Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metalwork
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie 2 zaworami za pośrednictwem easy 512

Qerek 04 Cze 2011 22:48 2067 4
 • #1 04 Cze 2011 22:48
  Qerek
  Poziom 11  

  Witam, mam problem. Musze na zaliczenie zrobic mały projekt przepompowni wody, taki uproszczony na maxa:) A wiec ma to dzialac tak: gdy wcisne przycisk max to ma sie wyłączyc zawór dolotu. Zawór upustu jest zawsze otwarty tylko w momencie gdy wystapi alarm wtedy go zamyka jak równiez zawór dolotu i uruchamia sie alarm aż do momentu gdy ktos go skasuje przyciskiem. Gdy bedzie minimum to otwiera sie zawór dolotu. korzystam ze sterownika Moeller easy 512 dc-rc próbowałem to rozwiazac jak ponizej na rysunku lecz nie wiem jak to ustawic do końca. Dzieki za jakąkolwiek pomoc

  Sterowanie 2 zaworami za pośrednictwem easy 512

  Sterowanie 2 zaworami za pośrednictwem easy 512

  0 4
 • Metalwork
 • #2 05 Cze 2011 08:58
  pm.001
  Specjalista elektryk

  Witam
  Na początek dwie uwagi. Po pierwsze (wykorzystanie w drabinkch zarówno cewek bistabilnych i zwykłych odnoszących się do tego samego wyjścia (Q1) może się udać ale nie w tym przypadku i gorąco polecam przyjęcie jednej konwencji np zwykłe cewki lub cewki set/reset. Po drugie proszę sobie napisać jeszcze raz ale już bez skrótów myślowych algorytm działania (są dwa alarmy które z definicji zawartej w rysunku powinny działać odwrotnie a kolega wspomina o jednym ogólnym alarmie). Pomoże to w narysowaniu właściwych połączeń gdyż układ jest faktycznie tak prosty że wystarczy nie kombinować i musi działać.
  pozdrawiam
  pm001

  0
 • Metalwork
 • #3 05 Cze 2011 09:34
  Qerek
  Poziom 11  

  chcialem poprostu zastosować jeden alarm tylko ze jedn byłby odpalany stanem wysokim (na przepelnienie) oraz stanem niskim (na brak wody) lecz to chyba nie ma zanczenia. Alarm jest alarm i do momentu gdy go ktos nie wyłączu zawory musza sie zamknąć w obu przypadkach czyli brak napiecia na wyjściach na zawory. Gdy czujnik MAX to odcina zasilanie na zawór napełnienie a gdy czujnik MIN to odcina zasilanie zaworu upustu az do momentu gdy czujnik MIN nie zmieni stanu na wysoki (trwa napełnianie zbiornika)

  0
 • Pomocny post
  #4 05 Cze 2011 15:14
  pafciowaw
  Specjalista Automatyk

  Skoro narysowałeś schemat podłączeń to musisz się trzymać kolejności sygnałów wejściowych i wyjściowych w LAD.
  I01 - Awaria minimum
  I02 - Stan MIN
  I03 - Stan MAX
  I04 - Awaria maximum
  I05 - Kasowanie Alarmu
  Q01 - zawór UPUST
  Q02 - ALARM
  Q03 - zawór DOLOT
  Drugie założenie:
  Jeżeli dany poziom jest osiągnięty to na odpowiednim wejściu pojawi się 1 logiczna.
  Program - koniecznie przeczytaj komentarze pod każdą linią logiki
  Sterowanie 2 zaworami za pośrednictwem easy 512
  Ten projekt można zrobić również na inne sposoby (stosując M-markery do częściowej analizy styków i wtedy cewki można zastosować bistabilne a nie jak w moim rozwiązaniu - set/reset)

  Do programu musisz dopisać jeszcze jedną linię:
  Jeżeli wystąpi ALARM to wyłącza (reset) cewki zaworu DOLOT

  Treść zadania ma jeden feler: jak wystąpi stan ALARM to nawet po jego skasowaniu - urządzenie (zbiornik) sam automatycznie nie zacznie realizować programu (no chyba że "ręcznie" przywróci się odpowiedni poziom wody w zbiorniku) - ale to nie jest tematem opracowania?!

  Pozdrawiam

  0