Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Płyta indukcyjna Teka GKST 60I4B - nie działa jedno pole

Oce 05 Jun 2011 13:56 38587 34
 • #1
  Oce
  Level 9  
  Płytę indukcyjną Teka GKST 60I4B mam od 4 lat. Kilka razy zepsuła się na gwarancji. Teraz od dwóch lat działała bez zarzutu. Do wczoraj. Jedno pole po włączeniu działa pulsacyjnie tzn. na wyświetlaczu na przemian widoczna jest cyfra poziomu grzania i symbol braku garnka. Co może być przyczyną takiej usterki? I jeszcze jedno - czy do tej płyty jest dostępny schemat, instrukcja serwisowa lub kody błędów?
  Proszę o pomoc w tym temacie, Z góry dziękuję za odpowiedzi.
 • #2
  cmalo
  Level 2  
  prawdopodobnie zespul sie detektor garnka.

  sprawdz czy niema zwarcia na polu
 • #3
  Oce
  Level 9  
  Wracam do tematu po przerwie z powodu wyjazdu. Pola dolne lewe i górne prawe są takie same (dolne i górne na zdjęciu). Zamieniłem detektor garnka - żadnych zmian, zachowuje się tak jak opisałem w temacie. Zamieniłem całe pola, i tu ciekawa sytuacja. Po zamianie nie działają obydwa, więc wróciłem do stanu poprzedniego. Pytanie - dlaczego pole działające u góry po prawo nie działa na dole po lewo? Co trzeba sprawdzić aby znaleźć usterkę?
  https://obrazki.elektroda.pl/7042967100_1311673752.jpg
 • #4
  TomekCarlos
  Level 26  
  Każda ingerencja w układ elektryczny tej płyty wymaga ponownego zaprogramowania każdego pola osobno.
 • #5
  koval1980
  Level 11  
  TomekCarlos wrote:
  Każda ingerencja w układ elektryczny tej płyty wymaga ponownego zaprogramowania każdego pola osobno.

  Hm, o jakiej ingerencji piszesz? Bo wymieniałem kondensatory i rezystor i nic nie musiałem programować.
 • #6
  TomekCarlos
  Level 26  
  Ingerencja czyli zmiana modułów, zamiana miejscami itp.
 • #7
  pispio
  Level 2  
  Jak zaprogramowac zatem pola...
 • #9
  Oce
  Level 9  
  Wracam do tematu, na dwóch polach po prawej stronie dolne i górne wyświetla mi błąd E4, wymontowałem pola reszta działa i dalej wyświetla E4, czytając post https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1802121.html a w szczególności kolegi koval1980 sprawdziłem rezystory 39 Ohm - są dobre, natomiast tranzystory mocy IGBT nie wiem jak sprawdzić, proszę o poradę i jeżeli tranzystory byłyby dobre to co może jeszcze być uszkodzone. A i jeszcze jedno pytanie: czy jest dostępny schemat takiej płyty?
 • #10
  Tekagkst
  Level 2  
  Po błędzie E4 wymieniłem rezystor 39Ω w polu, jest widoczny dopiero po rozebraniu pola i odlutowaniu zwoju miedzianego, wymieniłem na ceramiczny i pole działa po zaprogramowaniu.
 • #11
  Pacik1
  Level 1  
  Witam
  Mam ten sam problem ale jestem początkujący w tym temacie: czy możecie pomóc mi zlokalizować ten rezystor do wymiany? Najlepiej na zdjęciu w czerwonym kółku :)
 • #12
  muti(r)
  Level 11  
  No i mnie spotkała nieprzyjemność z kodem E4 na jednym z palników. Dzięki forum udało mi się samemu zreperować ten wcale nie tani sprzęt. Ogromne dzięki panowie, szczególnie za informację o uszkodzonym rezystorze 39Ω. Póki co palnik działa od 3 dni na ceramicznym rezystorze 39Ω o mocy 5W bez problemów i bez programowania. Sama operacja wymiany rezystora, to tylko chwila trzęsących się łapek, bo już dawno lutownicy w ręku nie trzymałem :)

  :arrow: Pacik1 prosił o wskazanie rezystora do wymiany na zdjęciu, więc pokazuję go w załącznikach, chociaż przez pół roku na pewno już i on naprawił swoją kuchnię. No ale niewykluczone, że dużą część użytkowników tej kuchni indukcyjnej dopiero czeka taka awaria.

