Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator ładowania z przełącznikiem wejścia 230V/12V

03 Cze 2011 23:29 2145 2
  • Poziom 14  
    Witam,

Chciałbym zbudować sobie prosty regulator ładowania zwykłego akumulatora z samochodu (może w przyszłości zmieniony na żelowy, na razie musi zostać ten), jednak z pewną funkcją - przełączania źródła prądu ładowania akumulatora. Jedne źródło, to ogniwa słoneczne (oparte o moduły Peltiera, wiem, że to słabe, ale na razie zamierzam przetestować), natomiast drugie to po prostu prąd z sieci 240V~. Chodzi o to, żeby w trakcie, gdy jest dostarczany prąd z ogniwa słonecznego, regulator korzystał do ładowania z tego prądu, natomiast w przypadku, gdy np. nastawiane napięcie (z tego co wiem, wraz z rozładowaniem akumulatora, maleje jego napięcie) przekroczy jakiś dolny próg, ma rozpocząć się ładowanie z prądu sieciowego, oczywiście to tylko ale w przypadku, gdy będzie takie zapotrzebowanie na energię z akumulatora (gdy np. nie będzie korzystania z jego energii, nie ma się włączać ładowanie z sieci).

Jestem bardzo początkującym z elektroniki, więc samemu nic nie wymyślę, także jedyne wyjście to pomocna rada i ew. linki do gotowych schematów, z których po złączeniu w całość mógłbym coś wykombinować wedle moich oczekiwań ;)

Bardzo proszę o pomoc,
    Dziękuję i pozdrawiam!
  • Poziom 43  
    Transformator 230VAC, ok 16VAC na wyjściu, kilka amperów, zwykły przełącznik NO-NC, regulator napięcia i prądu ładowania (hasło : Szukaj na Elektrodzie) i na początek tyle.
    Później pomyślimy o automatycznym przerzucaniu źródeł - zamiast przełącznika jakiś komparator z wyj. przekaznikowym, możliwy pomiar napięcia z baterii słonecznej.
  • Poziom 14  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Transformator 230VAC, ok 16VAC na wyjściu, kilka amperów, zwykły przełącznik NO-NC, regulator napięcia i prądu ładowania (hasło : Szukaj na Elektrodzie) i na początek tyle.

Rozumiem, że na razie chodzi o "załatwienie sprawy" ładowania akumulatora z sieci tak? Jeśli dobrze skapowałem, to muszę mieć na początek po prostu prostownik ładowania akumulatorów. Szło by iść na skróty i kupić gotowy prostownik do ładowania, ale to byłoby nie zgodne z moim zamiarem - zbudowanie czegoś od postaw, poza tym gotowe to szmelc chiński. Tak więc po krótkich poszukiwaniach w internecie, wybrałem coś takiego (wybrałem, dlatego, że nie mam jako tako żadnych elementów niepotrzebnych w domu i muszę to kupić):

1. Transformator - wyszukałem toroidalny 230V/18V - http://toroidy.pl/index.php?page=shop.product..._id=19&option=com_virtuemart&Itemid=3&lang=pl

2. Regulator napięcia i prądu ładowania - znalazłem coś takiego - http://sklep.avt.pl/p/pl/48172/ladowarka+akum...-200ah+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html - oczywiście szukałem na forum gotowych schematów, ale jakoś nie przemawiają one do mnie, w sensie takim, że po prostu nie wiem, czy jest to dokładnie taki układ, jakiego szukam - w tym avt jest max. pojemność ładowanych akumulatorów aż do 200Ah (dlatego takie mocne trafo wybrałem i aktualnie mam akumulator 100Ah) prądem aż do 20A i ograniczenie ładowania po przekroczeniu ustalonego napięcia.

Wydaje mi się, że chyba dobrze zrozumiałem i w tym kierunku powinienem iść?
    Dziękuję bardzo za pomoc ;)