Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mig - czym się kierować przy zakupie.

06 Cze 2011 01:01 4779 21
  • Poziom 17  
    Wiem, takich tematów było wiele. Być może ja jestem ograniczony ale żaden dla mnie nie wyczerpuje tematu. Zastosowanie jak w typowym warsztacie mechaniki samochodowej. Praca ciągła raczej nie, ot wydech połatać, nakrętkę do urwanej śruby przyglucić. Jak ktoś się uprze, że akurat u mnie to i jakieś blachy. Szczególnie interesuje mnie o co chodzi z cyklem pracy i natężeniem prądu spawania? Czy napięcie robocze i jałowe o czymś mówi?
    P.S. Dział wbrew pozorom jest dobry, wiem że są tu spece od spawania. Praktycy posiadający i wiedzę teoretyczną. Na takich właśnie liczę.
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Moderator Samochody
    Cykl spawania i prąd max są najważniejsze. Prąd im większy, tym lepiej - większy przetop, można kleić grubsze elementy. Cykl pracy - im wskaźniki wyższe tym lepiej; określa stosunek czasu pracy do czasu stygnięcia przy zadanym prądzie. Optymalny byłby cykl 100% przy prądzie max urządzenia, ale niestety takie to są chyba tylko superprofesjonalne przeznaczone do spawania automatycznego. Do Twoich celów szukaj raczej niedrogiej używki, czasem stare Bestery w dobrej cenie można znaleźć.
  • Poziom 17  
    I za to Ciebie lubię. Krótko i na temat.
    Jak jest z tym cyklem? Załóżmy, że ustawiam amperaż na maksa i glutuję. Czy jest coś, co wyłączy mi spawarę czy dalej będzie chodzić tylko na niższym amperażu? Chodzi mi o to, że potrzebuję coś przetopić porządnie. Wolę strzelać co chwilę niż nawalić glutów. Z resztą wiesz doskonale o co mi chodzi.
  • Moderator Samochody
    Wyłączy ją zabezpieczenie termiczne, ewentualnie zacznie dymić. Przy spawaniu nakrętek krótkimi spawkami nawet przy max prądzie nie ma to większego znaczenia, ale gdybyś zaczął spawać konstrukcje stalowe hurtowo to już tak. Im niższy używany prąd spawania, tym cykl się wydłuża.
  • Poziom 17  
    I zostawmy to jako przykład dyskusji czy zapytania na forum.
    Wiem co chciałem. Prosto, krótko, na temat. Tak się pyta, bez wstydu żadnego. Bo chociaż mechanikiem jestem prawie 20 lat i tyle też spawam, nie znaczy że jestem spawaczem. Dla mnie to żadna ujma zapytać mądrzejszego od siebie. Można? Można nie być zadufanym bucem? Można się przyznać, że się czegoś nie rozumie? Można.
    Pozdrawiam Roberto.
    P.S. Oczywiście jak ktoś ma ochotę coś dodać - serdecznie zapraszam. Ale niech to wynika z wiedzy i praktyki a nie wyczytanych na innym forum pseudoinfo.
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Witam, przyjacielu ja używam besterki mp 1800 230/400V dlamnie jest wystarczająca tak jak piszesz nakretke przyglucić wydech pospawać ławke w ogrodzie pospawać i pracuje na dwa napięcia ,mam też rolki do alusa i argon też co nieco z aluminium udało sie pospawać nie topiąc elementu :D i cena nowej do przyjecia około 1800zł jest ponoć mozliwość wykorzystanie tej besterki jako zgrzewarki trzeba tylko mieć to coś :D ale nie mam, pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Ja mam czeskiego BEZ-360 PP, Prąd szczytowy 360A, ciągły 300. Co do wyłączenia, to nie do końca tak, spada prąd spawania, a za tym i przetop. Jest to wada głównie półautomatów zasilanych jednofazowo. Wyłączają się inwertery, wywalając błąd: brak możliwości utrzymania zadanego prądu spawania. Przymiarka do kupna? Celuj w trzy fazowe, stabilniejsze w pracy i nie mają cyklu 10%:D
  • Poziom 17  
    Tak, przymiarka do kupna. Czas na swoje iść.
  • Poziom 39  
    Masz coś na oku? Patrz aby miał euro-złącze.
  • Poziom 17  
    Jeszcze nie wiem na co mnie stać. ..ujowo tak odchodzić od kogoś, już wiem że mi złego pijaru narobili. Ale dam radę. A ja złego słowa na nich nie powiem. Lojalny idiota jestem, wiem. Jak masz czas. VARSTROJ z alledrogo. 180.
    http://allegro.pl/migomat-spawarka-varstroj-210a-butla-co2-drut-5kg-i1636725584.html o takim o dokładnie myślałem.