  Dzięki raz jeszcze!

  Szczegóły mojej kuchni:
  Teka GKST 60 I4 Basic FAC kupiona w 2008r.
  Płyta indukcyjna Teka GKST 60I4B - nie działa jedno pole Płyta indukcyjna Teka GKST 60I4B - nie działa jedno pole
 • #13
  pispio
  Level 2  
  Witam
  robiłem to również przy okazji warto wymienić kondenasotory. NIe ma potrzeby odlutowywać cewki. Wystarczą wąskie szczypce.
 • #14
  7zibi
  Level 10  
  Dziękuję za precyzyjne wskazówki. Rzeczywiście, rezystor da się wymienić bez odlutowywania cewki.
 • #15
  robin2
  Level 2  
  Mam tę płytę od pięciu lat i dopiero teraz (w odróżnieniu od innych piszących tu użytkowników) pojawił się błąd E4. Zgodnie z sugestiami- wymieniłem rezystor na 5W, uruchomiłem i działa. Bez wielkiego zachodu, bez ponownego programowania.
  Dziekuję innym użytkownikom, bo kosztowało mnie to 1 zł (koszt rezystora) plus odrobinę prądu do podgrzania grotu lutownicy :)
  Rzeczywiście da się wymienić element przy pomocy waskich szczypiec lub pęsety.
  Podsumowując- jestem z płyty bardzo zadowolony, wygoda użytkowania, tempo gotowania i niskie zużycie pradu dają wielką przewagę nad zwykłymi kuchenkami.
  Dwa minusy: przy każdym, nawet ćwierćsekundowym wyłączeniu prądu (niestety dość często) musze programować zegar piekarnika (też TEKA, kupiony w komplecie). Drugi minus to spalona patelnia teflonowa- szwagier nie mógł uwierzyć, że zanim sięgnął po olej teflon zdażył sie przysmalić :)
 • #16
  darek22225
  Level 10  
  Dwa duże pola niedziałające, wyświetlane E4. Jestem po wymianie rezystorów 39Ω/5W i wszystko działa wyśmienicie :D Powiem tylko ze serwis nie bawi się w szukanie i usuwanie przyczyn w elektronice, tylko wymienia całe pole grzewcze kosz ok. 300zł (jedno pole), a w moim przypadku dwa pola = 600zł :cry:
  PS.
  Moja naprawa to 2 zł koszt rezystorów, trochę wolnego czasu, cyna i prąd na podgrzanie lutownicy :D
  pozdr i wielkie dzięki za wskazówki.
 • #17
  kisiel997
  Level 13  
  Witam.
  U Mnie pole jest dobre (zasilane) ale nie widzi garnka.
  tzn. jak położę garnek to zaczyna grzać i nagle znaczek że brak garnka i tak w kółko. Grzeje brak garnka.
  Nie ma błędu E4.
  Przeprogramowałem płyte i nic.
  Zamieniłem czujniki garnka, i nic.
  Może ktoś miał taki problem.
 • #18
  Karlowicz
  Level 1  
  Hej,
  Mam pytanie, czy komuś może udało rozwiązać przedstawiony wyżej problem, tj. Nie wykrywanie garnka, miganie symbolu braku garnka i ustawionej mocy, pikania.

