Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co zrobić żeby sterownik rolet zadziałał ?

04 Cze 2011 23:20 3175 9
 • Poziom 9  
  Zmieniam w domu sterowniki rolet zewnętrznych z takich zwyczajnych elektrycznych na elektryczne Somfy Centralis UNO RTS. Zmieniłem w pokojach, salonie i wszystko działa bardzo dobrze. Przyszła jednak kolej na kuchnie i co się okazało, od puszki ze sterownikiem do silników rolet idą kable 3 żyłowe (bez uziemienia). W pozostałych pomieszczeniach od podłogi do puszek szły kable 3 żyłowe, a od puszek do silników rolet 4 żyłowe. W instrukcji od tego sterownika Somfy jest napisane, że wymaga on kabla 4 żyłowego do silnika rolety. No ale myślę sobie, że podłącze go bez uziemienia i też zadziała.. Ale jednak po podłączeniu nie działa.. czyli brakuje jeszcze jednej żyły do silnika rolety.. ale może mogę to jakoś obejść i coś zrobić, żeby zadziałał bez prucia ściany i ciągnięcia nowego 4 żyłowego przewodu ??
 • Poziom 23  
  Momencik, czy jesteś absolutnie przekonany że czwarta żyła to uziemienie? Jeśli tak to powinno działać bez niego choć jest to NIEBEZPIECZNE i nie zalecam takiego rozwiązania. Masz jakieś fotki lub schematy do tego? Mierzyłeś czy silnik otrzymuje zasilanie w górę i w dół?
 • Poziom 9  
  Szczegóły techniczne nowego przełącznika co chce zainstalować: http://www.roletyzewnetrzne.pl/store/dokumentacje/Centralis_Uno_RTS.pdf

  Tak, czwarta żyła to na pewno uziemienie. Jestem o tym przekonany, bo jak wyciągnąłem stary przełącznik rolet to zielono-zółty kabel od dołu leżał sobie w puszce i nie był do niczego podłączony. W pozostałych pokojach te zielono-żółte kable od dołu były zmostkowane z idącymi do góry (do silników rolet).
 • Poziom 42  
  Witam!

  O tym czy roleta wymaga żyły ochronnej nie decyduje producent wyłącznika, ale producent rolety.
  Jeżeli wykonana ona została w I klasie ochronności to żyłę taką należy do odpowiedniego zacisku przyłączyć. Jeżeli takiego zacisku roleta nie posiada to została wykonana w II klasie ochronności. Wtedy żyły ochronnej przyłączać nie wolno.
  Więc wskazane jest podanie typu rolety.

  A tak na marginesie to kolego spaprałeś najprostszą robotę jaką jest wymiana, która czasem wymaga pewnych sprawdzeń, ale zawsze to tylko wymiana.
 • Poziom 9  
  Nie rozumiem - co ja spaprałem ?
 • Poziom 9  
  A skąd Ty wyciągnąłeś taki wniosek ?! Oczywiście, że wstawiłem z powrotem stary przełącznik i działa.
 • Poziom 42  
  Kolego nie obrażaj się, ale prosiłem o podanie typu rolety.
  Z Twoich bowiem postów niezbyt wiele wynika a można również zostać wprowadzonym w błąd.
  Więc zdecyduj czy chcesz pomocy czy tylko chcesz bić pianę.
  A może już nie zależy Ci na zamontowaniu nowego sterownika i wolisz pozostać przy "starym"?
 • Poziom 9  
  Nie wiem w której klasie jest ta roleta, ma ona już kilka lat a ja zostałem jej "właścicielem" niedawno.
 • Poziom 42  
  Witam!

  Jaki jest typ poprzednio zamontowanego wyłącznika?
  Jak ma oznaczone zaciski?
  Jakie żyły są do nich przyłączone?

  Musisz kolego wykazać więcej inwencji w przekazywaniu informacji. Na wróżeniu z fusów i domysłach daleko nie zajedziemy.