    I muszę podziękować tu Jurasowi. To jest typ co motywuje do działania. To Juras, jeden telefon a jak zjebie. Chciałbym kiedyś mieć opanowanie Robert i teksty Jurka.
    Pozdrawiam Jurek i zdrowia życzę. Zrobimy zlot? Bo wódki to się musimy napić.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Witam, nie wiem czy mogę tu odpowiadać skoro Robo i Elektrit tu guru są, na twoim miejscu skłaniałbym się ku Besterze 1800 1801 używki najlepiej, bo tanio można kupić. A te z allegro czecho-wegro germano-china ..uj ich znajet trzeba popytać użytkowników wynalazków. Taki Bester ma cztery zakresy regulacji prądu 1. puszki stare tłumiki cienka blacha (puszki po śledziach), 2. blachy krajowe od 1do 2mm (wykorzystanie spawarki w ok. 50%) w słupkach z castoramy dziury wypala. 3-4 łby od śrub wedle uznania i grubsza stal, do pracy ciągłej na tych zakresach się nie nadaje. Na 4 potrafią polecieć diody, ogólnie stabilna do drobnicy aa.. zakres 230V to porażka wyłącznie 400V, łatwa w naprawie dostępność części oryginalnych ok., po małych małych modyfikacjach niezawodna, zalecane gniazdo euro, bo przydaje się uchwyt 3m i 5m(takich używam). Mechanizm wysuwu drutu (podajnik) ujdzie jeszcze mi nie nawalił. Wiem to z autopsji spawaczem nie jestem do elektrod ER używam samoróbki o prądzie zmiennym 300A spawanie badziewia, EB i EN do stali gatunkowej i konstrukcji SPB 315, Drobnica Bester 1800. W motoryzacji Ci się sprawdzi i będziesz zadowolony a jak mało spawasz to B….1500
    Mimo to, że mnie …ebiesz też bym się napił.
  • Poziom 17  
    Mr.K napisał:
    Witam, nie wiem czy mogę tu odpowiadać skoro Robo i Elektrit tu guru są, na twoim miejscu skłaniałbym się ku Besterze 1800 1801 używki najlepiej, bo tanio można kupić. A te z allegro czecho-wegro germano-china ..uj ich znajet trzeba popytać użytkowników wynalazków. Taki Bester ma cztery zakresy regulacji prądu 1. puszki stare tłumiki cienka blacha (puszki po śledziach), 2. blachy krajowe od 1do 2mm (wykorzystanie spawarki w ok. 50%) w słupkach z castoramy dziury wypala. 3-4 łby od śrub wedle uznania i grubsza stal, do pracy ciągłej na tych zakresach się nie nadaje. Na 4 potrafią polecieć diody, ogólnie stabilna do drobnicy aa.. zakres 230V to porażka wyłącznie 400V, łatwa w naprawie dostępność części oryginalnych ok., po małych małych modyfikacjach niezawodna, zalecane gniazdo euro, bo przydaje się uchwyt 3m i 5m(takich używam). Mechanizm wysuwu drutu (podajnik) ujdzie jeszcze mi nie nawalił. Wiem to z autopsji spawaczem nie jestem do elektrod ER używam samoróbki o prądzie zmiennym 300A spawanie badziewia, EB i EN do stali gatunkowej i konstrukcji SPB 315, Drobnica Bester 1800. W motoryzacji Ci się sprawdzi i będziesz zadowolony a jak mało spawasz to B….1500
    Mimo to, że mnie …ebiesz też bym się napił.

A mogę Ci najzwyczajniej podziękować? To taka zwykła ludzka wdzięczność. Bez podtekstu, mogę czy nie mam jeszcze prawa?
  • Poziom 24  
    Prawo masz zawsze z podtekstem i bez ale nie rób się „miętki”
    Pozdrawiam tak trzymaj.
  • Poziom 36  
    Popieram popieraczy bestera. Teść naprawia spawarki już chyba z 20 lat i nie ma besterki, której nie da się bez problemu naprawić. Prosta elektronika w sterowaniu posuwem i ogólnie dostępne części. Te egzotyczne to masakra. Dokumentacja nie do zdobycia, części też. Jak działa, to fajnie, ale jak padnie, to jest spory problem. Co oczywiście nie znaczy, że padnie.
  • Poziom 32  
    Witam, mnie tyż zjebuta... że 230V używam, nie uzywam tylko napisałem że jest mozliwość jak by wrazie czegoś trolle zrobiłły dziure w płocie i 50mb trza dygać spawarke ,takiego długiego przedłużacza na 400V nie mam ale na ogrodowym dałem rade, a chyba przy wypoczwarzaniu sie owika na budujacego z nami razem kapitalizm zależy na uniwersalności narzędzi, ale znarzedzimi jest jak z kobietami co mechanik to inny gust :D , przyjacielu trzymam kciuka .