  Pozdrawiam
 • #19
  kisiel997
  Level 13  
  Niestety Mi nie udało się tego naprawić.
  Klient zakupił nowy moduł we własnym zakresie.
 • #20
  muti(r)
  Level 11  
  muti(r) wrote:
  No i mnie spotkała nieprzyjemność z kodem E4 na jednym z palników. Dzięki forum udało mi się samemu zreperować ten wcale nie tani sprzęt. Ogromne dzięki panowie, szczególnie za informację o uszkodzonym rezystorze 39 Ω. Póki co palnik działa od 3 dni na ceramicznym rezystorze 39 Ω o mocy 5W bez problemów i bez programowania. Sama operacja wymiany rezystora, to tylko chwila trzęsących się łapek, bo już dawno lutownicy w ręku nie trzymałem :)

  Pacik1 prosił o wskazanie rezystora do wymiany na zdjęciu, więc pokazuję go w załącznikach, chociaż przez pół roku na pewno już on naprawił swoją kuchnię.

  No ale nie wykluczone, że dużą część użytkowników tej kuchni indukcyjnej dopiero czeka ta awaria. Szczegóły mojej kuchni:
  TEKA GKST 60 I4 Basic FAC kupiona w 2008r.


  Mój poprzedni post z listopada 2012r. odnalazłem aby dopisać kolejny kawałek historii mojej indukcji.

  W okresie od lutego do kwietnia 2018r. padły kolejne dwa pola z komunikatem E4. Żadne z nich nie jest polem, które naprawiałem 6 lat temu, więc uznaję tamtą naprawę rezystorem ceramicznym za skuteczną. Dzisiaj wymieniłem rezystory w tych dwóch uszkodzonych polach na ceramiczne i kuchnia od razu zadziałała bez programowania. Faktycznie, przy odrobinie wysiłku można wymienić rezystory bez odłączania cewki. Rozwiązanie nieco siłowe, ale jednak szybsze (odginałem nieco płytkę od obudowy plastikowej, bo z boku nie potrafiłem wstawić tego rezystora ceramicznego).

  Jeszcze raz dziękuję za podpowiedź dotyczącą E4 w kuchni Teka GKST. :) :D
 • #21
  kusandrzej
  Level 11  
  Płyta indukcyjna Teka GKST 60I4B - nie działa jedno pole
  Witam.
  W moim przypadku indukcja nie wykrywała garnka na jednym z pól, powodem okazała się utrata pojemności kondensatora
  :arrow: 270nF/1250V, a miał 33pF, i jest on podłączony równolegle z cewką indukcyjną.
 • #22
  RafiRud
  Level 1  
  Witam.
  Posiadam płytę indukcyjną GKST 60I4 Basic. Wymiana tych małych kondensatorów, czy jak im tam na ceramiczne przerabiałem już kilka lat temu i zawsze to pomagało.

  Teraz mam taką sytuację, że prawy dolny duży palnik nie działa. Nie ma żadnego błędu, włączam płytę, stawiam garnek na prawym dolnym polu. Odpalam plusem do góry i jest tylko cykanie kilka razy i wyłącza nie na 0. Inne Palniki działają normalnie.

  Teraz co robiłem:
  Mam taką samą płytę drugą sprawnę z uszkodzoną szybą, więc podmieniłem palnik (usterka bez zmian dalej błędu nie ma tylko cyka 3 razy i się wyłącza). Dzisiaj podmieniłem całą płytkę z cewką, gdzie te wszystkie kolorowe kabelki idą plus wszystkie przewody co idą do tego pola i dalej to samo. Co to może być?

  Próbowałem programować tak jak wyżej było podane i wszystko przebiega pomyślnie kończy się, że wszędzie jest kreska "-", potem stawiam garnek na pole, wciskam + i zapalają się na chwilę ósemki i płyta zostaje w trybie gotowości bez żadnych błędów.

  Jedyne co próbowałem robić kasowanie płyty i może coś źle robie. Wyłączam i włączam bezpiecznik, trzymam potem - i nic się nie dzieje. Próbowałem trzymać - i + z tego pola nie działającego i też nic się nie dzieje. Podpowiedzcie co to może być. Jedyne co nie wymienione to ten panel od przycisków.
 • #23
  mery5
  Level 15  
  kusandrzej wrote:
  Płyta indukcyjna Teka GKST 60I4B - nie działa jedno pole
  Witam.
  W moim przypadku indukcja nie wykrywała garnka na jednym z pól, powodem okazała się utrata pojemności kondensatora
  :arrow: 270nF/1250V, a miał 33pF, i jest on podłączony równolegle z cewką indukcyjną.


