Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wytrawiarka z napowietrzaczem i termometrem

elvis1990 04 Cze 2011 23:46 11705 19
  • Wytrawiarka z napowietrzaczem i termometrem

Witam

Chciałbym przedstawić Wam moją najnowszą konstrukcję, którą jest wytrawiarka do płytek drukowanych. Od dawna miałem w planach taką konstrukcję, ale zawsze coś wypadało :D.

Wymiary "akwarium" to 220x280x30. Pojemność wynosi więc lekko ponad 1,5 litra odliczając grzałkę i wężyk napowietrzający. Akwarium zostało zamówione w firmie zajmującej się wyrobami szklanymi.

Termostat sterujący grzałką 200W pochodzi ze strony: Link. Przy wyborze grzałki sugerowałem się jej mocą, chciałem uzyskać jak najkrótszy czas rozgrzewania roztworu. Regulator do napowietrzacza został wykonany jako zwykły regulator na triaku: Link. Dla dodania uroku wytrawiarce dodałem również termometr mierzący aktualną temperaturę roztworu: Link. Czujnik temperatury został zabezpieczony podwójną rurką termokurczliwą. Całość została zamknięta w drewnianej obudowie tuż pod pojemnikiem na roztwór.

Wytrawiarka sprawuje się wyśmienicie, nie ma porównania do plastikowego pojemniczka w którym trawiłem wcześniej. Płytki wytrawiają się szybciej dzięki utrzymywaniu stałej temperatury oraz ruchu roztworu.

Kosztorys:
    akwarium - 38zł
    grzałka - 22zł
    napowietrzacz - 20zł
    elektronika - tutaj dużo miałem z odzysku, kupiłem tylko attiny2313 i ds18b20 - 10zł.

Wytrawiarka z napowietrzaczem i termometrem Wytrawiarka z napowietrzaczem i termometrem Wytrawiarka z napowietrzaczem i termometrem Wytrawiarka z napowietrzaczem i termometrem Wytrawiarka z napowietrzaczem i termometrem Wytrawiarka z napowietrzaczem i termometrem

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    elvis1990
    Poziom 14  
    Specjalizuje się w: elektronika
    elvis1990 napisał 144 postów o ocenie 277, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście Głogów Młp. Jest z nami od 2006 roku.
  • TermopastyTermopasty
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Zupełnie przyzwoita konstrukcja, tylko dwa ale: Mocowanie zbiornika do podstawy aż prosi się o ukruszenie tych szklanych rogów podkładkami bez dodatkowych podkładek gumowych, można było to inaczej rozwiązać. druga sprawa- ale to rzecz gustu_ nie lubie osobiscie drewna w konstrukcjach takich urządzeń - generalnie sprzętu elektronicznego.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    elvis1990
    Poziom 14  
    Mocowanie zbiornika rzeczywiście trochę słabo przemyślałem, mogłem w firmie zamówić nawierconą podstawę, ale wtedy nie pomyślałem jak to zamocować. Mimo to pojemnik trzyma się bardzo dobrze dzięki dokładnemu podfrezowaniu obudowy pod wymiar podstawy zbiornika.

Napowietrzacz ma gumowe nóżki, a przymocowany jest dwoma gumowymi paskami żeby maksymalnie ograniczyć drgania.
  • TermopastyTermopasty
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    szympek;)
    Poziom 20  
    Cześć.

Na nie:
    -Zbiornik mogłeś zamocować na podkładkach gumowych między śrubą a szkłem (mogła być nawet uszczelka o odpowiednich wymiarach).
    -Można było przewiercić z boku na dole akwarium i tamtędy przeprowadzić przewody. Było by ładniej.

Na tak:
    -Samodzielne wykonanie obudowy z drewna- sam bym taką chciał.
    -Czytelny wyświetlacz który jest estetycznie przymocowany.
    -Spora grzałka
    -Całość bardzo estetycznie wykonana.
    r47bseba
    Poziom 11  
    Bardzo fajna i ciekawa konstrukcja. Wielkim plusem jest drewniana obudowa. Drewno gdzie by nie było dodaje uroku i naturalności..

