Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moc przyłączeniowa a moc umowna?

06 Cze 2011 07:56 15616 5
  • Poziom 10  
    Witam,
    Mam takie pytanie, gdyż w weekend byłem pomóc na działce budowlanej mojej znajomej. Postanowiliśmy zrobić zasilanie do skrzynki umieszczonej w budynku. Zrobione wszystko zostało ze sztuką, czyli dziura 80 cm, podsypka, folia itp.
    Z tym ze ona chciała w ten sam dzień robić wylewkę i przywieść betoniarkę.
    Ku mojemu zdziwieniu bo robiłem takie coś pierwszy raz, w złączu zabezpieczenie przedlicznikowe zostało zastosowane 6A. Więc betoniarka może nie pochodzić.Ale i tak nic więcej nie było robione.

Po powrocie do domu zacząłem czytać umowę i tam przeczytałem tak.
    "4. Odbiorca deklaruje że w okresie trwania umowy zakup i odbiór energii elektrycznej w ilości 3000 kWh rocznie,
    a) zgodnie z warunkami przyłączenia xx oraz umową przyłączeniową xx z dnia xx moc przyłączeniowa 13 kW, grupa przyłączeniowa V,
    b) przy zamówionej przez odbiorcę mocy umownej 1 kW, przy zabezpieczeniu przedlicznikowym 6A.

Na budowie nie było długo robione a znajoma nie pamięta jak to było podpisane.
    Czy dobrze rozumiem że moc umowna to jest najmniejsze zabezpieczenie na jakis czas.
    Bo według definicji to jest moc na 15 minut.....

Czy mylę się w tym co mówię, i bez problemu można pracować ze wszelkiego rodzaju sprzętem, wiertarki, betoniarka itp.???
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 18  
    Witam
    Moc umowna - maksymalna moc średnia 15 minutowa jaką można pobierać przyłączem.
    Moc umowna - maksymalna moc średnia 15 minutowa jaką deklaruje pobierać odbiorca. Do mocy umownej dobrane zostały zabezpieczenia przedlicznikowe. To czy będzie można pracować bez problemu zależy jakiej mocy i typu urządzenia będzie się zasilać, bo dużej betoniarki może się okazać ze nie uda się uruchomić ze względu na jej prąd rozruchowy.
  • Poziom 2  
    Witam,
    Moc umowna to taka moc której nie przekroczysz i jaka potrzebujesz.
    Zabezpieczenia tylko ograniczaja pobór tej mocy zgodnie ze wzorem:
    P=U*I*cos fi=230*6*0,9=1,2kW

Betoniarka na pewno nie pójdzie!!!!
  • Poziom 10  
    czyli dobrze mysłałem, widocznie podczas podpisywania umowy została podpisana taka umowa na jakiś czas aby nie płacić dużo. czyli trzeba zwiększyć moc umowną bo na pewno nie będzie wylewki:) za pomocą betoniarki.
    Ale dziwne jak pracowałem młotem udarowym to było ok.

Zdanie zaczyna się wielką literą. Proszę poprawić pisownię postu.
    [retrofood]
  • Poziom 18  
    Witam
    Nie jest powiedziane że nie pójdzie, jeżeli to nie jest duża betoniarka. Taka z silnikiem do 1kW to powinna pracować normalnie. Nie napisał kolega nic o tym jaka to betoniarka to i trudno powiedzieć czy to będzie działać czy nie. Młot udarowy pracował bo raczej nie miał gigantycznej mocy. Najpierw trzeba zobaczyć co to za betoniarka, a potem się zastanawiać czy zwiększać moc czy nie.
  • Poziom 2  
    A jakiej mocy jest ten młot udarowy ?