Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz, ogólna ocena zestawu

esdoen 07 Cze 2011 14:18 4744 72
  • #31 07 Cze 2011 14:18
    daavid117
    Poziom 42  

Jak 7zł różnicy to jasne, że warto.

• #32 07 Cze 2011 14:26
    maciwi3
    Poziom 19  

A ja Ci kolego polece zdecydowanie zasilacze Seasonic M12II 520/620W.
    Osobiście mam m12Ii520w, zasilacz modularny z odpinanymi kablami bardzo mocna 12v jak na 520w bo aż 480w, napięcia jak skała i w bardzo przystępnej cenie (od 280zł) model M12II620 od 310zl.Możesz też zwrócić uwagę na modele zaczynające się od literki S (to te same zasilacze tylko bez odpinanych kabli średnio ok 30zł tańsze).
    Sam miałem ciężki wybór ok 3-4 miesiące temu i sam wahałem się między modXtream chieftecami itp i szczerze nie żałuję wyboru.Seasonic to naprawdę na chwilę obecną jedna z najlepszych firm robiących zasiłki stąd jakość i wykonanie (dodam że mój ma ok 18db więc jest prawie niesłyszalny).
    Zapomniałbym dopisać że oba zasilacze mają certyfikat Bronze 80+ a niewiele brakło do SILVER.
    Samymi watami zasilaczy nie sugeruj się do końca, najważniejsza jest 12v i ona ma być mocna i silna.

• #33 07 Cze 2011 14:32
    esdoen
    Poziom 9  

Mh, w testach ModXStream oberwał za skoki napięcia na linii +12 V i krótkie kable... SeaSonic za to jest droższy o 70zł - czy warto?

• #34 07 Cze 2011 14:38
    maciwi3
    Poziom 19  

Weź pod uwagę że modXtream 600w ma 504W na 12v a 520w seasonica aż 480w, ja szczerze mówiąc skusiłbym się na m12II620w (310zł).
    Za te pieniądze pare lat temu było nie do pomyślenia kupienie seasonica.Dodatkowo OCZ ma certyfikat 80+ a seasonic ma efektywność rzędu 84.6% czyli BRONZE a jak wiadomo dzięki temu nie będzie się ażtak grzał i jego żywotność będzie dłuższa.
    Moim zdaniem warto, zasilacz+mobo to podstawa dobrego komputera a silne i stałe napięcia tylko uchronią Cię od zjedzonych nerwów przy ewentualnych zwiechach.
    Różnica w cenie między seasonic a ocz to 30zł.Jak wydajesz 3000 to 30zł w tączy w tą nie robi już różnicy a moim zdaniem to co drogie wychodzi na tanie.
    Pozdrawiam.

• #35 10 Cze 2011 13:19
    esdoen
    Poziom 9  

Eh, w taki właśnie sposób dobiłem z 2K do ponad 3K, dodając coraz lepsze podzespoły :)

Ale faktycznie, poczytałem jeszcze recenzje, i SeaSonic wypadał całkiem nieźle - w przeciwieństwie do OCZ, który obrywał czasami za głośność, skoki napięcia i krótkie kable.

Finalna już wersja zamówienia:

//jeszcze RAMki mi gdzieś ucięło, zostały Geile

Zestaw został właśnie zamówiony, miałem nadzieję, że uda mi się go jutro odebrać, ale szacowany czas realizacji to poniedziałek.

Obudowa, zamówiona w innym sklepie, już dotarła :)

Dzięki wszystkim aktywnym za pomoc, na pewno będę miał jeszcze pytania podczas montażu, może uda mi się to jakoś sklecić :)

Dodano po 2 [godziny] 31 [minuty]:

Od razu na starcie spytam - dopiero teraz zauważyłem, że P67 Pro3 ma najprawdopodobniej tylko jeden port zasilający wiatraczki (CPU/Chassis/Power FAN). To oznacza, że nie mogę podłączyć większej ilości, czy mogę podłączyć je w inny sposób (gorszy?), czy może muszę coś dokupić?

• #36 10 Cze 2011 13:37
    daavid117
    Poziom 42  

Ja naliczyłem 3 + wentylator CPU. Jeśli zabraknie to są przejściówki molex -> FAN.

