Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polskie układy scalone - minigaleria ku pamięci

AlekZ 28 Cze 2011 17:21 78907 179
    mikstu2
    Poziom 27  
    Pi-Vo napisał:
    ... para MC1024 i MC1025. Jeden to nadajnik a drugi odbiornik zdalnego sterowania do TV. Działało to nie na kodzie RC5 tylko jakimś częstotliwościowym, podobnie do DTMF w telefonii.

MC1024 potrafił wygenerować 30 rozkazów o częstotliwościach w zakresie ok. 34 do 44 kHz. Wymagał jeszcze dołączenia kilku zewnętrznych elementów (rezonatora 4,4 MHz, dwóch tranzystorów, oraz czterech diod nadawczych).
    Natomiast odbiornik potrzebował już dużo więcej elementów zewnętrznych, m.in: przedwzmacniacza do diody odbiorczej, oscylatora 4,4 MHz, dekodera do przełącznika programów, przetworników wypełnienie/napięcie do regulacji: siły głosu, jaskrawości, nasycenia koloru.
    O ile dobrze pamiętam, to na tych układach wykonane było zdalne sterowanie do ówczesnego "cudu" polskiej produkcji t.j. OTVC JOWISZ.

Dodano po 2 [godziny] 8 [minuty]:

Znalazłem jeszcze trochę informacji o układach zegarowych i kalkulatorowych produkowanych przez CEMI, o których wspomina Pi-Vo.

Zegarowe

MC1202N - pokazuje godziny i minuty w trybie 12-godzinnym. Umożliwia też odczyt sekund oraz daty. Przystosowany do współpracy z cyfrowymi wyświetlaczami LCD.
    MC1203N - na przemian godziny i minuty w trybie 24-godzinnym przez 8 sek. oraz data przez 2 sek. Jeszcze timer, budzik oraz sygnalizacja przerwy w zasilaniu. Przystosowany do współpracy z cyfrowymi wyświetlaczami LCD.
    MC1205N - godziny i minuty w trybie 24-godzinnym. Możliwy odczyt sekund. Posiada także timer, budzik oraz sygnalizację przerwy w zasilaniu. Przystosowany do współpracy z wyśw. LCD, LED i fluorescencyjnymi.
    MC1206N - jak 1203 lecz do współpracy z wyświetlaczami LCD, LED i fluorescencyjnymi.
    Wszystkie sterowane zewnętrznym kwarcem 32768 Hz. Obudowa DIL40.

Układy do napędzania silnika krokowego zegara wskazówkowego:
    MC1210N, MCY1210N, MC1211N - różnią się sygnałem alarmu.
    Sterowane zewn. kwarcem 4,194304 MHz. Obudowa DIL8. Napięcie zasil. 1,2 do 1,7 V.

Kalkulatorowe

MC14005N, MC007N - układy pięcio- i ośmiodziałaniowych kalkulatorów z wyśw. LED.
    MC14008N - do kalkulatorów inżynierskich i współpracy z wyśw. LED i zasilaniem bateryjnym.
    MC14008NA - do kalkulatorów inżynierskich i współpracy z wyśw. fluorescencyjnym.
    MC14008NB - do kalkulatorów inżynierskich i współpracy z wyśw. LED.

i jeszcze jedna ciekawostka:
    GL-100 - tranzystorowy układ zapłonowy wykonany w technologii hybrydowej grubowarstwowej. Produkowany przez Unitra-Telpod w Krakowie.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
    Pi-Vo
    Poziom 37  
    Jeszcze w tym temacie nie widziałem fotki polskich odpowiedników stabilizatorów serii 78xx i znalazłem UL7512, ale w katalogach CEMI za nic nie mogę się doszukać, na jaki są prąd bo te z CEMI są w obudowie TO-3, co sugeruje że to raczej odpowiednik LM350, który ma Iout 3A. Mam też UL1540=TDA2640
    stosowany w zasilaczach impulsowych polskich TV. Do tego UL1959=SAS590. Były to układy stosowane jako rozbudowa o dodatkowe kanały do UL1958 do przełączników kanałów w Radmorach i TV z tzw. sensorami, czyli przełączaniem dotykowym.
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda
    :mikstu2 - układów zapłonowych była cała seria.
    GL100 - elektroniczny zapłon tranzystorowy (do samochodów z zapłonem iskrowym)
    GL118 - układ zapłonowy bezstykowy
    GL200 - elektroniczny układ zapłonowy
    GL133 - elektroniczny zapłon tyrystorowy (motorower chart)
    GL134 - układ zapłonowy do samochodu Polski Fiat 126p

Tak podaje katalog.
    Później firma OBREM opracowała jeszcze układ GL226:
    http://www.drkrzysiek.friko.pl/GL226a.pdf
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
    mikstu2
    Poziom 27  
    Pi-Vo napisał:
    Jeszcze w tym temacie nie widziałem fotki polskich odpowiedników stabilizatorów serii 78xx i znalazłem UL7512, ale w katalogach CEMI za nic nie mogę się doszukać, na jaki są prąd bo te z CEMI są w obudowie TO-3, co sugeruje że to raczej odpowiednik LM350, który ma Iout 3A.]

W przeglądzie analogowych US z CEMI, zamieszczonym w Re 11/1985 podano Io <= 1A.
    TESLA dla swego MA7812 pouzdro IO 11 (trudno mi się doszukać jaka to obudowa, ale chyba TO3, bo innych nie widziałem) podaje: Plati pry Ui=19V, Io=500mA.
    Wygląda na to, że są to wielkości do zastosowań bez radiatora...
    And!
    Admin grupy Projektowanie
    Jeszcze dodam informacje które posiadam,
    MC7804 zamknięty był w 40pinowej obudowie CE76
    Z opisu 1KB RAM + 64x4b domyślam się że były to zapewne 64 rejestry 4 bitowe (ale to tylko moje domysły dotyczące tego dziwnego zapisu)

Co do pamięci MCY7316AJ
    Bity od msb do lsb zawierały kolejne piksele linii znaku od lewej do prawej.
    Na znak przypadało 16 linii. Czyli pole znaku było 8x16.

Zapisując adresy heksadecymalnie,
    ostatni znak z liczby np 201hex czyli 1 oznaczał drugą od góry ośmio bitową linię znaku,
    czyli znak 20hex był zapisany pod adresami od 200hex do 20Fhex

Czyli z krótkich obliczeń wiadomo że kostka mieściła 128 znaków (00-7F).

Stabilizator do silników UL1901M siedział w obudowie CE75B,
    integrując napięcie odniesienia, wzmacniacz operacyjny oraz końcówkę mocy,
    a jednowatowe zenery w BZP620 i BZP621 w obudowach CE11.
    mikstu2
    Poziom 27  
    Jeśli chodzi o układy scalone hybrydowe to były jeszcze:
    GML002 - wzmacniacz napięciowy m.cz.
    GML003 - wzmacniacz szerokopasmowy
    GML005, GML006, GML007, GML008 - wzmacniacze mocy m.cz.
    Błażej
    Tego było znacznie więcej. Serie ADC, E100, EP, EM, GC, GC, GL, GMC, GML, HPCA, HRY, TPN. W sumie około setki modeli.
    AlekZ
    Specjalista - lampy próżniowe
    Jeśli chodzi o stabilizatory serii UL75xx (odpowiedniki 78xx i 79xx) to mam je zarówno w obudowie TO3, jak i takiej jak BC211 czy wreszcie w obudowie TO-220. Tylko naprawdę dajcie z tydzień czasu, bo nie mam jak wrzucać.
    mikstu2
    Poziom 27  
    Znalazłem w swoich starych zapasach jeszcze takie.
    Ciekawią mnie te bez "U" z przodu. To były jakieś wybrakowane lub jak to wtedy chyba nazywano "niepełnowartościowe"?
    Błażej
    To były układy niepełnowartościowe, niespełniające kryteriów katalogowych. Najczęściej lądowały w zestawach serii "Młody Elektronik" i podobnych do kupienia w Składnicy Harcerskiej.
    Pi-Vo
    Poziom 37  
    Jako dzieciak kupowałem całe zestawy diod, tranzystorów i układów scalonych, to były wybrakowane produkty CEMI, ale to wszystko działało i rzeczywiście było sprzedawane w Składnicy Harcerskiej. W niektórych zestawach tranzystory były oznaczane tylko kropkami, kolorów nie pamiętam. Pierwsze wzmacniacze na tym zrobiłem, nawet jeden sprzedałem koledze bo się uparł że chce go mieć. Tylko że tam były chyba jeszcze germanowe tranzystory mocy, chyba wybrakowane ADP670, produkowane wcześniej przez Tewę jako TG70. I były z tymi zestawami broszurki co z tego można zrobić, wg. schematu z niej zrobiłem ten wzmacniacz, który kolega kupił. Całe 3,5W zasilane bateriami. Wtedy to było coś.
    serwis
    Poziom 37  
    mikstu2 napisał:
    Ciekawią mnie te bez "U" z przodu

