Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samoistna zmiana częstotliwości tunera

MAREK MRK 04 Cze 2011 21:13 2881 21
 • #1 04 Cze 2011 21:13
  MAREK MRK
  Poziom 18  

  Witam,
  posiadam tuner iGu TAT-103. Nigdzie nie mogę znaleźć schematu :(
  Nie mam pojęcia co jest nie tak, już tracę powoli cierpliwość :(
  Objaw jest następujący: tuner po ustawieniu danej częstotliwości ( obojętnie którym potencjometrem) po chwili sam zmienia sobie częstotliwość.
  Proszę, niech ktoś mi pomoże :cry: Mogę dać np. potrzebne zdjęcia. Chociaż osobiście mam już dość tego tunera :(

  0 21
 • #2 04 Cze 2011 21:52
  kriss51
  VIP Zasłużony dla elektroda

  O ile się zmieni, zawsze po tym samym czasie w górę czy w dół, stabilizator napięcia strojenia sprawdzony? Tuner strojony analogowo więc chyba ma przełącznik ARCZ? Daj fotki środka i przodu, bo sam nie mam map do niego.
  Fotkę z przodu już znalazłem jest tu tylko trzeba zjechać trochę niżej, bo u góry jest mała. To jakieś stare archiwum z allegro więc link mogę podać.

  Samoistna zmiana częstotliwości tunera
  Samoistna zmiana częstotliwości tunera

  Częstotliwość się zmienia na wyświetlaczu tylko czy i stacja ucieka. Za mało danych podałeś.


  Obrazki wkleiłem. [SP5ANJ]

  0
 • #3 04 Cze 2011 22:15
  MAREK MRK
  Poziom 18  

  Częstotliwość zmienia się różnie, w górę i w dół, o różne wartości, radio pogra czasem 10 minut, a czasem od razu po włączeniu częstotliwość "biega". Stabilizatorem napięcia jest dioda zenera o ile dobrze pamiętam 11V, zmieniłem na nową jakiś miesiąc temu. Tuner strojony po przez potencjometr 10kB (duży po prawej). są również małe potencjometry do strojenia różnych kanałów, które wybiera się przełącznikami. na każdym potencjometrze jest ten sam efekt, więc uszkodzenie potencjometrów raczej odpada. Tuner ma zakres AM oraz FM i na obu zakresach zmienia się częstotliwość. Dodam, że częstotliwości AM nigdy nie używałem i używać nie będę.
  Samoistna zmiana częstotliwości tunera Samoistna zmiana częstotliwości tunera Samoistna zmiana częstotliwości tunera Samoistna zmiana częstotliwości tunera Samoistna zmiana częstotliwości tunera Samoistna zmiana częstotliwości tunera

  Przepraszam za jakość zdjęć (robione telefonem), ale aparat zostawiłem u siostry, a będę dopiero w poniedziałek u niej.

  0
 • #4 04 Cze 2011 23:41
  kriss51
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Powymieniaj kondensatory napięcia strojenia zwłaczcza w głowicy obok varicapów, to zapewne jakieś kondensatory ceramiczne rzędu nF, elektrolity też w tej gałęzi warto wymienić. Potem dopiero zabierz się za samą heterodynę. Napięcie strojenia masz tylko około 11?. Nie czasem więcej tak około 20 lub 30V?

  0
 • #5 05 Cze 2011 07:58
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #6 05 Cze 2011 08:06
  veniceman11
  Poziom 9  

  Postawiłbym na zasilanie wariakapów. Stabilizator, albo jakiś równoległy kondensator. Nawet możesz to mierzyć woltomierzem na warikapach czy napięcie pływa.

  0
 • #7 05 Cze 2011 08:51
  gregorio27
  Poziom 31  

  Nie znam tego tunera, ale niemal pewne, że napięcie przestrajania warikapów powinno być grubo ponad 20V, by pokryć cały zakres.

  0
 • #8 05 Cze 2011 09:46
  MAREK MRK
  Poziom 18  

  Witam, jutro albo we wtorek kupię nowy miernik, więc pomiarów dokonam na nowym mierniku. I zrobię również lepsze zdjęcia, jak tylko dorwę aparat.

  0
 • #9 06 Cze 2011 13:29
  mkpl
  Poziom 37  

  gregorio27 napisał:
  Nie znam tego tunera ale niemal pewne że napięcie przestrajania warikapów po winno być grubo ponad 20V by pokryć cały zakres.


  Niekoniecznie. Spotkałem się z głowicą o przestrajaniu do 9V w sprzęcie z lat 90


  Wymień całą sekcje zasilacza napięcia strojenia. Groszowa sprawa a przynajmniej będzie pewność sprawności (elektrolity i małe ceramiki tez do wymiany)

  0
 • #11 07 Cze 2011 17:20
  Olek II
  Moderator

  MAREK MRK napisał:
  Witam, zmieniłem kondensatory i nadal się przestraja samo. Napięcie strojenia to 9,55V mierzyłem nowym miernikiem.  Gdzie mierzysz napięcie? Zmierz na suwaku potencjometra strojenia. Sprawdź czy nie pływa w czasie.

  0
 • #12 07 Cze 2011 20:04
  MAREK MRK
  Poziom 18  

  Witam, napięcie mierzę na potencjometrze i nawet podczas samoistnego przestrajania, napięcie ciągle jest takie samo.

  Dziękuję wszystkim za pomoc, ale uznałem że naprawa tego nie ma sensu i chyba kupię jakieś małą wierzę z mp3 i FM.