A mnie ciekawi ten "haczyk" co wsadzasz na nim płytkę do roztworu. Nie ulega "korozji" od działania wytrawiacza?
    MichalXY
    Poziom 11  
    Konstrukcja wygląda bardzo estetycznie, szczególnie ta obudowa jest bardzo fajna.

Jeśli chodzi o mnie to ja jeszcze dodałbym opisy pod tymi dwoma potencjometrami i dwiema diodami LED żeby było wiadomo co jest od czego ;) .

Podsumowując to bardzo udana konstrukcja ;)

Pozdrawiam!
    szympek;)
    Poziom 20  
    Jeżeli miały by być napisy to szedł bym w stronę wypalenia napisów w tym drewnie...
    Mnie też interesuje ten haczyk...
    didii0074
    Poziom 12  
    Co to za firma w której zamówiłeś akwarium ? Byłem u miejscowego szklarza, zaśpiewał 120 zł ze szkła 5mm wymiary nie przekraczały twoich.
    Pozdrawiam
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Witam
    Wytrawiarka naprawdę fajna ale zastanawia mnie jedna rzecz. Po co dawałeś termostat i termometr w osobnych układach? Wystarczyło napisać, ewentualnie zmodyfikować program i by wszystko działało na jednym układzie.
    Ps. Dla tych co piszą o pręcie do płytek że nie trawi się razem z miedzią.
    Odpowiedź: Wystarczy polakierować lakierem bezbarwnym (kilka warstw) i po kłopocie :)
    Bambus97
    Poziom 15  
    A można wiedzieć gdzie kupiłeś grzałke??
    luxus19
    Poziom 15  
    Co do grzałki to pierwszy lepszy sklep zoologiczny i masz już grzałkę, albo popularny serwis aukcyjny tam jest tego od groma. Pamiętaj tylko że musi być to grzałka zanurzeniowa.
    Komar91
    Poziom 18  
    Mógł byś pokazać film z działania twojej wytrawiarki?
    elvis1990
    Poziom 14  
    1. "Haczyk" wykonany jest ze stali nierdzewnej, nie koroduje, wytrawiacz nie reaguje ze stalą nierdzewną.
    2. Płytki wykonuję tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba. Są miesiące że nie wykonuję ani jednej, są też takie, w których robię ich dużo np. tylko w maju wykonałem ok 20 sztuk. Nie chodzi tutaj o ilość, ale o wygodę podczas trawienia. Jak wiadomo środek trawiący szybko stygnie i trzeba go jakoś podgrzewać. Teraz nie mam tego problemu :D.
    3. Pojemnik był robiony w małej, prywatnej (chyba nawet jednoosobowej) firmie w Rzeszowie. Ja również miałem problemy ze znalezieniem firmy, która w ogóle chciała wykonać tak mały pojemnik.
    4. Termometr i termostat na osobnych układach dlatego, że nie umiem pisać programów, a nie chciałem kombinować :D.
    5. Grzałka kupiona w internetowym sklepie akwarystycznym.
    6. Film będzie być może nawet wieczorem.
    kchmielu
    Poziom 13  
    To ciekawe, ja zamawiałem praktycznie taki sam pojemnik (20x26x3), też w Rzeszowie, pewnie nawet w tej samej firmie (akwares) i zapłaciłem 22 PLN.
    Gratuluję udanej konstrukcji.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    grzewoj
    Poziom 27  
    didii0074 napisał:
    Co to za firma w której zamówiłeś akwarium ? Byłem u miejscowego szklarza, zaśpiewał 120 zł ze szkła 5mm wymiary nie przekraczały twoich.
    Pozdrawiam

120zł :?: Dałem za zwykłe akwarium podobnych rozmiarów 15 zł u miejscowego szklarza :)

Co do projektu - bardzo estetycznie wykonany, bardzo mi się podoba.
    elvis1990
    Poziom 14  
    Obiecany film z pracy wytrawiarki: