Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulator ładowania z przełącznikiem wejścia 230V/12V

McKansy 03 Jun 2011 23:29 2385 2
Tespol
    McKansy
    Level 14  
    Witam,

Chciałbym zbudować sobie prosty regulator ładowania zwykłego akumulatora z samochodu (może w przyszłości zmieniony na żelowy, na razie musi zostać ten), jednak z pewną funkcją - przełączania źródła prądu ładowania akumulatora. Jedne źródło, to ogniwa słoneczne (oparte o moduły Peltiera, wiem, że to słabe, ale na razie zamierzam przetestować), natomiast drugie to po prostu prąd z sieci 240V~. Chodzi o to, żeby w trakcie, gdy jest dostarczany prąd z ogniwa słonecznego, regulator korzystał do ładowania z tego prądu, natomiast w przypadku, gdy np. nastawiane napięcie (z tego co wiem, wraz z rozładowaniem akumulatora, maleje jego napięcie) przekroczy jakiś dolny próg, ma rozpocząć się ładowanie z prądu sieciowego, oczywiście to tylko ale w przypadku, gdy będzie takie zapotrzebowanie na energię z akumulatora (gdy np. nie będzie korzystania z jego energii, nie ma się włączać ładowanie z sieci).

Jestem bardzo początkującym z elektroniki, więc samemu nic nie wymyślę, także jedyne wyjście to pomocna rada i ew. linki do gotowych schematów, z których po złączeniu w całość mógłbym coś wykombinować wedle moich oczekiwań ;)

Bardzo proszę o pomoc,
    Dziękuję i pozdrawiam!
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Tespol
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Transformator 230VAC, ok 16VAC na wyjściu, kilka amperów, zwykły przełącznik NO-NC, regulator napięcia i prądu ładowania (hasło : Szukaj na Elektrodzie) i na początek tyle.
    Później pomyślimy o automatycznym przerzucaniu źródeł - zamiast przełącznika jakiś komparator z wyj. przekaznikowym, możliwy pomiar napięcia z baterii słonecznej.
    McKansy
    Level 14  
    Krzysztof Kamienski wrote:
    Transformator 230VAC, ok 16VAC na wyjściu, kilka amperów, zwykły przełącznik NO-NC, regulator napięcia i prądu ładowania (hasło : Szukaj na Elektrodzie) i na początek tyle.

Rozumiem, że na razie chodzi o "załatwienie sprawy" ładowania akumulatora z sieci tak? Jeśli dobrze skapowałem, to muszę mieć na początek po prostu prostownik ładowania akumulatorów. Szło by iść na skróty i kupić gotowy prostownik do ładowania, ale to byłoby nie zgodne z moim zamiarem - zbudowanie czegoś od postaw, poza tym gotowe to szmelc chiński. Tak więc po krótkich poszukiwaniach w internecie, wybrałem coś takiego (wybrałem, dlatego, że nie mam jako tako żadnych elementów niepotrzebnych w domu i muszę to kupić):

1. Transformator - wyszukałem toroidalny 230V/18V - http://toroidy.pl/index.php?page=shop.product..._id=19&option=com_virtuemart&Itemid=3&lang=pl

2. Regulator napięcia i prądu ładowania - znalazłem coś takiego - http://sklep.avt.pl/p/pl/48172/ladowarka+akum...-200ah+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html - oczywiście szukałem na forum gotowych schematów, ale jakoś nie przemawiają one do mnie, w sensie takim, że po prostu nie wiem, czy jest to dokładnie taki układ, jakiego szukam - w tym avt jest max. pojemność ładowanych akumulatorów aż do 200Ah (dlatego takie mocne trafo wybrałem i aktualnie mam akumulator 100Ah) prądem aż do 20A i ograniczenie ładowania po przekroczeniu ustalonego napięcia.

Wydaje mi się, że chyba dobrze zrozumiałem i w tym kierunku powinienem iść?
    Dziękuję bardzo za pomoc ;)