Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polskie układy scalone - minigaleria ku pamięci

AlekZ 13 Lut 2012 15:59 73558 171
  • #61 13 Lut 2012 15:59
    serwis
    Poziom 37  

dood napisał:
    A ja byłbym ciekaw jak wyglądały radiatory do takich układów jak np. UL1402, UL1481.
    W katalogu AlkaZ opisane są "obudowa CE74, ze skrzydełkami do lutowania radiatora" a ja jeszcze nigdy takich radiatorów nie widziałem.

Widocznie masz za mało lat, skoro tak piszesz :D

Obejrzyj sobie np. odbiorniki TV z poprzedniej epoki, kolorowe lub też monochromatyczne, w których układ scalony ramki lub fonii takie radiatory posiadał. Po prostu miedziana blacha, odpowiednio ukształtowana i wlutowana łącznie ze "skrzydełkami" do PCB.

Drugi rodzaj "skrzydełek" to taki, ktore nie były wlutowywane w "druk", lecz posiadały otwory do przykręcenia radiatora.

• #62 13 Lut 2012 16:00
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #63 13 Lut 2012 16:26
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Google, wpisać typ, kliknąć GRAFIKA. I widać wszystko w wielu ujęciach.

• #64 13 Lut 2012 16:31
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #65 15 Lut 2012 09:04
    mreq
    Poziom 21  

ml napisał:
    Ja posiadam jeszcze takie - przepraszam za jakość ale fotki były grupowe a te to jedynie wycinki.

Na zdjęciu UL1213, wiesz co to za układ i jaki ma odpowiednik?

Edit:
    Już znalazłem: TBA700. Mam katalog : Podzespoły elektroniczne półprzewodniki wydanie drugie i w spisie elementów go nie ma ale jest na liście odpowiedników.

• #67 13 Mar 2012 20:31
    kuran17
    Poziom 19  

Witam mam do kolegi zipzap pytanie czy mógłby kolega zrobić dokładniejsze zdjęcia tegoż zielonego scalaczka.

• #69 05 Kwi 2012 15:44
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zapytam nieśmiało, czym seria A różniła się od zwykłych układów?

• #70 05 Kwi 2012 16:08
    maciej_333
    Poziom 34  

Błażej napisał:

Porównałem katalogi i wychodzi na to, że seria A jest wolniejsza (większe czasy propagacji), ma inny zakres napięć wejściowych (dopuszczalnych) i większy prąd zasilania. Ponadto bramka NAND serii A i zwykłych układów mają identyczny schemat. Różnica polega na braku diody przy wejściowym tranzystorze wieloemiterowym w układach A.

• #71 05 Kwi 2012 21:04
    serwis
    Poziom 37  

Błażej napisał:

Seria A była to licencja francuska, Cosem (Sescosem).

• #73 09 Kwi 2012 10:12
    AlekZ
    Specjalista - lampy próżniowe

Raczej ta druga wersja jest prawdziwa. Bodajże w 1971 lub 1972 roku zaczęliśmy produkcję układów "Logika 2" na licencji ZSRR. Obudowy układów wskazują, że to było raczej z ZSRR.

• #74 09 Kwi 2012 22:24
    JasiuB
    Poziom 20  

Czołem.

AlekZ napisał:
    Raczej ta druga wersja jest prawdziwa. Bodajże w 1971 lub 1972 roku zaczęliśmy produkcję układów "Logika 2" na licencji ZSRR. Obudowy układów wskazują, że to było raczej z ZSRR.

Na moje w obu wersjach jest ziarno prawdy. Skoro demobilizowane maszyny do procesu epitaksjalno-planarnego znalazły się w CEMI na przełomie lat 60 i 70 z Francji ("nielegalnie", bo na ich sprzedaż nie wyraził zgody COCOM) i nie było know-how zaczęto produkować ruskie "cudeńka" (w tym również badziewne tranzystory BF519-521). COCOM ostatecznie wyraził zgodę w 1972, wtedy w pełni rozwinięto produkcję w oparciu o francuską technologię.

Pozdrawiam,
    Jasiu

• #76 23 Kwi 2012 16:33
    Javoreczek
    Poziom 22  

Jeszcze taka ciekawostka wpadła mi w ręce.

• #78 23 Kwi 2012 16:49
    Javoreczek
    Poziom 22  

Ja niestety nie wiem. Co więcej znajomy, który niegdyś pracował w CEMI również nie wie "co oni tam w Instytucie robili", ale obiecał, że poszuka.

A przy okazji jeszcze tranzystory KD z CEMI

• #79 30 Kwi 2012 10:34
    stan.
    Poziom 14  

Witam.
    Przypadkiem trafiłem na ten ciekawy wątek i postanowiłem również coś dorzucić: UL1811 oraz układ H0081 OBREUS taka ciekawostka prawdopodobnie z Torunia.

• #81 15 Maj 2012 08:53
    AlekZ

W ramach RWPG mogło być tak, że struktury przychodziły z innego demoludu, a u nas montowano ją tylko w obudowę. Mimo to, wydaje się, że pewna ilość struktur MCY7880 była jednak zrobiona i u nas.

Mam natomiast inne pytanie: Czy ktoś z Was wie może, co to jest MCY76C64?
    Dodatkowo jako ciekawostkę dodaję jeszcze fotografie MCY74HC00 i MCY74HCT00 :D

Polskie układy scalone - minigaleria ku pamięci Polskie układy scalone - minigaleria ku pamięci
    https://obrazki.elektroda.pl/9555359300_1337064751.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/9774653700_1337064751.jpg

• #82 15 Maj 2012 09:28
    JasiuB
    Poziom 20  

Czołem.

AlekZ napisał:
    W ramach RWPG mogło być tak, że struktury przychodziły z innego demoludu, a u nas montowano ją tylko w obudowę. Mimo to, wydaje się, że pewna ilość struktur MCY7880 była jednak zrobiona i u nas.

Może też byc tak, że w CCCP była zrobiona maska, a struktury już u nas. Szkoda, że nie wybrano do klonowania Z80, jak zrobiono w NRD (U880D). W tamtych czasach był to jeszcze całkiem użyteczny procesor - w odróżnieniu od 8080.

Pozdrawiam,
    Jasiu

• #83 15 Maj 2012 11:07
    AlekZ

Dodałem następujące podstrony:
    Układy UL16XX:
    http://www.tubedevices.com/alek/polprzewodniki/ul16xx/ul16xx.htm
    Układy UL18XX:
    http://www.tubedevices.com/alek/polprzewodniki/ul18xx/ul18xx.htm
    Układy UL19XX:
    http://www.tubedevices.com/alek/polprzewodniki/ul19xx/ul19xx.htm
    Układy MCY74HC i HCT:
    http://www.tubedevices.com/alek/polprzewodniki/mcy_74hc_hct/mcy_74hc_hct.htm

Pozostaje mi jeszcze dodać serię zwykłą UCY74XXX oraz specjalną UCA64XXX, układy liniowe UL15XX, MCY69XX, serie ULA (mam nielicznych przedstawicieli tych serii) oraz... żmudnie uzupełniać braki w kolekcji.

• #84 15 Maj 2012 21:37
    zipzap
    Poziom 15  

AlekZ napisał:
    Mam natomiast inne pytanie: Czy ktoś z Was wie może, co to jest MCY76C64?

Wg mnie to jest pamięć dynamiczna.

Dodano po 8 [minuty]:

leonow32 napisał:
    ... a rozwiązanie jest zaiste zaskakujące, gdyż w rzeczywistości MCY7880 nie był ani polski, ani amerykański...

A ja myslę, że jest inaczej. W końcu za taką ścieme nie przyznawaliby nagród pastwowych. Gdzies czytałem, że polski 8080 był zsyntezowany zupełnie od nowa i jego budowa była bardziej optymalna niż oryginał, przez co działal szybciej.
    Myślę, że kluczem do wyjaśnienia jest mały uzysk. Dużo struktur już na etapie produkcji było wadliwych, przez co koszt wyprodukowania jednego działającego procesora był znaczny. A skoro zaczęły już powstawać urządzenia oparte o 8080 (np. system mikroster), to zapotrzebowanie na układy trzeba było jakośc pokryć. Skoro cemi miała możliwość pakowania struktur w obudowy, a same struktury były zapewne tańsze niż gotowy układ, to mozliwe, że wybrano metodę importu struktur od wielkiego brata jako środek, który miał zapobiec niedoborom.

Pogrzebię w moich zasobach i bardzo możliwe, że wkrótce wyślę strukturę z ukladu wyprodukowanego po 87 roku oraz ukladu bardzo wczesnego. Zobaczymy co wyjdzie tym razem.

