Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega 32 bascom sterowanie fazowe mruganie żarówki

mradamf1985 04 Cze 2011 12:52 3508 8
  • #1 04 Cze 2011 12:52
    mradamf1985
    Poziom 12  

Witam

Męczę się z tym i mimo że powinno działać coś jest nie tak. Układ detekcji zera jest zrealizowany na pc814 (układ wg pewnej mądrej książki czas całej "szpilki 1,6ms). Układ wykonawczy to MOC3023 + BTA 16. Aby zobaczyć jak to działa bawiłem się z rozjaśnieniem od zera do 100%, i pierwsze 1/3 idzie idealnie następnie strasznie żarówka mruga, wariuje a sama końcówka rozjaśniania idzie znowu ładnie płynnie. Podejrzewam że to coś z moim programem, chociaż wzorowałem się na uruchomionych już przez innych. Kwarc 16000000.

Czas opóźnienia liczyłem sam, a potem wspomagałem się programem MOC z elektrody obliczenia te same, efekt też.

Mój program z ustawieniem 50% mocy:

Code:
    [syntax=basic4gl]

$crystal = 16000000
    $regfile = "m32def.dat"
    Config Pinc.0 = Output
    Triak Alias Portc.0
    Reset Portc.0
    Config Timer1 = Timer , Prescale = 64
    Config Int0 = Rising

Stop Timer1
    On Timer1 On_timer1
    On Int0 Zero
    Enable Timer1
    Enable Int0
    Enable Interrupts
    Do
    Loop

On_timer1:

Stop Timer1

Triak = 1

Return

Zero:
     Triak = 0

Load Timer1 , 1250
     Start Timer1
    Return
    [/syntax]

0 8
  • Pomocny post
    #2 04 Cze 2011 15:58
    gray77
    Poziom 12  

Ja mam taki program zrealizowany na Atmedze8.

Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Stopień wykonawczy na MOC3020 i BT136 (więc się nie różni).
    Natomiast wykrywanie zera mam na 4N25. Może tutaj jest jakaś nieprawidłowość. Jeśli będziesz chciał to wrzucę mój schemat połączeń. Jak mówiłem, u mnie wszystko bezproblemowo działa.

0
  • #3 04 Cze 2011 16:34
    mradamf1985
    Poziom 12  

Efekt ten sam więc pewnie problem z tym przejściem przez zero. Projekt z którego zaczerpnąłem wartości rezystorów był w języku c, teraz widzę że projekty w Bascom miały troszkę inne wartości. W poniedziałek kupię i podmienię rezystory i zobaczę jeszcze na moim układzie, ale w razie by nie chciało ruszyć podrzuć swój schemat. Oglądałem go na oscyloskopie i ładne szpileczki robił dla obu połówek, ale nie sprawdzałem jak się to pokrywa z przebiegiem sieci, ale jak podzielę na atmedze to na 2 i sprawdzam co sekundę pisze ładne 50Hz tylko może za szybko się szpilka pokazuje!

0
  • Pomocny post
    #4 04 Cze 2011 17:04
    gray77
    Poziom 12  

A przeliczyłeś wartości w tablicy na swój zegar 16MHz?

Orłem nie jestem ale z tego co tak widzę to 4N25 ma tylko jedną diodę a PC418 dwie w obie strony, więc wydaje mi się że tutaj może tkwić problem. Mogę się mylić ale jeśli Tobie nie działa a mi tak, to wszystko na to wskazuje.

Jak będę w domu to wrzucę Ci mój schemat połączeń a w szczególności detekcję zera. Podejrzewam jednak, że wielkich rozbieżności nie będzie. Sam zobaczysz i porównasz.

Mam nadzieję, że Ci to ruszy.

0
  • #5 04 Cze 2011 18:33
    mradamf1985
    Poziom 12  

Nie przeliczałem zmieniłem kwarc na 8000000MHz i powinno być git. Dlatego wymienię rezystory i prawdopodobnie ruszy, myślałem że coś zrąbałem z programem ale widzę że to raczej sprzętowa wina. Przyglądnę mu się jeszcze w poniedziałek na oscyloskopie.

0
  • Pomocny post
    #6 04 Cze 2011 19:19
    gray77
    Poziom 12  

mradamf1985 napisał:
    ... wymienię rezystory ...
    Nie wiem o jakich mówisz ale jeśli do wykrycia zera to ja mam tak: 220Vac na mostek przez 100kohm/2W a dalej z mostka na 4N25. Wyjscie na INT0 podciagniete do plusa przez 4k7.

0
  • #7 04 Cze 2011 19:59
    mradamf1985
    Poziom 12  

Tu jet podobnie tylko że jest 2 rezystory 100k jaki że jest dwie diody. Tylko że ja się doczytałem że bardziej optymalnie jest 68k od strony sieci i 33k do plusa. Ale dam tak jak piszesz i powinno być git tylko dopiero w poniedziałek bo nie mam takich wartości pod ręką. Od nich zależy szerokość impulsu i tu pewnie jest pies pogrzebany.

0
  • #8 06 Cze 2011 16:22
    mradamf1985
    Poziom 12  

Zabiegł pomógł :D. Po wymianie rezystorów na takie jak pisałem układ działa idealnie. Pozdrawiam.

0
  • #9 21 Maj 2012 20:43
    piwek9
    Warunkowo odblokowany

Panowie skleciłem układ do regulacji obrotów silnika .
    Problem polega na tym że przy niższych obrotach szarpie wyżej działa OK. .
    Na żarówce przejście z 0 jasności lekko miga tak samo w pewnym momencie przy końcu jak jasność na ful.
    Ktoś z doświadczeniem pomógłby poczatkującemu?.
    Na żarówce mi nie zależy ale na silniku (silnik max 150W), niby jestem zadowolony z działania ale tak na 3+ , ale powiem szczerze że to mnie nie satysfakcjonuje

Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

MOC3020 na schemacie zapomniałem zmienić
    Atmega 32 bascom sterowanie fazowe mruganie żarówki

0