Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Canon IR5000 i IR7200 - rozjaśnione plamki na wydruku

06 Cze 2011 10:44 2014 7
  • Poziom 9  
    Witam,

Mam w pracy 2 drukarki, które napisałem w temacie, chociaż bardziej zależy mi na naprawie IR5000.

IR5000:
    Problem jaki jest z drukarką pokazują 2 poniższe obrazki, są to ksera zrobione przy otwartej pokrywie, w ułożeniu normalnym i na R, kartki A4.

Canon IR5000 i IR7200 - rozjaśnione plamki na wydruku Canon IR5000 i IR7200 - rozjaśnione plamki na wydruku

Problemem jest ta powtarzająca się plamka w kształcie "łzy", ponieważ przy wydruku tekstu przy trafieniu na tą plamkę litery są rozjaśnione. Z dołu wydruku są poziome białe kreski, ale przy kserowaniu z podajnika ich nie było i przy wydruku też nie występują.
    Bęben jest w porządku, nie ma na nim uszkodzeń, listwa czyszcząca jest w dobrym stanie (wydrukowane ok 10 000 kopii).
    Może to być problem z wałkiem dociskającym kartkę do bębna? Zastanawiają mnie odstępy pomiędzy tymi plamkami. Plamy są identyczne na całych kartkach (te które się powtarzają pionowo), ale odstępu pomiędzy nimi są mniejsze niż obwód bębna i wałka dociskowego.

IR7200:
    Przy tej drukarce też występuje problem z rozjaśnieniem, ale poważniejszy. Nie mam teraz przykładu wydruku tekstu, ale postaram się wieczorem/jutro taki skan wrzucić.
    Przy wydruku na A4 (i na innych formatach) rozjaśnienie występuje na dłuższej krawędzi, w odstępie od brzegu ok 4-5cm, tekst jest rozjaśniony lub zupełnie nieczytelny. Drukując na R rozjaśnienie pojawia się na krótszej krawędzi od której zaczyna wydruk, w takim samym odstępie jak przy normalnym włożeniu kartek. Niestety na poniższych zdjęciach tego nie widać. Też wydruk robiony poprzez kserowanie powietrza.

Canon IR5000 i IR7200 - rozjaśnione plamki na wydruku Canon IR5000 i IR7200 - rozjaśnione plamki na wydruku

Na górze kartki A4R widać rozjaśniony pasek, ale na drukowanej z komputera kartce rozjaśnienie jest szersze.
    Te białe, szerokie pasy to wina elektrody?
    Bęben jest w tej drukarce uszkodzony, daje plamy, więc o ile nie znajdzie się rozwiązanie problemu z rozjaśnionym tekstem ta drukarka pójdzie do rozbiórki i zostanie zamieniona na inną :)

Z góry dzięki za odpowiedź,
    ZoruniD
  • Computer Controls
  • Poziom 28  
    Robiłeś kiedyś takie kopiarki? nic nie piszesz o przebiegu maszynek kiedy były serwisowane naprawdę bardzo mało informacji mam ir5000 i ma zrobione ponad 1 580000 kopi i wszystko jest ok
  • Computer Controls
  • Poziom 9  
    To moje pierwsze zetknięcie z tymi modelami i z takim problemem :)
    Ir5000 ma przebieg ok 850 000, Ir7200 ok 1 200 000 przebiegu.

Odnośnie serwisu to jutro mogę się dowiedzieć, ale z tego co mi wiadomo to naprawy były prowadzone we własnym zakresie poprzez zakup i wymianę części.
  • Poziom 21  
    Witam
    Co do IR5000 i plamki, to obejrzyj dev roller czy sie cos nie przykleiło, a w Ir7000 to rozjasnienie cieżko powiedziec, mogą być elektrody, wyczyść je pozadnie. Te biale szerokie pasy znikna jak odstawisz maszyne spod jarzeniowki w jakis ciemniejszy kąt ;)

pozdro
  • Poziom 9  
    Z innej 5000 włożyłem sprawny moduł z bębnem. Plamki są ciemniejsze, ale są w tych samych miejscach :)
    Sprawdzę developer i napiszę czy to jego wina. Możliwe, że będę mógł wsadzić dev z innej maszyny :)

Mała korekta:
    Drukarka ir5000 ma zrobione prawie 1 100 000 kopii :)
  • Poziom 10  
    Tak jak wyzej pisano sprawdz developer bo mozliwe ze jest na nim taka kupka proszku i ona tak stempluje jak bedzie to dobrze wyczysc, problem moze tez byc w lustrach, moze byc taki tluszcz na lustrach i on jest tym powodem.

Sprawdz jeszcze czy po puszczeniu kartki i otworzeniu maszyny i wyciagniecu bebna nie ma takiej lezki na nim, rowniez sprawdz utrwalanie czy walek nie jest wydarty w ksztalcie lezki na koncu maszyny tam gdzie wychodzi kartka.
  • Poziom 13  
    Przecież wyjęcie wywoływaczki w tym modelu trwa minutę, a te plamki dosyć często się powtarzają więc średnicą pasuje jedynie wałek magnetyczny. Czyli było zacząć od wyjęcia wywoływaczki.
  • Poziom 9  
    Problemem była faktycznie wywoływaczka.
    Jednak pozostałe wykonane zabiegi wykryły kilka innych drobnych problemów i umożliwiły wyczyszczenie drukarki :)

Do 7200 jeszcze wrócę. W wolnej chwili przewinę drut na elektrodzie i zobaczymy co z tego wyniknie :)

Pozdrawiam,
    ZoruniD

===
    EDIT:
    Drukarki poszły w ludzi ;)