• #37 10 Cze 2011 13:45
    maciwi3
    Poziom 19  

Tak jak Kolega wyżej dopisał możesz nabyć przejściówki na molexa ale większość wentylatorów dziś ma rozgałęźnik 3pin+molex także na pewno nie będziesz miał problemów z podpięciem większej ilości wentylatorów.

• #38 10 Cze 2011 13:47
    esdoen
    Poziom 9  

Sprawdziłem manual (najprostsze rozwiązanie :) ), i mam:

-3x Chassis Fan Connector
    -1x Power Fan Connector
    -2x CPU Fan Connector

Wszystkie to 3-piny, więc chyba można je zamiennie używać?

Do CPU potrzebuję 1, do obudowy 3-5, w zależności od tego, czy oprócz 3 Zephyrów chcę użyć stockowych z obudowy. Powinno starczyć :)

A jak nie, to faktycznie te przejściówki sprawdzę, dzięki.

• #39 12 Cze 2011 19:39
    esdoen
    Poziom 9  

K, kolejne pytania z zakresu składania :)

1. Mam do dyspozycji 5 wentylatorów 120mm - 3 Zephyry i 2 stockowe z obudowy (możliwe, że to BitFenix Spectre).

Obudowa ma 6 miejsc - jedno na pokrywie bocznej, dwa na górze obudowy, jedno z przodu, jedno z tyłu i jedno na podłodze.

Jakie rozłożenie zastosować?

-1 z przodu, wtłaczający powietrze do obudowy
    -1 z tyłu, wydmuchujący powietrze z obudowy
    -1 z boku, wydmuchujący powietrze z obudowy
    -2 u góry, również wydmuchujące powietrze z obudowy

Tak będzie optymalnie?

2. Zasilacz - wiatraczkiem do podłogi, czy do wnętrza obudowy?

• #40 12 Cze 2011 19:41
    Celes
    Poziom 28  

Z boku dałbym wtłaczające do środka

• #41 12 Cze 2011 19:51
    maciwi3
    Poziom 19  

Tył i góra powinny zawsze wydmuchiwać powietrze, wiadomo gorące powietrze idzie do góry więc nie ma sensu go pchać z powrotem do środka.Moim zdaniem nawet 2 z przodu powinny Ci wejść.Ja w moim aerocoolu vs-9 mam teoretycznie opcje podpięcia 9 wentylatorów dodatkowych ale korzystam tylko z 5x12cm i w zupełności to wystarcza żeby przewiem był efektywny.Powyżej 6 to już lekka trąba powietrzna :)
    Ja osobiście zamiast 2 o góry dałbym 1 na górze i 1 na dole dzięki temu będzie też owiewał kartę graficzną.

• #42 12 Cze 2011 21:43
    esdoen
    Poziom 9  

Dolny wdmuchujący, żeby zrobił się tunel z dołu na górę, jak rozumiem?

• #43 12 Cze 2011 21:47
    wlw_wl
    Poziom 38  

A co to za testy, że OCZka tak słabo wypadła?
    Skoki napięć, hałas? Oj chyba się komuś pomerdało.

• #44 12 Cze 2011 21:57
    esdoen
    Poziom 9  

http://pclab.pl/art34061-9.html - skoki napięcia
    http://www.morele.net/zasilacz-ocz-modxstream-pro-700w-modular-sli-psu-ocz700mxsp-eu-209577 - komentarze: głośność, długość kabli

Kwestia tego, czy to tylko oczernianie, czy fakty - nie mi to oceniać :) Dla mnie wystarczyło kilka mało pozytywnych komentarzy nt. długości kabli... W sumie teraz to nieważne, bo już zgodziłem się na SeaSonica - czy był to dobry wybór, okaże się we wtorek/środę.

• #45 12 Cze 2011 22:18
    wlw_wl
    Poziom 38  

Zapewniam Cię, że pracuje absolutnie cicho.
    Co do skoków napięć, to poziom tego artykułu na pclabie jest niski i nie jest to pierwszy gniot przez nich napisany. Sam fakt, że mierzą napięcia miernikiem cyfrowym i stwierdzają, że zasilacz A jest lepszy od B, bo miał napięcie 0,01V bliższe nominalnemu, ośmiesza ich i wystarczy za komentarz.