  • Poziom 29  
    ja potwierdzam że jak migomat to 3 fazowy.Ten żółty z allegro niestety taki nie jest.Ja mam FIGEL 210,to polski wynalazek.Co ciekawe to nie ma wentylatora chłodzącego i nawet wtórne uzwojenie jest alu.U mnie bzyka bez zarzutu drutem 1.0mm od 15 lat.Nie robie blacharki ale spawam często i to nawet grube profile.Lepiej kup coś solidnego bo w pracy zawodowej zamiast finezji lepszy jest siermiężny sprzęt.
  • Poziom 22  
    AntyOwik napisał:
    VARSTROJ z alledrogo. 180.
    http://allegro.pl/migomat-spawarka-varstroj-210a-butla-co2-drut-5kg-i1636725584.html o takim o dokładnie myślałem.

Zużycie energii: 5,3kVA (230V) 6,8kVA(280V)
    Bezpiecznik: 16A
    W życiu nie widziałem tak durnego opisu,pomijam już średnicę drutu:0.6-0,8 a po 2 linijkach 0,8-1,0 mm
    :?:
    Czym się kierować przy zakupie:przede wszystkim napięciem jakim się dysponuje.Urządzenia typu Mig-mag są niezwykle czułe na spadki napięcia.Sam kiedyś(15-18 lat temu)byłem rozczarowany Einhellem 136A (od lat już nie produkowanym),które swego czasu było szczytem techniki.4 zakresy prądu z których 2 pierwsze były bezużyteczne i prędkość podawania drutu 0-12 gdzie dało się spawać jedynie na "szybkości drutu 0 lub 1".Ze względu na bardzo słabe napięcia jakie miałem w garażu-aluminiowa,skręcana instalacja elektryczne byłem zmuszony przerobić całe urządzenie:zamiast 4 zakresów prądu zrobiłem 7.Wyrzuciłem orginalny sterownik podajnika drutu zastępując go zwykłym PWM,szpula z drutem została ułożyskowana,zamiast teflonowego prowadnika drutu wstawiłem stalową linkę od otwieranie bagażnika z samochodu Polonez i zamontowałem układ czasowy wraz z elektrozaworem który "puszcza gaz"jeszcze przez pól sekundy po zakończeniu spawania.
    Przy mojej przerabianej spawarce i tak słabym napięciu jakie posiadam wszystkie Migomaty z niższej pólki poprostu "wymiękają".
    Jeśli masz 3 fazy-kupuj tylko 3 fazową spawarkę.
    Jeśli masz 220/230 kupuj tylko spawarki (Mig/mag) inwerterowe-niektóre z nich mają tak dobrą stabilizację napięcia że spawanie nimi nawet z agregatu prądotwórczego o podobnej mocy niż one same nie stanowi żadnego problemu.
    Jeśli masz napięcie"niewiadomo jakie" poeksperymentuj z pożyczonym Migomatem by nie być rozczarowanym jakąś durną promocją z Allegro.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Trzymaj się z dala od tego co podałeś w linku, badziew trzy razy na reklamację wysyłany. Wiem, opis fajny i oryginalne pudełko gratis ale.... Teraz kupiłem używkę bestera i jestem bardzo zadowolony. Prawda jest taka, teraz narzędzia albo profesjonalne albo g...ne. Dlatego wolę używkę.
  • Poziom 39  
    Naście lat temu, kupiłem takiego, jako sprzęt na wyjazdy i awaryjny. Rok coś tam popracował, jako tako to spawało, ale cykl wychodził na poziomie 5%. Jedno co mi się podobało, to elastyczny uchwyt. Padło trafo, przy wstawkach w podłodze bagażnika. Rozebrałem i mały szok :shocked!: trafo zostało zespawane po nawinięciu. Zaliczył kosz. Nawet nie wiem czy zarobił na siebie:cry: Także raczej odradzam.
  • Poziom 32  
    Owika zakneblowali ? pewnie niesforny był ale jest prawdomówny i celuje pieknie w debilizm.
  • Poziom 29  
    odbiegnę troszkę od tematu.Co są warte samościemniające maski z allegro (te tanie po sto parę złotych) bo ja jadę na tradycyjnej przyłbicy a chciałbym się trochę unowocześnić.Macie jakieś doświadczenia?
  • Poziom 24  
    No właśnie ja się też podepnę do kolegi bandi21 mnie interesuje ta przyłbica z Lincoln Electric czy warto? Opinie użytkowników.