I również bez pierwszej cyfry w oznaczeniu.

Tak samo oznaczane były tyrystory TV ( komutacyjne i wybierania). zamiast BTP128 i BTP129
    były T128 i T129.
    pukury
    Poziom 35  
    Witam.
    Jak zbierasz polskie elementy to chętnie poszukam po pudełeczkach i szufladkach - zbiorę co mam i chętnie wyślę .
    Mam np. pamięci MCY7102 .
    I inne takie różne scalaki .
    Nawiasem mówiąc na giełdzie w krakowie trafiają się układy ( hybrydy ) produkowane w firmie Telpod .
    Kumpel tam pracował - więc zgodnie z socjalistycznymi zasadami pracy miałem tego pełno - ale gdzieś się " rozeszły " .
    Pozdrawiam .
    AlekZ
    Tak, zbieram:). Jestem już w kraju, ale jeszcze poza domem. Jak wrócę, zacznę sukcesywnie dodawać do strony. Wtedy będzie widać, czego nie mam.
    mikstu2
    Poziom 27  
    Znalazłem jeszcze takie:
    Co prawda wątek ten ma być o US, ale przyda się chyba trochę odkurzyć i inne stare a czasami i dziwne elementy z czasów PRL-u.

Ten drugi to chyba BDY23?
    Ten trzeci to dla mnie zagadka. Kupiłem ich kilka sztuk w BOMIS-ie lub Składnicy Harcerskiej. Były bez żadnych oznaczeń. Mierzyłem Beta (już nie pamiętam przy jakim Ib) i wyszły mi dość dziwne wyniki - 330 do 900, które zapisałem na obudowach.
    Czy to Darlingony? Może ktoś wie czy były takie produkowane w obudowach TO3?
    Od strony wyprowadzeń wszystkie 3 są identyczne, jak na dolnym obrazku.
    AlekZ
    thereminator
    Warunkowo odblokowany
    Popraw jeszcze opis UL1000 (pisałem jakiś czas temu na pw ale chyba nie doszło).
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    c64club
    Poziom 18  
    MC7804 miałem kilka sztuk z 8 lat temu, ale z racji kompletnego braku dokumentacji wystawiłem na Allegro i trafiły w dobre kolekcjonerskie ręce. Może ktoś z Kolegów je nabył i może pokazać? W odróżnieniu od typowych scalaków z tamtych dziejów miały bardzo wyraźne nadruki i przy nich reszta krajowych wielonogów wyglądała jak opisywana ręcznie.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Javoreczek
    Poziom 22  
    Troche odkopie temat, ale chyba nikt nie wspomniał jeszcze o polskich wskaźnikach wysterowania:
    - UL1970 i UL1980 (klony UAA170 i UAA180 występują w liście wklejonej przez 000andrzej)
    - UL1974 i UL1976 (klony chyba U247B i U267B)
    dood
    Poziom 17  
    A ja byłbym ciekaw jak wyglądały radiatory do takich układów jak np. UL1402, UL1481.
    W katalogu AlkaZ opisane są "obudowa CE74, ze skrzydełkami do lutowania radiatora" a ja jeszcze nigdy takich radiatorów nie widziałem.
    Tak czy siak aluminiowe to one raczej nie mogły być, bo kłopot z lutowaniem...
    Pi-Vo
    Poziom 37  
    Te skrzydełka wlutowane były w płytkę i poligon na płytce pełnił funkcję radiatora. Czasami wystarczyły same skrzydełka. Skrzydełka były z tego samego stopu co reszta wyprowadzeń, nie z aluminium.