Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fujitsu Amilo 1718 - brak podświetlenia matrycy

04 Cze 2011 23:31 2607 8
  • Poziom 12  
    Witam
    Mam problem. W laptopie nie działa mi podświetlenie.
    Sprawdzałem taśmę i nie widać ażeby była przerwana. Tak samo dwa kable(biały i różowy) wychodzące chyba z inwertera a idące do matrycy - nie wyglądają na przerwane. Próbowałem zewrzeć na chwilę 3 i 4 styk na wejściu do inwertera i podświetlenie zadziałało.
    Ciekawą rzeczą jest to że jak naduszę i puszczę guzik wyłączający podświetlenie matrycy to podświetlenie tylko mrugnie na dosłownie sekundę i gaśnie...

Czy złączenie styków 3 i 4 na stałe spowoduje jakieś uszkodzenia?
    Jak naprawić to podświetlenie matrycy?
  • Poziom 21  
    Prawdopodobnie nie działa prawidłowo sterownie podświetleniem, zwarcie tych pinów prawdopodobnie niczego nie uszkodzi ale, nie będzie działać regulacja jasności podświetlenia. Mówię prawdopodobnie ponieważ nie podpieram tego schematem.
  • Poziom 12  
    a to może być uszkodzona taśma? jak to naprawić?
  • Poziom 13  
    masz schemat? Musisz sprawdzić co jest podpięte do tych pinów któe zwierasz. Prawdopodobnie będzie tam jakiś tranzystor sterowany PWMem. Sprawdź tranzystor czy jest sprawny, jeśli tak to sprawdź jaki sygnał jest na bramce.
  • Poziom 12  
    a mógłbym prosić o bardziej łopatologiczne wytłumaczenie co mam dokładnie zrobić?
  • Poziom 13  
    skoro nie bałeś się zwierać pinów to sądziłem że masz jako takie pojęcie o elektronice. Po pierwsze znajdz schemat. Po drugie wyszukaj na schemacie te twoje dwa piny i daj zrzut na forum co jest do nich podpięte.
  • Poziom 12  
    Dodam że cała ta awaria zrobiła się przy tym jak rozbierałem laptopa w celu wyciągnięcia zawiasów (zatarły się i w wyniku tego pękła obudowa za matrycą i musiałem ją spawać) i gdy złożyłem wszystko do kupy to ujawnił się brak podświetlenia. Ten pomysł ze zwarciem pinów znalazłem gdzieś w innym temacie...a to może być uszkodzona taśma?
  • Poziom 13  
    zawsze jest taka mozliwosc, ale moze tez byc zabrudzone lub uszkodzone gniazdo. Mialem przypadki ze zabrudzenia z fluxu wprowadzaly takie rezystancje ze zanikały sygnały danych. Najczęsciej przy podłączaniu gniazd ładunki elektrostatyczne upalają tranzystory włączające zasilanie (80% przypadków braku wizji). Bez schematu to możemy co najwyżej gdybać.
    Masz chociaż nazwę płyty? Sprawdź przy slocie RAMU czy nie ma oznaczeń modelu płyty np. ABC-00
  • Poziom 12  
    Witam
    Szukałem trochę w necie i niestety schematu nie znalazłem (właściwie znalazłem ->TUTAJ<- ale na tym serwisie nie mam pkt...)
    Z uwagi na to że bateria od tego laptopa jest bardzo słaba i praktycznie trzeba zawsze robotać na podłączonym zasilaczu zdecydowałem się że jednak zmostkuje pin 3 i 4 przy inwerterze...zrobiłem to kilka dni temu i do dziś wszystko pięknie działa.
    Swoją drogą to jestem ciekawy co takiego źle zrobiłem że to się skrzaczyło...
    tematu nie zamykam gdyż może ktoś dociekliwy poda rozwiązanie ;)