Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka własnej konstrukcji

gedosmarek 04 Cze 2011 19:34 13049 17
  • Witam wszystkich.
    Chciałbym zaprezentować moją konstrukcję spawarki zbudowanej na podstawie schematu ruskiej spawarki z kilkoma modyfikacjami (tj.ze spawarki 140A i tym podobnych). Spawałem elektradami Φ 4.
    Nie jestem wstanie określić zakresu działania. Części z demontażu, rdzeń e 71.

Spawarka własnej konstrukcji Spawarka własnej konstrukcjiSpawarka własnej konstrukcji Spawarka własnej konstrukcji Spawarka własnej konstrukcji

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    gedosmarek
    Poziom 10  
    Specjalizuje się w: komputery
    gedosmarek napisał 20 postów o ocenie 9, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Tychy. Jest z nami od 2007 roku.
    robokop
    Moderator Samochody
    O Matko Boska....
    -brak chłodzenia transformatora,
    - brak chłodzenia kluczy falownika i kosmicznie długie kable do nich,
    - elementy z pourywanymi i dotykającymi radiatora nóżkami,
    - dziwne plastikowe obudowy ( puszka wtynkowa, obudowa KM),
    - czujnik badający temperaturę panela podłogowego,
    Wybacz, kabaret.
    gedosmarek
    Poziom 10  
    Czujnik badający temperaturę został wyciągnięty z transformatora w celu demonstracyjnym, gdzie ty to "widzisz brak chłodzenia kluczy falownika i kosmicznie długie kable do nich". Falownik jest chłodzony oraz zamontowany na płytce drukowanej , tak jak sterownik. Te przewody to doprowadzenie prostownika po stronie wtórnej transformatora. Elementy z pourywanymi i dotykającymi radiatora nóżkami to prostownik i to tak musi być. Spawarka robiona z zapasów. Zakupiłem tylko E71 i IRG4PC50U.
    Trabi
    Poziom 36  
    "TO" też "musi być" ? 8-O

Spawarka własnej konstrukcji

Nie oceniam..... :/ bo nie mam skali.
    gedosmarek
    Poziom 10  
    Nie wiem czy zwróciłeś uwagę ale ta dioda nie jest podłączona. W czasie prób uległa spaleniu i musiałem ją po prostu odlutować.
    kidu22
    Poziom 35  
    To do działu DYI madafaka.
    1. Wzorowałeś sie na ruskiej spawarce też jakością wykonania i rozmieszczeniem elementów?
    2.Topić elektrode 4mm mozna ale przetopu 140A nie zrobi . Czasami spawam łyżki /zęby koparek to i 350A jest za mało , więc 140A to między bajki.
    3. Panel bardzo audiofilski :) .

Spawarka jak spawarka zamknąć zaspawać obudowe i jakoś będzie to wyglądało i spawało.

Z + widzę softstart, i ochronę przed dotykiem pośrednim.

Ze śmiesznych rzeczy - możesz zanieść do serwisu komputerowego i nakazać naprawę :) .
    karino13
    Poziom 12  
    No coz widze tu tylko samych krytykow jak to w naszym kraju,pochwalcie sie panowie swoimi osiagnieciami to tez sie posmiejemy.
    gedosmarek nie jest zle ,prototypy tak wygladaja,maszyne nalezalo by teraz dopiescic i poprawic wiele rzeczy czyli pogon do perfekcji.
    kidu22
    Poziom 35  
    Ja tam 17 lat temu zacząłem swoją przygode z DYI od wzmacniacza caraudio 100W na przetwornicy impulsowej. Kto wtedy miał to , BUZ 11 kosztowały majątek.
    Od tego czasu robie różne DYI.
    Wiem że niektórzy sa szkolnikami , nie mają hajsu, ale porządek to klucz do profesjonalizmu.

Ile popracują mosfety na 10cm kabelkach??? Jak sie utopi przewód to bedzie niezły bigos.
    kidu22
    Poziom 35  
    Godzina dobroci i wyrozumiałości włąśnie nastąpiła.

Pokaż scieg spawu jak to działa to podyskutujemy.
    SKM 1964
    Poziom 33  
    Witam.Zgodzę się z powyższą wypowiedzią,że prąd 140A to za mało lecz do elektrody Φ3.25 wystarczający w zupełności.Sam miałem kiedyś do czynienia z ruską technologią i podziwiam cie że ją zastosowałeś.Kiedyś przymierzałem się do budowy małego inwertera z wykorzystaniem elementów z TV na podstawie ruskiego
    schematu ale dałem sobie spokój.Teraz buduje spawarkę 140A wg.schematu umieszczonego na elektrodzie.Pozdrawiam
    Freddy
    Poziom 43  
    Tragedia !!!, brak jakiejkolwiek dbałości o staranność, wykonanie fatalne - temat nadaje się tylko do kosza - zaniża poziom forum !
    Prąd 140A to akurat dla elektrody 2,5 a w ostateczności 3,25mm, ale nie do 4mm !
    Freddy
    Poziom 43  
    SKM 1964 napisał:
    Witam.
    Kolego Freddy sprubój sobie pospawać elektrodą Φ2.5 na prądzie 140A
    ciągłym spawem wtedy pogadamy.Nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Próbowałem i spawałem, dlatego piszę. Nie podaję wiadomości z sufitu.
    robokop
    Moderator Samochody
    Freddy napisał:
    SKM 1964 napisał:
    Witam.
    Kolego Freddy sprubój sobie pospawać elektrodą Φ2.5 na prądzie 140A
    ciągłym spawem wtedy pogadamy.Nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Próbowałem i spawałem, dlatego piszę. Nie podaję wiadomości z sufitu.

To chyba dębowa ta elektroda była. Poczytaj może, popytaj doświadczonych spawaczy, dopiero dyskutuj, bo ośmieszyłeś się nieco. http://www.skladbaildon.pl/cont/esab/elektrody/materialy_krajowe.pdf
    VoltAmper
    Tłumacz Redaktor
    Freddy, 140A dla elektrody 2.5 to lekka ekstrawagancja i tu raczej dalsza dyskusja nie ma sensu. Natomiast mnie zastanawia co innego: jakim cudem to urządzenie w ogóle działa? Poprzednicy wymienili już chyba wszystkie możliwe niedociągnięcia więc ja sobie odpuszczę.
    Jeżeli to zadziałało w takiej konfiguracji jak na fotkach, to naprawdę nie lada fart.
    Do autora: mógłbyś zamieścić schematy całości.
    Do SKM 1964- Trochę zbyt rygorystycznie podchodzisz do rosyjskich rozwiązań układowych
    Miej na uwadze fakt, że większość elektrodowych kostrukcji spawarek na nich bazuje. :)
    Pozdrawiam
    VA
    SKM 1964
    Poziom 33  
    Witam
    Może masz i rację ale co do elektroniki w dawnych TV i starszych pojazdach samochodowych to ruskie stosowali wszystko na odwrót.Podchodząc do naprawy
    trzeba było przyjmować inny tok myślenia.Poza tym elementy półprzewodnikowe nie posiadały swoich odpowiedników,nóżki w innych miejscach,ciężko było coś dobrać.
    gedosmarek
    Poziom 10  
    Jest to połączenie trzech spawarek. Z węgierskiej antistick , zasilacz i wyłącznik termiczny , z polskiej sterownik falownika na TL 250 a z ruskiej cała reszta. Niestety nie mam schematu spawarki polskiej 140A.

Spawarka własnej konstrukcji Spawarka własnej konstrukcji