Cieszący się bardzo wysokim uznaniem serwis hardwaresecrets.com testował wersję 600W tego zasilacza, nie mam najmniejszych wątpliwości, że ich wiedza, sprzęt i metodyka stoją na znacznie wyższym poziomie niż pclab'a, a stwierdzili oni, że stabilizacja napięć w tym zasilaczu jest rewelacyjna - na wszystkich liniach odchyłki mniejsze niż 3%, dozwolone jest 5%.

Do poczytania tu:
    http://www.hardwaresecrets.com/article/OCZ-ModXStream-Pro-600-W-Power-Supply-Review/936/7

Między wersją 600W a 700W nie ma różnic istotnych z punktu widzenia tej dyskusji.

Natomiast opinii ludzi na morele komentować nie będę, każdy może napisać co mu ślina na język przyniesie.

• #46 12 Cze 2011 22:36
    Celes
    Poziom 28  

Sam mam OCZ ModXStream 600W i fakt, kable są dość krótkie, ale mi starczyły. Bios na 12V mi pokazuje 12,3 - podobno on już ma trochę wyższe, ale stabilne. Wiem, że się mierzy miernikiem, ale nie mam :).
    Co do głośności to bardzo cichy

• #47 12 Cze 2011 23:45
    esdoen
    Poziom 9  

Więc być może nie warto było zmieniać go na SeaSonica - tak jak pisałem, teraz już mogę sobie tylko gdybać, co było lepszym wyborem - liczę na to, że nie zawiodę się na aktualnym zestawie :)

• #48 13 Cze 2011 07:50
    maciwi3
    Poziom 19  

Oczywiście że było warto, Ocz to TYLKO ocz a Seasonic to typowy highend oczywiście nie uwłaczając Oczowi, ale w porównaniu do seasonica to moim zdaniem niższa półka.Sam sprawdź różne opinie na temat Ocz, zdarzają się komentarze negatywne neutralne itp a o seasonicu znajdź podobne.Gwarantuje Ci że będziesz zadowolony.

• #49 15 Cze 2011 14:25
    esdoen
    Poziom 9  

Realizacja zamówienia klasycznie opóźnia się, więc pewnie dopiero na weekend dostanę części.

1. Dobrać do Fortisa jakąś lepszą pastę termoprzewodzącą, czy użyć tej z zestawu?
    2. Rozumiem, że teraz bardziej polecaną metodą nakładania jest kropelka pośrodku / narysowanie krzyżyka, i dociśnięcie radiatorem, zamiast rozsmarowywania?

• #50 15 Cze 2011 14:26
    Celes
    Poziom 28  

Fortis ma dość dobra paste. Po założeniu Arctic Silver 5, temperatura spadła o ok 1-2 stopnie (przy 52C na pełnym obciążeniu to nie warte świeczki)

• #51 15 Cze 2011 18:36
    wlw_wl
    Poziom 38  

1. Jest tam jakaś srebrna pasta w zestawie, działa podobnie jak AS5, nieco gorzej. Bardziej się leje i mniej klei, ale działa.

2. Nie. To dla zwykłych radiatorów a nie z HDT. W Fortisie musisz najpierw wypełnić szczeliny między blokiem alu a heatpipe'ami. Jak dasz normalnie kropelkę czy krzyżyk, to pasta wejdzie w szczeliny i nie dopłynie prawie nigdzie.
    Zobacz sobie jak to wygląda: Aplikacja pasty na radiatory HDT

Ja nałożyłem krótkie paski na finy alu oraz dużą kupę na środku CPU, nacisk robi resztę, wynik bardzo dobry. Wcześniej dawałem długą kreskę w poprzek Fortisa i drugą prostopadłą na CPU (analog krzyżyka), dużo pasty wypłynęło i dopiero po demontażu zobaczyłem, że była źle rozprowadzona.

Poza tym ostrzeżenie: ze względu na duży docisk Fortisa, będziesz mieć problem przy demontażu. Na paście z kompletu udało mi się kręcąc i ciągnąc w końcu zdjąć radiator z procesora, ale na AS5 jak się zaparłem to ostatecznie wyjąłem radiator razem z procesorem z socketu i nie dało rady ich rozdzielić (jak dwa lusterka sklejone wodą). Musiałem zsunąć CPU z radiatora przez boczną krawędź.

