Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bzyczenie w głośnikach po włączeniu świateł

vieviur8 03 Cze 2011 23:38 1482 3
  • #1 03 Cze 2011 23:38
    vieviur8
    Poziom 2  

witam,
    temat wałkowany wielokrotnie, ale chciałem zasięgnąć jeszcze Waszej opinii co polecalibyście zrobić w tej sytuacji.

Mój samochód to BMW E46 330d kombi. Założyłem wzmacniacz Ground Zero 4410hpx, radio Alpine cda-117ri. Wszystkie kable puściłem lewym kanałem przy progu, którędy idzie też gruba wiązka kabli. Wzmacniacz podłączony grubymi kablami bezpośrednio do akumulatora (+ i -). Zakłócenia pojawiają się w momencie zapalania się żarówek z tyłu w lewym reflektorze (wiem, że chodzi głównie o lewy bo po wyjęciu z niego żarówek zakłócenia znikają).
    Podejrzewam, że problem jest w tym, że kable lecą tym samym kanałem co prąd do tego reflektora, ale czy to na pewno ten problem i jak sobie z tym poradzić?
    Co ciekawe, jak wyjąłem przewody na zewnątrz ponad próg to zakłócenia nie ustają, co prawda nie wyjąłem na całej długości bo nie rozkręciłem ponownie plastików pod kierownicą, także tam jeszcze był punkt gdzie biegną obok siebie, ale na pozostałej długości były od siebie oddalone. Co ciekawe jeszcze, jak włożyłem kable z powrotem pod próg i poruszam nimi w środku przyciskając je jakby do karoserii, efekt się zmniejsza, czasami słychać go tylko w jednym głośniku, jak puszczę przewody tak że oddalają się od karoserii to bzyczy znów nieco głośniej.

Próbowałem już następujące rzeczy:
    - podpiąłem innym chinch'em radio do wzmacniacza puszczając go przez środek samochodu na próbę, nic nie dało, tyle że kable do głośników nadal były w tym samym kanale,
    - żeby się przekonać czy zakłócenia nie powstają na powrocie ze wzmacniacza do głośników podłączyłem kolumnę głośnikową bezpośrednio do wzmacniacza ale też bzyczało,
    - próbowałem zetknąć masę kabla RCA do masy z akumulatora, też nic nie dało,
    - próbowałem podpiąć masę bezpośrednio z akumulatora, nic nie dało

- Nie próbowałem jeszcze wyjąć zupełnie kabli na zewnątrz.
    - Nie próbowałem podłączać filtra na zasilanie do radia.
    - Nie próbowałem podłączać + bezpośrednio z akumulatora, tylko idzie on z kostki.

Co sugerowali byście zrobić? Czy filtr może coś pomóc? Czy może trzeba jednak wyjąć te kable i puścić je którędy indziej (np środkiem auta)? A może zasilanie + i - bezpośrednio z aku mogłoby pomóc?

Dodam jeszcze, że nie ma znaczenia, czy auto jest zapalone czy nie, nawet naciśnięcie hamulca powoduje bzyczenie bo zapala się z tyłu światło, chociaż nieco mniejsze. Jedynie włączenie lewego kierunku nic nie zakłóca, mimo, że to ten sam reflektor.

0 3
  • Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • #3 04 Cze 2011 13:58
    vieviur8
    Poziom 2  

Hmm, mówisz, żeby spróbować zetknąć masę lampy z - akumulatora? spróbuję i dam znać czy coś dało.

Dodano po 24 [minuty]:

Nic nie dało, zetknąłem kablem masę lampy bezpośrednio z klemą minusową i żadnej różnicy.

0
  • #4 05 Cze 2011 21:32
    vieviur8
    Poziom 2  

No i pozbyłem się zakłóceń, ale po prostu skończyło się na tym, że rozebrałem wszystko, wyciągnąłem kable i puściłem środkiem auta. Roboty było sporo, ale nareszcie już nie ma bzyczenia. Także jednak po raz kolejny się sprawdziło, że mimo dobrych kabli i dobrego połączenia, jak się puści kabel sygnałowy tym samym kanałem gdzie leci kabel z prądem, to ma się zakłócenia. I ja się też nie ustrzegłem.

0