  
    daavid117 wrote:
    Mówiłem o nowych sterownikach.

daavid117 wrote:
    I tak, występuje to przy 7 i Vista (DX10) o czym widać zapomniałem i w tym miejscu zwracam honor.

Teraz przeczytaj swoje posty od początku. Twierdziłeś, że dla każdej karty Nvidia z serii 8xxx i nowszej istnieje spadek wydajności i jednocześnie zapominasz o takiej "błahostce" jak typ systemu, mimo tego, że najpopularniejszym systemem na rynku jest XP. Tak więc najpierw przeczytaj te wszystkie testy z których nawet znajdziesz informacje, że zależy to także od procesora zamiast pisać w każdy temacie coś typu "Stanowcze NIE dla Nivida + dwa rdzenie) i dopiero wtedy zacznij pisać takie komentarze ale z konkretną adnotacją jakiej sytuacji to dotyczy.
    daavid117
    Level 42  
    Dotyczy to nawet mocnych dwurdzeniowych i5 więc jakich nie ma dotyczyć? Ja potrafię się przyznać do błędu. Widzę, że Ty nie. Dzisiaj wszyscy instalują "7" do nowych zestawów dlatego odradzam GeForce do dwóch rdzeni.
    sad_madman
    Level 27  
    Powiedz mi tylko na czym polega mój błąd ? Na tym, że udowadniam, że ogólnikowe stwierdzenie jest głupotą ?
    daavid117
    Level 42  
    Uzasadnij na jakiej podstawie twierdzisz, że uogólnianie w tym przypadku jest błędem? Nawet jedne z najmocniejszych dwurdzeniowych procesorów (i5) nie radzą sobie z GeForce. Chyba tylko najmocniejsze i3 na 1155 dają swobodę działania, ale testu takiego nie znalazłem. Co do systemu to przecież przyznałem, że się myliłem, ale uzasadniłem tą kwestię. Ty za to, mimo iż dostałeś do ręki test, w którym jasno stoi, że GeForce na DX10 obciąża procesor tak bardzo, że występują dramatyczne spadki fps nadal doszukujesz się w tym o czym mówię jakichś błędów. Głupotą jest ignorancja i nieumiejętność przyswojenia informacji niezgodnych z własnym rozumowaniem. Dalsza dyskusja nie ma sensu, bo mówiąc o głupocie naruszyłeś zasady dobrej dyskusji. Tak samo z resztą nie podając żadnych argumentów. Tak więc w tym temacie to już wszystko.
    sad_madman
    Level 27  
    Czyli rozumiem, że wszystko co napisałem wcześniej nie jest żadnym argumentem ? Dobra. No to napiszę wszystko w punktach i Ty się odniesiesz do każdego z nich. Jednak najpierw zacznę od słynnego zdania:
    daavid117 wrote:
    Tak, do GeForce bez trzech rdzeni nie podchodź, że się tak wyrażę.

Teraz przejdę do sedna, biorąc po prostu tą kwestię na logikę.

1. DX10
    To jest najważniejszy punkt. Ten słynny narzut dotyczy sytuacji mającej miejsce przy generowaniu obrazu za pomocą DX10. Dlatego też należy wyeliminować systemy operacyjne, które go nie obsługują. Tutaj mam informację o udziale XP na rynku. W styczniu wynosił on 56,7%. Do rozważań przyjmuję 50%. Druga kwestia to taka, że występuje to na kartach obsługujących DX10 (o narzutach względem DX11 nie mogę znaleźć nic bo za mało jest tytułów). Tutaj posłużę się informacjami z tej strony wg której karty z obsługą DX10.x stanowią 57% (jednak brak informacji, ile z nich działa na systemach z DX10).
    Inna kwestia - czy przypadkiem wiele gier nie ma tryby DX9 ? Czy przypadkiem nie da się go wymusić na Vista/Win7 ?

2. Wersja sterownika - skoro mowa o narzucie sterownika to w końcu jest to rzecz kluczowa. Nie uważasz, że C2D i karty z zunifikowanym shaderami są na rynku od kilku lat ale dopiero teraz topowym tematem jest to obciążanie procesora przez sterownik ? Dlatego też odpowiednio dobierając sterownik to karty graficznej możemy zdobyć kilka FPS.

3. Następna kwestia to taka, że w linku który podałeś jest wyraźnie napisane ( tabelce) że samo przejście na nowszy system powoduje spadek wydajności bez względu na liczbę rdzeni. Tak w ogóle to sądzę, że coś dziwnie dobrali te procesory do testów.

4. Tutajk znalazłem taki fajny teścik Maxforces'a. Co prawda dotyczy on różnic między XP a win7 ale mówi bardzo wiele w interesującej nas kwestii. Jak widać w teście zostało uzyskane coś co na Intelu jest nie możliwe - a mianowicie test tego samego procesora na X4 i na X2. Jednak co jest najważniejsze - w teście użyta została karta EVGA GTX480 1536MB. Przeczytaj sobie test, porównaj sobie słupeczki. Najczęściej nie ma różnicy między DX albo spadek w nowszej odsłonie dotyczy zarówno X2 jak i X4.

Z powyższych powodów uważam, że dalsze rozgłaszanie "Nvidia + dwa rdzenie = stanowcze nie" uważam za bezsensowne bo najpierw musi powstać test uwzględniający:
    - wydajność w DX9 i DX10/11
    - procesory ze stajni AMD (najlepiej unlock lub dwa z tej samej rodziny) oraz Intela (tutaj jest ogromny kłopot z takim doborem)
    - różne wersje sterownika
    - jakaś karta od AMD oraz Nvidia
    Kasek21
    Level 43  
    Marka i model zasilacza?
    Jaki CPU?
    Jaki budżet?
    czego oczekujesz po wymianie karty? W jakie tytuły gier zamierzasz grać?
    dodo84
    Level 1  
    Procesor Intel(R) Pentium(R) D 2X 3 GHZ
    A zasilacz tylko wiem tyle ile podałem czyli BTX 450W
    Budżet jeszcze nie wiem chciałem tylko się dowiedzieć ile by to kosztowało i jaka karta by pasowała do tej płyty czy lepiej odłożyć sobie i kupić cały nowy komputer.
    Chciałbym grać w takie gry:
    Assassin's Creed wszystkie części
    Wiedźmin 2 (chociaż na średnich-wysokich)
    Battlefield 3 (chociaż na średnich)
    Alan Wake
    wariato
    Level 43  
    Z tym procesorem i kiepskiej jakości zasilaczem nie ma co myśleć o BF3. Szykuj się do wymiany jednostki. Jeśli posiadasz dysk twardy oraz napęd na SATA, to można do 1000-1500 zł już coś solidnego złożyć.
    Kasek21
    Level 43  
    Do tych gier to zmiana komputera.