Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Atmega 32 bascom sterowanie fazowe mruganie żarówki

mradamf1985 04 Jun 2011 12:52 4042 8
Tespol
    mradamf1985
    Level 12  
    Witam

Męczę się z tym i mimo że powinno działać coś jest nie tak. Układ detekcji zera jest zrealizowany na pc814 (układ wg pewnej mądrej książki czas całej "szpilki 1,6ms). Układ wykonawczy to MOC3023 + BTA 16. Aby zobaczyć jak to działa bawiłem się z rozjaśnieniem od zera do 100%, i pierwsze 1/3 idzie idealnie następnie strasznie żarówka mruga, wariuje a sama końcówka rozjaśniania idzie znowu ładnie płynnie. Podejrzewam że to coś z moim programem, chociaż wzorowałem się na uruchomionych już przez innych. Kwarc 16000000.

Czas opóźnienia liczyłem sam, a potem wspomagałem się programem MOC z elektrody obliczenia te same, efekt też.

Mój program z ustawieniem 50% mocy:
    Code:
    [syntax=basic4gl]

$crystal = 16000000
    $regfile = "m32def.dat"
    Config Pinc.0 = Output
    Triak Alias Portc.0
    Reset Portc.0
    Config Timer1 = Timer , Prescale = 64
    Config Int0 = Rising

Stop Timer1
    On Timer1 On_timer1
    On Int0 Zero
    Enable Timer1
    Enable Int0
    Enable Interrupts
    Do
    Loop

On_timer1:

Stop Timer1

Triak = 1

Return

Zero:
     Triak = 0

Load Timer1 , 1250
     Start Timer1
    Return
    [/syntax]
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Tespol
  • Helpful post
    gray77
    Level 12  
    Ja mam taki program zrealizowany na Atmedze8.

Code: basic4gl
    Log in, to see the code

Stopień wykonawczy na MOC3020 i BT136 (więc się nie różni).
    Natomiast wykrywanie zera mam na 4N25. Może tutaj jest jakaś nieprawidłowość. Jeśli będziesz chciał to wrzucę mój schemat połączeń. Jak mówiłem, u mnie wszystko bezproblemowo działa.
  • Tespol
    mradamf1985
    Level 12  
    Efekt ten sam więc pewnie problem z tym przejściem przez zero. Projekt z którego zaczerpnąłem wartości rezystorów był w języku c, teraz widzę że projekty w Bascom miały troszkę inne wartości. W poniedziałek kupię i podmienię rezystory i zobaczę jeszcze na moim układzie, ale w razie by nie chciało ruszyć podrzuć swój schemat. Oglądałem go na oscyloskopie i ładne szpileczki robił dla obu połówek, ale nie sprawdzałem jak się to pokrywa z przebiegiem sieci, ale jak podzielę na atmedze to na 2 i sprawdzam co sekundę pisze ładne 50Hz tylko może za szybko się szpilka pokazuje!
  • Helpful post
    gray77
    Level 12  
    A przeliczyłeś wartości w tablicy na swój zegar 16MHz?

Orłem nie jestem ale z tego co tak widzę to 4N25 ma tylko jedną diodę a PC418 dwie w obie strony, więc wydaje mi się że tutaj może tkwić problem. Mogę się mylić ale jeśli Tobie nie działa a mi tak, to wszystko na to wskazuje.

Jak będę w domu to wrzucę Ci mój schemat połączeń a w szczególności detekcję zera. Podejrzewam jednak, że wielkich rozbieżności nie będzie. Sam zobaczysz i porównasz.

Mam nadzieję, że Ci to ruszy.
    mradamf1985
    Level 12  
    Nie przeliczałem zmieniłem kwarc na 8000000MHz i powinno być git. Dlatego wymienię rezystory i prawdopodobnie ruszy, myślałem że coś zrąbałem z programem ale widzę że to raczej sprzętowa wina. Przyglądnę mu się jeszcze w poniedziałek na oscyloskopie.
  • Helpful post
    gray77
    Level 12  
    mradamf1985 wrote:
    ... wymienię rezystory ...
    Nie wiem o jakich mówisz ale jeśli do wykrycia zera to ja mam tak: 220Vac na mostek przez 100kohm/2W a dalej z mostka na 4N25. Wyjscie na INT0 podciagniete do plusa przez 4k7.
    mradamf1985
    Level 12  
    Tu jet podobnie tylko że jest 2 rezystory 100k jaki że jest dwie diody. Tylko że ja się doczytałem że bardziej optymalnie jest 68k od strony sieci i 33k do plusa. Ale dam tak jak piszesz i powinno być git tylko dopiero w poniedziałek bo nie mam takich wartości pod ręką. Od nich zależy szerokość impulsu i tu pewnie jest pies pogrzebany.
    mradamf1985
    Level 12  
    Zabiegł pomógł :D. Po wymianie rezystorów na takie jak pisałem układ działa idealnie. Pozdrawiam.
    piwek9
    Conditionally unlocked
    Panowie skleciłem układ do regulacji obrotów silnika .
    Problem polega na tym że przy niższych obrotach szarpie wyżej działa OK. .
    Na żarówce przejście z 0 jasności lekko miga tak samo w pewnym momencie przy końcu jak jasność na ful.
    Ktoś z doświadczeniem pomógłby poczatkującemu?.
    Na żarówce mi nie zależy ale na silniku (silnik max 150W), niby jestem zadowolony z działania ale tak na 3+ , ale powiem szczerze że to mnie nie satysfakcjonuje
    Code: basic4gl
    Log in, to see the code

MOC3020 na schemacie zapomniałem zmienić
    Atmega 32 bascom sterowanie fazowe mruganie żarówki