  Mam również pytanie, może troszkę odbiegające, za co przepraszam, ale czy może wiecie w jaki sposób jest sterowany układ wyświetlacza LC7258? Napięciowo czy częstotliwością?
  Przepraszam moderatora za odbieganie od tematu.

  0
 • #14 07 Cze 2011 20:53
  mkpl
  Poziom 37  

  Wymień jeszcze opornik który łączy napięcie przestrajania z diodą pojemnościową w heterodynie i same diody tez by się przydało (o ile dostaniesz)

  0
 • #15 07 Cze 2011 21:29
  MAREK MRK
  Poziom 18  

  Dziękuję za odpowiedzi. Opornik wymieniłem już dawno a diody nigdzie nie mogę dostać. Więc raczej dam sobie z tym spokój, bo podejrzewam że dioda.

  0
 • #16 08 Cze 2011 07:38
  Olek II
  Moderator

  Koledzy czytać z uwagą. Autor wyraźnie napisał:


  MAREK MRK napisał:
  Tuner ma zakres AM oraz FM i na obu zakresach zmienia się częstotliwość.


  To co heterodyna UKF ma wspólnego z AM? A padły obydwa generatory? w AM też?

  0
 • #17 08 Cze 2011 08:47
  mkpl
  Poziom 37  

  Heterodyna AM i FM mają prawdopodobnie wspólne napięcie strojenia (o ile nie przełączane) ja by jeszcze przyjrzał się zasilaniu głowicy które tez może wywołać pływanie częstotliwości i przyczyną tutaj może być styk na przełącznikach isostat

  0
 • #18 08 Cze 2011 16:35
  MAREK MRK
  Poziom 18  

  Napięcie jest wspólne, mierzyłem zarówno przed potencjometrami ( przy zasilaczu), za potencjometrami jak i również na płytce przy głowicy, i w każdym z tych punktów napięcie nie pływa. podejrzewam że generator padł, a naprawa nie będzie opłacalna, ze względu na brak dostępnych części.

  0
 • #19 08 Cze 2011 18:30
  mkpl
  Poziom 37  

  MAREK MRK napisał:
  Napięcie jest wspólne, mierzyłem zarówno przed potencjometrami ( przy zasilaczu), za potencjometrami jak i również na płytce przy głowicy, i w każdym z tych punktów napięcie nie pływa. podejrzewam że generator padł, a naprawa nie będzie opłacalna, ze względu na brak dostępnych części.  No bez przesady tyle jest tranzystorów i diod ze na pewno coś podpasuje. Ja pisałem nie o napięciu przestrajania a o napięciu zasilania całej głowicy jego stabilność tez ma jakiś tam wpływ na częstotliwość. W ostateczności możesz tam wstawić inna głowicę ale to naprawi tylko FM

  0
 • #21 08 Cze 2011 21:23
  Driver-
  Poziom 38  

  Myślę ze to nie jest kwestia niestabilnych napięć z suwaków potencjometrów przestrajania, lecz napięć które podawane są na warikapy w głowicy FM i obwodach AM. To znaczy że po drodze z suwaków do warikapów jest element lub układ, który jest uszkodzony. Wnioskuje to z tego że na obu zakresach AM i FM przeskakuje częstotliwość. Nie jest możliwe aby naraz wszystkie warikapy diabli wzięli. Dlatego trzeba zacząć od odwrotnej strony. Mianowicie znaleźć ścieżkę wchodzącą do głowicy, na której jest napięcie zależne od położenia suwaków i tam sprawdzić czy występują zmiany napięcia. Następnie idąc wzdłuż tej ścieżki sprawdzać gdzie ona dochodzi, do jakich elementów i po kolei je sprawdzać. Przykładowo ścieżka z głowicy dochodzi do opornika Rxxx, sprawdzamy napięcie na obu wyprowadzeniach. Zmiana od strony głowicy i brak zmian na drugim wyprowadzeniu świadczy o uszkodzeniu, jeśli na drugim wyprowadzeniu napięcie też się waha to idziemy dalej po kolejnej ścieżce itd. aż znajdziemy się punkcie gdzie przed elementem jest źle a za dobrze (napięcie stabilne). Przyczyna może byś trywialna np. zły lut, pęknięta ścieżka itp. Nie wiem jak przełączane są poszczególne suwaki czy przechodzą przez przełączniki na szynę zbiorczą i stamtąd na warikapy, wtedy przełączniki będą wzajemnie zależne. Przyciśnięcie jednego zwalnia inny. Czy też przełącza je elektronika np. układ scalony, do którego z jednej strony dochodzą napięcia z przełączników i z suwaków. W momencie przyciśnięcia przełącznika zmieniany jest stan logiczny na jednym z wejść, układ wybiera wejście danego suwaka i podaje napięcie przez jedno wyjście dalej na warikapy. Wtedy przełączniki będą niezależne i mono stabilne. Jeśli taki układ jest, to możliwe że to on jest walnięty. Napisz jak to jest przełączane bo niestety schematu nie znalazłem, więc snuje tylko domysły na podstawie noty katalogowej LC7257 (na dodatek w nieludzkim języku), a tam jest z tym układem powiązany LC7200 sterujący przełączaniem.

  0
 • #22 10 Cze 2011 20:30
  MAREK MRK
  Poziom 18  

  Przełączanie między AM a FM jest przyciskiem, a między potencjometrami również mechanicznie przyciskiem. Jestem raczej w 90% pewien że to wina diody, możliwe że generator walnięty. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Pomogły mi dużo. Zdecydowałem że raczej nie ma sensu naprawa i temat zamykam.
  Jeszcze raz bardzo dziękuję.

  0