Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP 6720s - długie uruchamianie się komputera

malizna505 04 Cze 2011 12:33 2230 10
  • #1 04 Cze 2011 12:33
    malizna505
    Poziom 9  

Witam, od pewnego czasu mój laptop uruchamia się bardzo długo. Kiedyś było to kilkadziesiąt sekund i był gotowy do pracy, teraz zanim w ogóle system zacznie się wczytywać muszę odczekać około 1-2 minut a czasami dłużej. Poniżej foto na jakim etapie zatrzymuje się uruchamianie(ten ekran pokazuje się od razu po wciśnięciu przycisku Power), warto również dodać że podczas tej przerwy przez jakiś czas miga kontrolka od napędu, później przestaje.

HP 6720s - długie uruchamianie się komputera

Postanowiłem reinstalować system, po tym procesie dzieje się tak samo, zarówno na linuksie, jak i Windowsie. Aktualizowałem BIOSA(pobrałem aktualizację ze strony HP) - nic się nie zmieniło. W BIOSIE powyłączałem bootowanie innych napędów, został tylko HDD. - problem pozostał.

Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.
    Pozdrawiam

0 10
  • #2 04 Cze 2011 15:10
    ukasz.S
    Poziom 10  

Być może przyczyna jest w niekorzystnych ustawieniach Biosu. Jeśli masz taką opcje jak "quick boot" możesz spróbować ją zaznaczyć (u mnie jest taka opcja w Boot Settings Configuration). Jeśli masz jakieś animacje, dźwięki loga to można też spróbować to wyłączać (najczęsiej zakładka Advanced).

0
  • #3 04 Cze 2011 19:54
    malizna505
    Poziom 9  

Niestety nie posiadam żadnej z podanych opcji w biosie.

0
  • #4 04 Cze 2011 23:37
    Saian
    Poziom 10  

Zrób test dysku twardego oraz pamięci ram z poziomu Bios, sprawdź czy wszystko sprzętowo jest sprawnie. Jeżeli wszystko jest ok, to przwróć domyślne ustawienia w BIosie.

0
  • #5 06 Cze 2011 19:51
    malizna505
    Poziom 9  

Wykonałem to co w poście powyżej, wszystko w porządku ze sprzętem - ustawienia domyślne przywrócone - niestety nic się nie zmieniło, komputer się uruchamia długo jak się uruchamiał.

0
  • #6 06 Cze 2011 20:03
    Hucul
    Poziom 39  

Wyłączyć wszystkie inne opcje bootowania poza twardym dyskiem , przed restartem wyciągnąć płytę z napędu optycznego (najlepiej włączać z wysuniętą tacką napędu) odłączyć pendrajwy i czytniki kart .

0
  • #7 08 Cze 2011 10:49
    malizna505
    Poziom 9  

Nic nie pomogło:/ Zastanawiam się czy inicjowana jest podczas startu konsola dotykowa(synaptic w tym laptopie). Od jakiegoś czasu prawy przycisk przy konsoli zaczął szwankować, a teraz niestety jest zepsuty(tzn. oprogramowanie synaptic wskazuje jakby cały czas był wciśnięty). Być może to jest przyczyną takiego stanu rzeczy...

Być może jest jakaś opcja jaką udostępnia HP, która pozwala podglądać procesy startowe?

Pozdrawiam

0
  • #8 08 Cze 2011 11:30
    Hucul
    Poziom 39  

malizna505 napisał:
    Być może jest jakaś opcja jaką udostępnia HP, która pozwala podglądać procesy startowe?

Jeśli bootowanie stoi w miejscu na obrazie ze zdjęcia , to jest jeszcze przed uruchomieniem systemu operacyjnego i nie ma możliwości śledzenia działań komputera .
    Najczęstszą przyczyną takiego spowolnienia w tym miejscu jest pozostawienie płyty w napędzie i to pomimo ustawienia w BIOSie bootowania wprost z twardego dysku . Podobny efekt daje pendrive , karta pamięci , zewnętrzny dysk twardy .

0
  • #9 08 Cze 2011 14:55
    malizna505
    Poziom 9  

Nic z tych rzeczy nie jest podłączone, płyta również nie znajduje się napędzie.

0
  • #10 08 Cze 2011 17:36
    dinos83
    Poziom 33  

Odłącz napęd optyczny, możliwe ze bios ma problem z wykryciem. Sprawdź klawisz Tab, ESC czy pokaże POST, wtedy będziesz wiedział przy jakim etapie się zatrzymuje. Zobacz SMART dysku, może w czasie startu komputer analizuje go i wykrywa błąd, albo ma problem z wykryciem dysku.

malizna505 napisał:
    Od jakiegoś czasu prawy przycisk przy konsoli zaczął szwankować, a teraz niestety jest zepsuty(tzn. oprogramowanie synaptic wskazuje jakby cały czas był wciśnięty)

Odłącz touchpad do testu.

0
  • #11 20 Wrz 2011 10:45
    mag240
    Poziom 2  

Ja miałem ten sam problem i faktycznie wymiana napędu pomogła.

0