• #85 15 Maj 2012 22:16
    leonow32

Poziom 30  

zipzap napisał:
    A ja myslę, że jest inaczej. W końcu za taką ścieme nie przyznawaliby nagród pastwowych. Gdzies czytałem, że polski 8080 był zsyntezowany zupełnie od nowa i jego budowa była bardziej optymalna niż oryginał, przez co działal szybciej.

Nagroda? Synteza od nowa? Skąd masz takie informacje, nie uwierzę póki nie zobaczę :)

Po tym jak zobaczyłem masę pustych miejsc na MRY7906 to zwątpiłem czy ludzie w CEMI potrafili zaprojektować układ LSI. Tutaj są wspomnienia jednego z pracowników Elwro. Opisuje, jak zaprojektował układ do kalkulatora, ale CEMI już kupiło gotowca z zachodu, ale nie kumali jak on działa. Moje obserwacje struktur MC74007 i MC14007 pokazują, że przez 20 lat produkcji tego scalaka nie było żadnego postępu, jedynie logo producenta zostało podmienione.

http://elwrowcy.republika.pl/strona65.html

• #86 16 Maj 2012 10:37
    AlekZ

Po pierwsze, w sprawie układu kalkulatorowego.Według przytoczonej przez Ciebie relacji z ELWRO prace nad układem kalkulatora w CEMI musiały trwać już w roku 1973. W katalogu z roku 1975 nie ma żadnego układu wykonanego w technologii MOS. Jest tam niepełna oferta układów TTL (UCY/UCA) i trochę układów analogowych (UL). Dopiero patrząc w katalog z roku 1977 można dostrzec układ kalkulatora czterodziałaniowego CEMI o wdzięcznym oznaczeniu MCX74204. W tym też roku w ofercie pojawiają się w ofercie CEMI pamięci RAM i rejestry dynamiczne, czyli pierwsze układy o większej skali integracji. Obudowa rzeczonego układu MCX74204 jest ceramiczna, złocona. Trudno dociec, czy miał jakiś zamiennik. Układ ten musiał być produkowany bardzo krótko, jest bardzo rzadki i był stosowany chyba tylko w jednym kalkulatorze ELWRO.
    Może za to też była nagroda: 1977 - 1978 - dwie Nagrody Zespołowe Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz trzy Nagrody Zespołowe Ministra Przemysłu Maszynowego za opracowanie i wdrożenie do produkcji układów scalonych liniowych do sprzętu powszechnego użytku oraz układów scalonych wielkiej skali integracji (MOS/LSI) do zegarka elektronicznego i do kalkulatora- czytamy na stronie ITE.

Kolejne układy, jak MC74005 (potem przemianowany na MC14005 jest 5- działaniowy, zaś MC14007 (początkowo chyba MCY74007) był 8- działaniowy. Ten ostatni układ jest kopią MPS75-007 i według relacji źródeł zblizonych do ITE układy oryginalne przeszmuglowano do nas, tu rozebrano na pierwiasteczki, zrobiono maski i zaczęto je u nas robić.
    Podobnie mogło być z MCY7880 (początkowo podobno UCY7880, potem MC7880)

http://www.abc-cpu.com/temp/ITE7880.jpg

Zaś nagrodę dostał ITE za 1982r. - Nagroda Zespołowa NOT "Wiceministrza Techniki NOT - 1982" za opracowanie i uruchomienie produkcji mikroprocesora ośmiobitowego (jednostki centralnej) - MCY 7880 N

http://www.ite.waw.pl/pl/nagrody.php?klawisz=1980_1985

• #87 16 Maj 2012 15:03
    zipzap
    Poziom 15  

AlekZ napisał:

Podobnie mogło być z MCY7880 (początkowo podobno UCY7880, potem MC7880)

http://www.abc-cpu.com/temp/ITE7880.jpg

Ten MC7880 to podobno jest próbka inżynierska procesora. Kolega Marcin z abc-cpu otrzymał to zdjęcie od osoby, która miała z tym jakiś związek. Wiecej na forum cpu world.

Ja z kolei słyszałem, że pierwsze oznaczenie to było MC7880 przemianowane szybko na MCY7880. Zdjęcie potwierdzałoby to. O oznaczeniu UCY7880 nie słyszałem, bo UCY to inna technologia. Cemosy chyba zawsze były MC.

Szukaj w 5mln produktów