• #52 15 Cze 2011 18:56
    esdoen
    Poziom 9  

Dzięki za info, obawiam się, że mogę nie wyczuć ile tego użyć, a że to srebro, to za duża ilość może być niebezpieczna, jak się rozleje.

Czyli coś takiego na radiator, a na procek dużą kropę, docisnąć, i liczyć na fart, tak? :)

• #53 15 Cze 2011 19:21
    Celes
    Poziom 28  

Mniej wiecej. Ja dałem takie paski i delikatnie na procesorze przy rogach (ale to doslownei tylko dotknac, a nie taka krople)

• #54 15 Cze 2011 19:24
    fiend_
    Poziom 43  

Ja po prostu nakładam ilość mniej więcej odpowiadającą ziarnku ryżu, rozprowadzam kartą równomiernie po całej powierzchni ihs procka i zakładam chłodziwo. Metod jest od groma, ale nakładanie pasty na heatpipe'y coolera o nierównej powierzchni to taki sobie pomysł. Oczywiście zależy od konkretnego modelu/piaskowania powierzchni chłodziwa.

• #55 15 Cze 2011 20:20
    wlw_wl
    Poziom 38  

Wikipedia napisał:
    Chłodziwo to płyn pośredniczący w odbieraniu ciepła ciałom ochładzanym.

Właśnie o to chodzi, aby wypełnić nierówności pastą a nie powietrzem, dlatego też z kolei nakładanie równej warstwy na całą powierzchnię to kiepski pomysł, pasta ma się rozprowadzić pod naciskiem wciskając się w nierówności a jej nadmiar zostaje usunięty ku brzegom.

Fortis ma tych finów więcej a cieńsze ale też szpary mniejsze (Obrazek), dlatego ja postawiłem krótkie glutki tu i tam i rezultat jest bardzo dobry - 36 stopni przy temperaturze otoczenia 23.4 (bez C'n'Q). Z C'n'Q mam ~ambient.

• #56 15 Cze 2011 20:52
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Niestety Fortis ma te szpary dosyć-dosyć. Ja procesor posmarowałem klasycznie, a stopę "zafugowałem" pastą. Czyli nałożyłem troszkę, i rozprowadziłem kawałkiem plastiku z dużym dociskiem.

• #57 16 Cze 2011 19:53
    esdoen
    Poziom 9  

OK, części odebrane, zabieram się do składania. Trzymać kciuki! :)

Jak na razie pierwsza wtopa, brak trzeciego kabla SATA - więc na razie 1TB F3 nie podłączam.

Dodano po 1 [godziny] 11 [minuty]:

Szybkie pytanie, bo już mnie szlag trafia z tym Fortisem i jego mocowaniem na kołeczkach, a nie chcę potem drugi raz montować - w chwili obecnej montuję to w taki sposób, że wiatraczek będzie nawiewał na radiator, a potem powietrze powinno kierować się na tylni wiatraczek obudowy. Takie ustawienie będzie poprawne, czy mam już zdejmować Fortisa?

• #58 16 Cze 2011 19:56
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Tak, będzie poprawne. Jak kołeczki nie spełniają zadania, użyj jakiegoś drucika. Ja tak zrobiłem, bo mam 8mm do klapy górnej, 12mm do zasilacza i 4cm do tyłu obudowy. Od przodu, kable dotykają fortisa - jest ciasno.

• #59 16 Cze 2011 20:39
    wlw_wl
    Poziom 38  

Że znaczy tylko dwa kabelki dostałeś?
    A to dziwne, bo ja cztery, i to wszystkie SATA3.

• #60 16 Cze 2011 20:44
    esdoen
    Poziom 9  

W zestawie z płytą były dwa, do obu dysków nie było dodatkowych. To nieważne, bo jutro sobie załatwię, a do jutro starczy mi SSD jako systemowy.

Fortis zamontowany w końcu. Liczę, że nie schrzaniłem smarowania, bo będę musiał ściągać - chociaż najtrudniejsze, czyli montaż wentylatora, już za mną, a tego nie trzeba będzie powtarzać.

Idę się bawić dalej :)