  Gdzie kupić taki kondensator. Przyznam przeszukałem wielu moich dostawców i wujka google i problem!
 • #24
  Slawek_29
  Level 13  
  Trochę tak na marginesie, chciałbym podziękować wszystkim za informacje w tym poście, bo kolejna teka dziś wróciła do życia po wymianie rezystora 39Ω.
 • #25
  darth_voyt
  Level 12  
  Czołem,

  Temat również mnie dotknął po około 12 latach użytkowania płyty.
  Moja teka zaczęła rzucać błędęm E4 na lewym górnym polu z 2 lata temu. Zmieniłem rezystor na 39Ohm ceramiczny 5W, ale problem nie ustąpił. Przyznam, że olałem temat.
  Jak wiadomo, po czasie zaczęły padać kolejne pola, mianowicie lewe dolne (E4 a czasem wskakuje E6) i po czasie prawe górne E4 (ale dziwne zachowanie bo np. rozgrzewało garnek do jakiegoś momentu i wskakiwał po czasie E4).
  Zamieniłem pola prawe dolne (do dziś działające) z lewym górnym, zaprogramowałem, i to które działało nadal działa, a to teoretycznie uszkodzone nie daje sie zaprogramować.
  Odpalam procedurę programowania, wskakuje mi C0, daję power off, resetuję wszystkie pola i udaje mi się zaprogramować tylko to działające.
  Reszta miga "C" i nie przechodzi próby zaprogramowania, (jedno pole tylko zmieni się na chwilę na "-" i za chwilę wraca na C).
  Sprawdziłem rezystory, mają 39Ohm, kondensatory w polach grzewczych nie są spuchnięte, ale może te MKT są uszkodzone.

  Poradzicie coś, co mogę jeszcze zrobić? Czy już olać temat i kupić nową płytę?
  Dzięki serdeczne z góry za podpowiedzi.
 • #27
  darth_voyt
  Level 12  
  darek22225 wrote:
  Sprawdź -popraw zimne luty przy przekaźnikach.


  Chyba jedyne jakie znajdę to w zasilaczu prawda? Te obok wielkich niebieskich kondziorów.
 • #28
  darek22225
  Level 10  
  darth_voyt wrote:
  darek22225 wrote:
  Sprawdź -popraw zimne luty przy przekaźnikach.


  Chyba jedyne jakie znajdę to w zasilaczu prawda? Te obok wielkich niebieskich kondziorów.


  Tak w zasilaczu masz 2 sztuki ( białe prostokątne).
  Sprawdź też elektrolity czy nie są wybrzuszone.
 • #29
  darth_voyt
  Level 12  
  darek22225 wrote:
  darth_voyt wrote:
  darek22225 wrote:
  Sprawdź -popraw zimne luty przy przekaźnikach.


  Chyba jedyne jakie znajdę to w zasilaczu prawda? Te obok wielkich niebieskich kondziorów.


  Tak w zasilaczu masz 2 sztuki ( białe prostokątne).
  Sprawdź też elektrolity czy nie są wybrzuszone.


  No właśnie elektrolity są w porządku, w sensie nie wybrzuszone.
  Zastanawia mnie fakt, ze przekladałem pole w inne miejsce i się ogarnęło po programowaniu.
  Mimo tego, to nadal może być kwestia zasilacza?
 • #30
  darek22225
  Level 10  
  Ale jak zamieniłeś to pole to testowałeś je na obciżęniu ( gotowanie klika minut z max wartością ).
  Zimne luty ujawniają się pod obciążeniem danego pola , działa to jak jakiś bezpiecznik :-)
  Podpowiem ci jeszcze jak by ci nie wykrywało garnka to uszkodzeniu na 80 % uległ kondensator foliowy MKP 0,27uf.

  Dodano po 6 [minuty]:


  Mam te pola w w 100% sprawne . Gdyby Ci się nie udało naprawić . Pisz a się dogadamy.
  Tylko nie wiem które duże czy małe?