Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak poprawnie podłączyć przewody od dźwięku z TV, wieży, komputera do głośników?

adash0 04 Cze 2011 21:30 8228 18
  • #1 04 Cze 2011 21:30
    adash0
    Poziom 7  

Witam wszystkich specjalistów od spraw dźwiękowych!

Poniżej zamieszczam mój schemat obrazowy jak wygląda podłączenie moich sprzętów w pokoju. Nie umiem jaśniej opisać i zobrazować tego problemu, więc jeśli ktoś czegoś nie rozumie proszę pytajcie, a opiszę to bardziej.

Problem jest następujący:
    Podłączenie tych urządzeń jest moim wykonaniem. Problem pojawia się gdy zwiększę głośność dźwięk potencjometrem z głośnika niskotonowego - z głośników wydobywa się buczenie, ale gdy odłącze TV z obwodu buczenie ustaje i jest prawie dobrze. Co zrobić, żeby niezależnie od wszystkich urządzeń dźwięk był czysty i bez charakterystycznych buczeń. Dodam też to, że gdy odłącze komputer z gniazdka oraz monitor to dźwięk kompletnie zanika w całości. Rozumiem, że chodzi o uziemienie, ale jak podłączyć nie zależnie od komputera?
    Jak poprawnie podłączyć przewody od dźwięku z TV, wieży, komputera do głośników?
    Chciałbym mieć czysty dźwięk z możliwością odłączenia komputera oraz monitora bez obaw, że zakłóci to dźwiękowi oraz bez potrzeby odłączać telewizor, żeby dźwięk z innych urządzeń był czysty, a nie z buczeniem w tle.

Z góry dzięki za profesjonalne odpowiedzi..

0 18
  • Pomocny post
    #2 05 Cze 2011 04:31
    borken007
    Poziom 18  

ok wszystko fajnie tylko ze nikt na forum nie jest jasnowidzem. Napisz pod co jest to wszystko podlączone (nazwa, model) w jaki sposob, daj jakies zdjecia. cokolwiek.

0
  • Pomocny post
    #3 05 Cze 2011 07:21
    pioterAos
    Poziom 17  

Buczenie często powodują leżące sobie z tyłu przewody doprowadzające sygnał do wzmacniacza a nie podłączone do źródła. Więc proponuję odłączać zawsze przewody od wzmacniacza.

0
  • #4 05 Cze 2011 13:12
    adash0
    Poziom 7  

:idea: Nie wszyscy znają się na tym co inni, więc opisują jak mogą. Czego nazwy mam jeszcze opisać jeśli napisałem co mogłem i znam? Czego zdjęcia mam zrobić jak wszystko jest na schemacie rozrysowane co tu mają zdjęcia pomóc? Wszystko jest zaizolowane lub podłączone. Mam co chwile schylać się i odłączać kable od wzmacniacza? Wygody w tym nie ma.. Potencjometrem wyłączam całkowicie wzmacniacz i głos do głośników, więc jak nie ma potrzeby to wiadome, że wyłączam, ale tu chodzi o to, że buczy w czasie gdy głos wydobywa się od komputera na głośniki, dam głośniej to buczy. W momencie jak chodzi telewizor to nie buczy do momentu gdy dam bardzo głośno. Mi chodzi w skrócie o podłączenie tak tych urządzeń, żeby było podłączone po ludzku i nie buczało. Gdybym dał temat jak podłączyć te urządzenia był by to lepszy temat? Tylko jeżeli mam już tak zrobione to pytam czy jest dobrze, czy zrobić od nowa, a może coś tylko poprawić. Jeśli już pytacie o coś to konkretniej, bo ja nie jestem z branży i nie wiem wszystkiego. Mogę wam cały album zdjęć zrobić, a i tak może nie być tego co ważne.

Jeszcze mi głośniki niektóre przestały działać, po próbach przełączania przy gnieździe od komputera. Jest tylko jedno wyjściowe audio, a podpięte są 3 kable od wzmacniacza + kabel od telewizora i wieży Hi-Fi. Ja się domyślam, że to pogodzić ciężko, ale wiem, że sie da, bo chcieć mieć "władze" nad wszystkimi urządzeniami które wydają dźwięk to nie luksus od wczoraj. Ktoś umie wymyślić schemat dla tych urządzeń, żeby wszystkie były włączone i żeby nie było żadnych zakłóceń i bezmyślnych prowizorycznych rozwiązań?

Posty scaliłem. [forestx]

0
  • Pomocny post
    #5 07 Cze 2011 22:44
    KIEROWCA_VW
    Poziom 35  

Na zamieszczonym schemacie wiele niejasności...

-co to za element przy komputerze, z którego biegną 3 linie do subwofera, po jednej do pozostałych urządzeń?
    -co jest źródłem dźwięku z telewizora ( gniazdo słuchawkowe, gniazdo SCART, bezpośrednio z głośnika?)
    -to samo tyczy się wieży, czemu podłączona jest z telewizorem?
    -jak połączone są sygnały z telewizora i wieży do komputera, tzn do jakich wejść?

Zapewne o takie szczegóły chodziło przedmówcom, sam schemat nie wiele tłumaczy, realne zdjęcia "mówią" więcej.

Dziwisz się, że nikt nie odpowiada, bo nie znając realiów nie można udzielić odpowiedzi...

0
  • #6 08 Cze 2011 09:23
    adash0
    Poziom 7  

- ten element to łączenie tych kabli. W tym momencie jest kostka. Za dużo po prostu kabli było, żeby podłączyć "normalnie" (moje rozwiązanie tymczasowe)

- bezpośrednio z głośnika

- bo od wieży idzie kabel do kompa przez cały pokój w listwie pod ścianą, a przy wieży jest telewizor i najprostszym rozwiązaniem było podłączyć się pod ten sam obwód.
    - mam rozumieć wejście do komputera? Mam jedno wejście, więc pod nie (posiadam trzy gniazda; wejście: pod głośniki, mikrofon i trzecie nawet nie wiem do czego służy, ale dźwięk z niego nie wychodzi)

Jeśli będzie trzeba zrobię zdjęcie tych gniazd.

0
  • Pomocny post
    #7 08 Cze 2011 11:34
    KIEROWCA_VW
    Poziom 35  

Cytat:
    - ten element to łączenie tych kabli. W tym momencie jest kostka. Za dużo po prostu kabli było, żeby podłączyć "normalnie" (moje rozwiązanie tymczasowe)

Tak nie można łączyć ! Proszę o foto.

Cytat:
    - bezpośrednio z głośnika

Złe połączenie, należy szukać sygnału na złączu SCART, ostatecznie z gniazda słuchawkowego

Cytat:
    - bo od wieży idzie kabel do kompa przez cały pokój w listwie pod ścianą, a przy wieży jest telewizor i najprostszym rozwiązaniem było podłączyć się pod ten sam obwód.

ŹLE! Takie połączenie jest właśnie źródłem zakłóceń.

Cytat:
    - mam rozumieć wejście do komputera? Mam jedno wejście, więc pod nie (posiadam trzy gniazda; wejście: pod głośniki, mikrofon i trzecie nawet nie wiem do czego służy, ale dźwięk z niego nie wychodzi)

Skoro komputer ma jedno wejście to jak rozróżnia co ma na wejściu?
    Jak łączysz 3 przewody od subwofera do jednego gniazda wyjściowego w komputerze?

Cytat:
    Jeśli będzie trzeba zrobię zdjęcie tych gniazd.

Koniecznie.

Pytanie.
    Czemu ma służyć ten "zestaw audio"?
    Czy komputer ma robić za "mikser", tzn ma sterować co jest aktualnie odtwarzane?
    (możliwe, że taką rolę pełni ta "cudowna" skrzynka łącząca przy komputerze, tego nie wiemy)
    W jakim celu wieża, która ma zapewne jakieś głośniki (tego nie wiemy) dodana jest do zestawu, skoro wielokrotnie więcej kanałów można odbierać z radia internetowego (prawdopodobnie komputer ma internet - tego nie wiemy), jak połączona jest wieża?

Wnioski:
    Poszukaj na znanym serwisie aukcyjnym jakiegoś używanego amplitunera, zmodyfikuj instalację, zrezygnuj z tego ogromu głośników bo i tak opierasz się o sygnał stereo (oprócz telewizora obecnie).
    Pozbędziesz się wieży, będzie możliwość niezależnego sterowania dźwiękiem bez zakłóceń (oczywiście przy prawidłowo wykonanych połączeniach)...

0
  • #8 09 Cze 2011 08:41
    adash0
    Poziom 7  

Ten "zestaw" ma służyć do obsługi głosu ze wszystkich urządzeń w pokoju. Od subofera mam na kablu pilota do włączania głosu oraz jego regulowania + regulacja basu. Mi takie rozwiązanie odpowiada, bo steruje głosem, a nie urządzeniami. Przydatna opcja np. gdy ktoś zadzwoni to wyłączam głos i jest cisza, wychodzę z domu wyłączam - cisza.
    Mamy w planach kupić nowy TV już na wysokim poziomie technicznym, a wieża pójdzie do oddania:) Czyli zostanie do obsługi TV, Komputer do subofera.

Ta wieża wiem że jest zbędna bo ma wszystko, ale używa się tylko radia, a miejsce zabiera, ale to muszę uzgodnić z dziewczyną:)
    Zdjęcia zrobię i dam na forum.

ZASTOSUJĘ SIĘ DO UWAG.

0
  • #9 23 Lip 2011 11:47
    adash0
    Poziom 7  

Cytat:
    Złe połączenie, należy szukać sygnału na złączu SCART, ostatecznie z gniazda słuchawkowego

Jest podpięte pod gniazdo słuchawkowe - dzięki temu głos nie wydobywa się przez głośnik z TV tylko idzie do subwoofera.

Cytat:
    Skoro komputer ma jedno wejście to jak rozróżnia co ma na wejściu?
    Jak łączysz 3 przewody od subwoofera do jednego gniazda wyjściowego w komputerze?

Kostką elektryczną, co można zrobić żeby działało. Jest to rozwiązanie tymczasowe i działa tylko nie do końca dlatego też powstał ten temat. Ogrom przewodów trzeba było jakoś złączyć.

Cytat:
    Czemu ma służyć ten "zestaw audio"?
    Czy komputer ma robić za "mikser", tzn ma sterować co jest aktualnie odtwarzane?
    (możliwe, że taką rolę pełni ta "cudowna" skrzynka łącząca przy komputerze, tego nie wiemy)

Ten zestaw audio ma służyć do zwykłego słuchania dźwięku z komputera, telewizora i wieży. Komputer nie pełni żadnej roli w kontroli dźwiękiem. Słucham muzyki lub oglądam film na komputerze, oglądam TV równocześnie czy też nie lub słucham radia z wieży.

Cytat:
    W jakim celu wieża, która ma zapewne jakieś głośniki (tego nie wiemy) dodana jest do zestawu, skoro wielokrotnie więcej kanałów można odbierać z radia internetowego (prawdopodobnie komputer ma internet - tego nie wiemy), jak połączona jest wieża?

Nie zawsze mam komputer włączony, a jak będzie w naprawie? Albo internet nie będzie działać to nie chce być pozbawiony np. radia. Czasem włączę radio internetowe, ale nie ma reguły kiedy. Mam ochotę słucham z kompa lub z wieży. Nie mamy lat 80 żeby tak się ograniczać do jednego rozwiązania. Jak widać na schemacie (zamieszczonym na samym początku tematu) głośniki są podpięte wyłącznie pod subwoofer którym mogę sterować: moc basów + głośność oraz wyłączać głos całkowicie łącznie z subwooferem.

Cytat:
    Poszukaj na znanym serwisie aukcyjnym jakiegoś używanego amplitunera

Do czego ma służyć ten "amplituner"?

Cytat:
    zmodyfikuj instalację,

Chcę zmodyfikować instalację, ale nikt nie wytłumaczył i nie pokazał np. w postaci schematu jak to ma wyglądać.

Cytat:
    zrezygnuj z tego ogromu głośników bo i tak opierasz się o sygnał stereo (oprócz telewizora obecnie).

Dlaczego mam rezygnować jeżeli mi to nie przeszkadza, są już ułożone na meblach po za tym dwa duże (kiedyś od wieży) + 5 małych od subwoofera, więc mało miejsca zajmują.

Cytat:
    Pozbędziesz się wieży, będzie możliwość niezależnego sterowania dźwiękiem bez zakłóceń (oczywiście przy prawidłowo wykonanych połączeniach)...

Właśnie mi się plany zmieniły, bo wieży się nie pozbędę, bo nie zawsze jest komputer włączony, a np. radia można posłuchać. Musi być jakiś sposób łączenia bez zakłóceń. Jak wykonać takie połączenia?

Reasumując proszę o instrukcję (schemat) jak podłączyć komputer, telewizor, wieże do subwoofera?
    Zamieszczam zdjęcia wejść tych urządzeń - jedyny problem to sposób ich podłączenia. Bardzo bym prosił o dokładny schemat jak podłączyć prawidłowo. Powtórzę, że telewizor jest podpięty do wyjścia słuchawkowego, więc dwa przewody.

Komputer

Wieża

Subwoofer

1
  • Pomocny post
    #10 23 Lip 2011 18:09
    jerzyf
    Poziom 22  

pioterAos napisał:
    Buczenie często powodują leżące sobie z tyłu przewody doprowadzające sygnał do wzmacniacza a nie podłączone do źródła. Więc proponuję odłączać zawsze przewody od wzmacniacza.

Ja to bym w tym przypadku postawił na tzw. pętle mas, o którą przy takich „alpejskich kombinacjach”, jakich tu autor postu się dopuścił nie trudno a wręcz było nie do uniknięcia. Pętla mas powstaje w sytuacji, gdy z jednego urządzenia biegną dwie masy do drugiego urządzenia, np. dwie linie sygnałowe z jednego urządzenia spotykają się w drugim urządzeniu. Buczenie (przydźwięk) jest jak w banku!.

0
  • #11 23 Lip 2011 18:36
    adash0
    Poziom 7  

Niech będą nawet tornada prądowe, tylko jak to poprawnie podłączyć? :)

0
  • Pomocny post
    #12 07 Sie 2011 21:22
    pioterAos
    Poziom 17  

Kabelkami 2 x jack pierwsze 3 od góry z komputerem, od czwartego (aux in) do telewizora za pomocą euro-złącza.

0
  • #13 07 Sie 2011 22:39
    adash0
    Poziom 7  

Wreszcie ktoś napisał konkretniej, a mało nawet tekstu:)

OK, od wzmacniacza trzy kable do komputera, ale jak z komputerem podłączyć gdy mam jedno wejście w nim?
    Mam takie rozgałęziacze na stanie może je wykorzystać?

A to euro złącze to rozumiem i da się tak zrobić.
    A jak podłączyć wieże do tego wszystkiego?
    Będzie wszystko działać z takim podłączeniem? Chodzi o np. dźwięk prawy, lewy jak na kino domowe przystało?

0
  • Pomocny post
    #14 08 Sie 2011 05:39
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Z tego co widzę wszystkie źródła sygnału masz 2-kanałowe (w tym również zintegrowany układ dźwiękowy na płycie w PC-cie) - czyli nie wykorzystane zalety 5.1.

Podłącz coś na próbę do Aux IN w tym Creativie i przetestuj bo coś mi się wydaje, że będą grać tylko dwa przednie głośniki (ktoś gdzieś płakał właśnie z tego powodu) a domyślam się, że chodzi Ci o wszystkie. Jakby działały wszystkie to tu podłączaj się rozgałęziaczem (sumatorem :wink:) a jak nie to pracuj nad tym magicznym pudełkiem.

Sygnał z wieży powinieneś pobierać z wyjścia liniowego a nie głośnikowego (jak jakaś prosta wieża to pewnie nie ma).

adash0 napisał:
    Dodam też to, że gdy odłącze komputer z gniazdka oraz monitor to dźwięk kompletnie zanika w całości.

Dźwięk zanika czy buczenie?
    Coś pisałeś o uziemieniu - jest / nie ma ?

0
  • #15 08 Sie 2011 22:12
    adash0
    Poziom 7  

adash0 napisał:
    Dodam też to, że gdy odłącze komputer z gniazdka oraz monitor

WojtasJD napisał:
    to dźwięk kompletnie zanika w całości.
    Dźwięk zanika czy buczenie?
    Coś pisałeś o uziemieniu - jest / nie ma ?

Zanika dźwięk, uziemienie widocznie jest w kablach od monitora i kompa - patrze na wtyczki :)
    A gdy spróbowałem podłączyć dźwięk od telewizora + wieża (bo idzie w jednym kablu 2x2) to działa tylko tył głośników. Zrobię testy w dzień, bo teraz jest 23.00:)

0
  • #16 09 Sie 2011 03:55
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

adash0 napisał:
    Zanika dźwięk, uziemienie widocznie jest w kablach od monitora i kompa - patrze na wtyczki :)

To, że Twoje kabelki mają trzeci przewód ochronny to całkiem naturalne, chodziło o gniazdka i instalację - czyli (piszę w ciemno bo nie wiem co tam dokładnie masz) np. masz podłączony komputer do gniazdka bez uziemienia, przewód ochronny wisi sobie niepodłączony - w zasilaczu na wejściu (w monitorze też tak może być) siedzi sobie utworzony dzielnik pojemnościowy (element filtru EMI), wygląda to mniej więcej tak

wtedy pojawia się problem typu: mam 110V na obudowie!
    jak tu http://ise.pl/index.php?option=com_jfusion&Itemid=39&jfile=viewtopic.php&f=23&t=12370

Takie buczące 110V idzie sobie przez obudowe na mase - w tym ekran przewodów wychodzących z karty dźwiękowej...

Co do tego zaniku dźwięku po wyjęciu wtyczek monitora i PC-ta to tak patrze na tego Creativa i nie rozumiem - 'zasilacz' w nim to chyba zwykły transformator 230/13,5V~ w plastikowym pudle.
    Gdyby było to tak samo rozwiązane jak w zasilaczu PC-ta i miałbyś otwarty obwód masy + podłączone uziemienie w gniazdkach to wtedy by tłumaczyło takie zachowanie.

0
  • #17 09 Sie 2011 08:07
    adash0
    Poziom 7  

WojtasJD napisał:
    masz podłączony komputer do gniazdka bez uziemienia, przewód ochronny wisi sobie niepodłączony - w zasilaczu na wejściu (w monitorze też tak może być) siedzi sobie utworzony dzielnik pojemnościowy

Mam wtyczki od komputera, monitora ze stykiem ochronnym i w gniazdkach też są podłączone więc uziemienie jest prawidłowe. Mam w obwodzie komputera prąd 230V.

WojtasJD napisał:
    Co do tego zaniku dźwięku po wyjęciu wtyczek monitora i PC-ta to tak patrze na tego Creativa i nie rozumiem - 'zasilacz' w nim to chyba zwykły transformator 230/13,5V~ w plastikowym pudle.
    Gdyby było to tak samo rozwiązane jak w zasilaczu PC-ta i miałbyś otwarty obwód masy + podłączone uziemienie w gniazdkach to wtedy by tłumaczyło takie zachowanie.

Od Creative jest zwykła wtyczka bez styku ochronnego, zasilacz musi być w środku obudowy całego subwoofera.

0
  • #18 09 Mar 2012 19:13
    bania99
    Poziom 9  

Widze że temat został chyba rozwiązany zamierzam coś takiego zrobić

0
  • #19 09 Mar 2012 23:10
    adash0
    Poziom 7  

Cytat:
    np. masz podłączony komputer do gniazdka bez uziemienia, przewód ochronny wisi sobie niepodłączony

Oczywiście, że jest podłączony przewód ochronny wszędzie gdzie jest to potrzebne czyli komputer, monitor i jest podpięty jak należy. Buczenie jest nadal przy większym pogłośnieniu dźwięku. Paski na monitorze to już norma jak dam głośniej w TV albo na wieży. Temat "leży", bo nikt nie napisał jak to można poprawić, czy zrobić prawidłowo. A kombinować jak koń pod górę nie zamierzam, bo szkoda czasu. Jak temat otwarty jak nie jest zamknięty, bo dalej nie wiem jak to podłączyć wszystko, żeby było bez buczeń, pasków zakłóceń na monitorze i żeby dźwięk nie zanikał jak odłącze jack od komputera (nie piszę oczywiście o dźwięku z komputera tylko np. TV, wieża)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo